• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet w Glasgow



  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.The Sunday Times – brytyjski tygodnik o profilu społeczno-politycznym ukazujący się w niedziele, wydawany przez News UK (część News Corp), siostrzana gazeta dziennika The Times.
  Renoma i zasoby uniwersytetu[ | edytuj kod]

  Uniwersytet w Glasgow zajmuje jedno z czołowych miejsc w rankingu najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii. W światowych rankingach uniwersytetów znalazł się wśród 17 brytyjskich uniwersytetów mieszczących się w pierwszej setce. Uczelnia nazwana została przez The Sunday Times Szkockim Uniwersytetem Roku 2007/2008. Miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Gilmorehill w zachodniej części Glasgow. Uniwersytet ma również kilka wydziałów poza miastem.

  Mikołaj V (łac. Nicolaus V, właśc. Tommaso Parentucelli; ur. 15 listopada 1397 w Sarzana, zm. 24 marca 1455 w Rzymie) – papież w okresie od 6 marca 1447 do 24 marca 1455.Jakub II Ognista Twarz, (ur. 16 października 1430, zm. 3 sierpnia 1460) – król Szkocji 1437–1460 z dynastii Stuartów.

  Uniwersytet posiada następujące wydziały:

 • Wydział Sztuki
 • Wydział Nauk Biologicznych
 • Wydział Pedagogiczny
 • Wydział Nauk Technicznych
 • Wydział Informatyki i Nauk Matematycznych
 • Wydział Prawa, Biznesu i Nauk Społecznych
 • Wydział Medycyny
 • Wydział Nauk Fizycznych
 • Wydział Weterynarii
 • Biblioteka uniwersytecka uważana jest za jedną z najlepszych bibliotek naukowych w Europie, z liczbą książek znacznie przewyższającą dwa miliony. Na dwunastu poziomach, oprócz popularnych pozycji, znaleźć można kolekcję mikrofilmów, zbiorów specjalnych, jak też rzadkich materiałów i opracowań. Oprócz głównej biblioteki istnieją mniejsze biblioteki w większości wydziałów.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna uczelni (ang.)


 • Podstrony: [1] 2 [3]



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  George Gilbert Scott (ur. 13 lipca 1811 w Gawcott, zm. 27 marca 1878 w Londynie) – brytyjski architekt epoki wiktoriańskiej, autor projektów wielu neogotyckich budynków oraz restauracji licznych kościołów gotyckich w Anglii, działający także poza granicami Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Russell Group - sieć brytyjskich uczelni wyższych, w skład której wchodzą 24 uniwersytety, których działalność skupiona jest na badaniach naukowych. Została ona założona w 1994 roku. Często nazywana jest brytyjskim odpowiednikiem amerykańskiej Ligi Bluszczowej.
  Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).
  University of St Andrews – najstarszy szkocki uniwersytet (trzeci, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii), który został założony między 1410 i 1413 rokiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.