Uniwersytet Stanu Nowy Jork w Buffalo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Stanu Nowy Jork w Buffalo, skrótowo Uniwersytet w Buffalo (ang. State University of New York at Buffalo, University at Buffalo) – amerykańska uczelnia wyższa z siedzibą w Buffalo oraz Amherst w stanie Nowy Jork.

Millard Fillmore (ur. 7 stycznia 1800 w hrabstwie Cayuga, Nowy Jork, zm. 8 marca 1874 w Buffalo, Nowy Jork) – trzynasty prezydent Stanów Zjednoczonych, urzędujący w latach 1850-1853.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Uczelnia powstała 11 maja 1846 roku, początkowo jako szkoła medyczna, a pierwsze zajęcia dla 66 studentów poprowadzono w lutym 1847. Jej pierwszym rektorem był Millard Fillmore, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1850–1853. Barwy uczelni, przyjęte w 1886 roku, to kolor niebieski i biały. Placówka składa się z 13 wydziałów.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Jesienią 2015 liczba studentów wynosiła 29 806. W 2017 w rankingu uniwersytetów w USA uczelnia uplasowała się na 99. pozycji. Drużyny sportowe University of Buffalo noszą nazwę Buffalo Bulls i występują w NCAA Division I.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Adam Leszczyński: Operacja Serek. polityka.pl, 14 marca 2017. [dostęp 2017.09.23]
 2. Ewa Wójcik-Szczech: Wywiad z Kazimierzem Braunem. tygodnikplus.com, 12 listopada 2015. [dostęp 2017.09.23]
 3. Polonia Amerykańska mówi do Kraju. polskieradio.pl, [dostęp 2017.09.23]
 4. Timeline of UB History (ang.). buffalo.edu. [dostęp 6 marca 2017].
 5. University Colors: the White and the Blue (ang.). buffalo.edu. [dostęp 6 marca 2017].
 6. Our Schools and Colleges (ang.). buffalo.edu. [dostęp 5 marca 2017].
 7. UB at a Glance (ang.). buffalo.edu. [dostęp 6 marca 2017].
 8. University at Buffalo--SUNY (ang.). usnews.com. [dostęp 6 marca 2017].
 9. University of Buffalo (ang.). ncaa.com. [dostęp 6 marca 2017].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  NCAA Division I – najwyższa z trzech dywizji, na jakie podzielona jest NCAA, główny system międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych. Kryterium przydziału do dywizji jest budżet przeznaczany przez uczelnię na sport, w szczególności liczba oferowanych przez nią stypendiów sportowych, oraz poziom posiadanej infrastruktury. Choć uczelnie mogą wybrać, w których sportach będą wystawiać swoje reprezentacje, w Division I łączna liczba wystawionych przez nie zespołów nie może być mniejsza niż 14, w tym co najmniej siedem zespołów kobiecych i co najmniej 6 zespołów męskich. W praktyce wymogi te sprawiają, iż na udział w Division I mogą pozwolić sobie raczej duże i zamożne uczelnie, w większości o statusie uniwersytetu. Z drugiej strony, gwarantuje to wysoki poziom rozgrywek, dzięki czemu zawody międzyuczelniane cieszą się w USA bardzo dużą popularnością.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Buffalo – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, nad jeziorem Erie i rzeką Niagara, przy granicy z Kanadą.

  Reklama