Uniwersytet w Groningen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Groningen (Rijksuniversiteit Groningen) – holenderska uczelnia publiczna z siedzibą w Groningen.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Historia[ | edytuj kod]

Uczelnia została założona w 1614 roku z inicjatywy władz Groningen i okolicznego regionu Ommelanden. Początkowo składał się z czterech wydziałów: Teologii, Prawa, Medycyny i Filozofii. Pod koniec XVII i w XVIII wieku rozwój uczelni został spowolniony przez trudną sytuację polityczną i liczne wojny w regionie (włączając w to oblężenie Groningen przez wojska Christopha Bernharda von Galena, zwanego Bommen Berend (1672)). W tym czasie na uniwersytecie działał m.in. Petrus Camper.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Pomimo uznania jakie zyskała uczelnia, na początku XIX wieku rozważano jej zamknięcie. Nie doszło do niego, w 1815 roku, wraz z Uniwersytetem w Lejdzie i Uniwersytetem w Utrechcie, uzyskała rangę narodowej szkoły wyższej. W 1876 roku w ramach reformy szkolnictwa wyższego, ranga uczelni wzrosła, zyskała ona nazwę Uniwersytetu Królewskiego (Rijksuniversiteit). Nauczano wówczas po łacinie oraz w języku holenderskim.

Ben Feringa właściwie Bernard Lucas Feringa (ur. 18 maja 1951 w Barger-Compascuum, w gminie Emmen) – holenderski chemik związany z Uniwersytetem w Groningen, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2016 roku.Grupa Coimbra – sieć europejskich uczelni wyższych, w skład której wchodzi 39 najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów z tej części świata. Została ona założona w 1985, a oficjalnie działa od 1987 roku.

W 1871 roku Aletta Jacobs, jako pierwsza kobieta w Holandii, rozpoczęła studia medyczne na uniwersytecie.

W 1850 roku wybudowano nową siedzibę uniwersytetu, Academiegebouw, sfinansowaną w znacznej mierze przez społeczność Groningen. Uległa ona zniszczeniu w pożarze w 1906 roku. Nowy budynek wybudowano w 1909 roku.

W 2016 roku Ben Feringa, profesor Uniwersytetu w Groningen, został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Uniwersytet w Lejdzie, Universiteit Leiden - jest najstarszym holenderskim uniwersytetem. Założony w 1575 przez Wilhelma I Orańskiego. Związki rodziny królewskiej z uczelnią pozostają silne, studiowały tam królowe Wilhelmina, Juliana i Beatrycze oraz król Wilhelm Aleksander.

Struktura organizacyjna[ | edytuj kod]

W skład uniwersytetu wchodzą następujące jednostki:

 • Wydział Ekonomii
 • Wydział Sztuk
 • Wydział Prawa
 • Wydział Teologii i Studiów Religijnych
 • Wydział Nauk Społecznych i Behawioralnych
 • Wydział Nauk Medycznych
 • Wydział Nauk Ścisłych i Inżynieryjnych
 • Wydział Studiów Przestrzennych
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historia na stronie uczelni
 • Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Uniwersytet w Utrechcie (niderl.: Universiteit Utrecht) – jeden z najstarszych uniwersytetów w Holandii (miasto Utrecht – ośrodek administracyjny prowincji Utrecht). Został założony 26 marca 1636 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama