Uniwersytet w Salzburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Salzburgu (niem. Universität Salzburg, pełna nazwa Paris-Lodron-Universität Salzburg) – austriacka uczelnia publiczna.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Pierwszy uniwersytet w Salzburgu został założony w 1622 przez arcybiskupa metropolitę Salzburga Parisa von Londrona. Uczelnia była wspierana przez opactwa benedyktyńskie, prowadzono na studia teologiczne, filozoficzne, a także prawnicze i medyczne. W 1810 roku, po przyłączeniu Salzburga do Królestwa Bawarii, uczelnia została rozwiązana.

Metropolia Salzburga - jedna z dwóch metropolii Kościoła rzymskokatolickiego w Austrii, obejmująca zachodnią i południową część kraju. Powstała 20 kwietnia 798 roku. Składa się z jednej archidiecezji i czterech diecezji. Najważniejszą świątynią jest katedra św. Ruperta w Salzburgu. Od stycznia 2003 roku godność metropolity pełni abp Alois Kothgasser SDB.Archidiecezja Salzburga – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Salzburg. Powstała w VI wieku jako diecezja Salzburga. Do rangi archidiecezji została podniesiona przez papieża Leona III w 798 roku. Siedzibą arcybiskupa jest Salzburg.

W 1962 roku, uczelnia został założona na nowo, jako uczelnia państwowa, otrzymując imię założyciela Parisa von Londrona.

W skład uczelni wchodzą następujące jednostki administracyjne:

 • Wydział Sztuki i Nauk Humanistycznych
 • Wydział Teologii Katolickiej
 • Wydział Prawa
 • Wydział Nauk Przyrodniczych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History (ang.). W: www.uni-salzburg.at [on-line]. [dostęp 2019-04-17].
  2. University of Salzburg (ang.). W: World Higher Education Database [on-line]. [dostęp 2019-04-17].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Paris Reichsgraf von Lodron (ur. 13 lutego 1586 w Castel Noarna, zm. 15 grudnia 1653 w Salzburgu) – austriacki duchowny rzymskokatolicki, w latach 1619-1653 książę arcybiskup metropolia Salzburga.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Benedyktyni, Zakon Świętego Benedykta (łac. Ordo Sancti Benedicti, używany skrót: OSB) − najstarszy katolicki zakon mniszy na Zachodzie, założony w 529 roku przez św. Benedykta z Nursji. Dzieli się na gałąź męską – mnichów, żeńską – mniszki i laikat – oblatów, wiernych świeckich obojga płci, zrzeszonych przy opactwach benedyktyńskich i żyjących według Reguły św. Benedykta w świecie. Słynne motto zakonu, przypisywane założycielowi, brzmi: Ora et labora (Módl się i pracuj), zaś hasłem przewodnim jest: Ordo et pax (Ład i pokój) oraz "Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony" (RB 57,9).

  Reklama