Uniwersytet w Calgary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Calgary (ang. University of Calgary, znany także jako U of C lub UCalgary) – publiczny uniwersytet w kanadyjskim mieście Calgary, w prowincji Alberta. Uczy się na nim około 30 tysięcy studentów. Zaczął swoją działalność w 1944 jako filia Uniwersytetu Alberty, który został założony w 1908. W 1966 stał się oddzielnym, autonomicznym uniwersytetem. Składa się z 14 wydziałów oraz ponad 85 instytutów i ośrodków badawczych. Główny kampus znajduje się w północno-zachodniej części miasta w pobliżu rzeki Bow. Mieści się w nim większość obiektów badawczych i obejmuje około 200 hektarów. Poza tym uniwersytet posiada jeszcze trzy mniejsze kampusy: Foothills Campus (z wydziałem medycznym), Qatar Campus (z wydziałem pielęgniarskim) oraz Spy Hill Campus (z wydziałem weterynaryjnym).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Subway – nazwa sieci franczyzowych barów szybkiej obsługi, która oferuje przede wszystkim kanapki, sałatki oraz wrapy.

Jako członek G-13 uniwersytet jest jednym z najlepszych kanadyjskich uniwersytetów badawczych. Jego przychody z badań wynoszą rocznie 380,4 mln USD, a całkowite przychody przekraczają 1,2 mln USD. Uczelnia utrzymuje bliskie powiązania z przemysłem naftowym i geonauki. Uczelnia utrzymuje również kilka innych wydziałów, w tym Cumming School of Medicine, University of Calgary Faculty of Arts, University of Calgary Faculty of Law i Haskayne School of Business.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Rezydencje i domy studenckie[ | edytuj kod]

Uniwersytet oferuje szeroki wybór domów studenckich na kampusie, ponieważ znaczna część studentów i doktorantów mieszka na terenie kampusu. Każdego roku akademickiego mieszka około 2500 do 3000 studentów i wykładowców.

 • Rundle Hall i Kananaskis Hall – zbudowane we wczesnych latach 60. XX wieku, kiedy uniwersytet przeniósł się na aktualny kampus. Obecnie zamieszkują go studenci pierwszego roku studiów licencjackich.
 • Glacier Hall i Olympus Hall – zbudowane przed Zimową Olimpiadą w 1988, jako Wioska Olimpijska. Zbudowane w tamtym okresie Norquay, Brewster i Castle Halls zostały rozebrane.
 • Yamnuska Hall – otwarte w 2011 dla studentów drugiego roku. Mieszkania z dwoma i trzema sypialniami zostały zaprojektowane w taki sposób, aby każdy ze studentów miał swój prywatny pokój. W tym budynku znajduje się także Starbucks, Domino's Pizza i Subway.
 • Aurora Hall – otwarty w 2015.
 • Crowsnest Hall – otwarty w 2015.
 • Varsity Courts – kamienice zaprojektowane na potrzeby domów rodzinnych.
 • Hotel Alma – hotel uniwersytecki z 96 pokojami i udogodnieniami dla gości.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wayback Machine, web.archive.org, 10 sierpnia 2018 [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-10].
  2. Calgary's urban evolution, University of Calgary [dostęp 2020-05-27] (ang.).
  3. Main Campus, University of Calgary [dostęp 2020-05-27] (ang.).
  4. Foothills Campus, University of Calgary [dostęp 2020-05-27] (ang.).
  5. Qatar Campus, University of Calgary [dostęp 2020-05-27] (ang.).
  6. Spy Hill Campus, University of Calgary [dostęp 2020-05-27] (ang.).
  7. Wayback Machine, web.archive.org, 10 października 2017 [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-10].
  8. Glacier Hall, Ancillary Services [dostęp 2020-05-27] (ang.).
  9. Olympus Hall, Ancillary Services [dostęp 2020-05-27] (ang.).
  10. Yamnuska Hall | Residence, Hotel & Conference Services | University of Calgary, web.archive.org, 2 maja 2011 [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2011-05-02].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Uniwersytetu w Calgary
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wioska olimpijska – teren, gdzie mieszkają sportowcy, którzy biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich. W wioskach olimpijskich znajdują się m.in. ośrodki przygotowawcze oraz sklepy, bary oraz hotele. Wioska taka jest najczęściej położona na obrzeżach miasta, w którym odbywają się igrzyska. Pierwsza wioska olimpijska została stworzona w Los Angeles w 1932 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Grupa Trzynastu (ang. Group of Thirteen), w skrócie G13 lub G-13 – grupa kanadyjskich uniwersytetów przodujących w badaniach naukowych. Do kwietnia 2006 była to Grupa Dziesięciu, G10.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Domino’s Pizza, Inc. – amerykańska sieć pizzerii działająca na rynku międzynarodowym. Spółka powstała w 1960 roku, a jej siedziba mieści się w Ann Arbor, w stanie Michigan. Podstawowym produktem oferowanym przez Domino’s Pizza są pizze, choć w ofercie znajdują się także inne dania, przystawki oraz desery. Działalność przedsiębiorstwa obejmuje dostawę zamówień do klienta.

  Reklama