Uniwersytet w Marburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uni Marburg 01.jpg

Uniwersytet w Marburgu (niem. Philipps-Universität Marburg) – publiczna szkoła wyższa założona w 1527 roku jako drugi protestancki uniwersytet na świecie, po uniwersytecie w Legnicy. Uczelnia nosi imię Filipa Wielkodusznego.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Herrmann Jungraithmayr (ur. 1931) – niemiecki językoznawca pochodzenia austriackiego, egiptolog, afrykanista i etnolog.

W 1530 roku odbył się tutaj spór religijny pomiędzy luteranami i kalwinami. Marcin Luter nie zdołał przekonać kalwinów i rozłam w ruchu protestanckim się rozpoczął. Uniwersytet ostatecznie przeszedł na kalwinizm za czasów sprzyjającego temu wyznaniu landgrafa Hesji-Kassel Maurycego Uczonego, a luteranie założyli Uniwersytet w Gießen w 1607 roku. Już kilkanaście lat później za sprawą landgrafa Ludwika V Wiernego przywrócono nań luteranizm. Od 1653 roku ponownie kalwiński.

Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Obecnie uniwersytet w Marburgu liczy ponad 20 000 studentów i boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Kliniki uniwersyteckie zostały połączone z klinikami uniwersytetu w Giessen i sprzedane prywatnemu inwestorowi Rhön Klinikum.

Absolwenci i studenci[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci i studenci Uniwersytetu w Marburgu.

Wykładowcy[ | edytuj kod]

 • Hans-Georg Gadamer
 • Erich Geldbach
 • Herrmann Jungraithmayr
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Neuer Rekord: 21.597 Studenten an Uni Marburg. op-marburg.de. [dostęp 2012-03-03].
  2. Wilhelm Martin Becker: Ludwig V.. W: Neue Deutsche Biographie. T. 15. Berlin: Duncker & Humblot, 1987, s. 391–392. [dostęp 2013-12-30].
  3. Die Geschichte der Philipps-Universität Marburg. W: Philipps-Universität Marburg [on-line]. 2012-07-05. [dostęp 2014-02-15].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Uniwersytet Justusa Liebiga w Gießen (niem. Justus-Liebig-Universität Gießen) – założony został w 1607 roku w Gießen w Hesji (Niemcy). Powodem jego powstania był spór luteranów i kalwinów na uniwersytecie w Marburgu rozpoczęty w 1530 r. kłótnią religijną w Marburgu, w której Marcin Luter nie zdołał przekonać innych protestantów do swojej racji. W XVII wieku spór eskalował i luteranie założyli nowy uniwersytet Ludoviciana w Gießen, ok. 50 km na południe od Marburga.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama