Uniwersytet Rutgersa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henry Rutgers (1745–1830), portret wykonany przez Henry'ego Inmana (1801–1846)

Uniwersytet Rutgersa; Rutgers, Uniwersytet Stanu New Jersey (Rutgers University; formalnie: Rutgers, The State University of New Jersey) – największa instytucja edukacyjna w amerykańskim stanie New Jersey.

Stany Zjednoczone Ameryki – państwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stanów kontynentalnych oraz stanu Alaska – oddzielonego od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady – i stanu Hawaje, położonego na archipelagu o tej samej nazwie. W 1791 roku wydzielony został dodatkowo okręg stołeczny (Dystrykt Kolumbii, potocznie zwany Waszyngtonem), będący oficjalną stolicą państwa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Historia[ | edytuj kod]

W 1766 roku William Franklin (1730–1813) – syn Benjamina Franklina (1706–1790) i ostatni kolonialny gubernator prowincji New Jersey (Royal Governor of New Jersey) – podpisał statut ustanawiający Queen’s College, nazwany tak na cześć Zofii Charlotty Mecklenburg-Strelitz, żony króla Jerzego III. Królowa Charlotta, patronka Johanna Christiana Bacha (1735–1782) i Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756–1791), a także Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, była znana z zamiłowania do sztuki i propagowania edukacji. Chociaż motywy religijne dominują w założeniach powstania uczelni, to jej statut jest wysoce świecki, określający jej cele jako „edukację młodzieży w językach uczonych oraz w sztukach i naukach wyzwolonych i użytecznych”. Była to ósma uczelnia założona w koloniach.

New Brunswick to miasto w hrabstwie, Middlesex w stanie New Jersey w USA. Miasto według danych z 2000 roku liczyło około 49 tys. mieszkańców. Miejscowość o powierzchni 14,9 km² z czego 13,5 km² to powierzchnia lądowa, a 1,4 km² to powierzchnia wodna (rzeki, jeziora). New Brunswick to centrum administracyjne hrabstwa Middlesex. Miasto jest oddalone 50 km od Nowego Jorku.Benjamin Franklin (ur. 17 stycznia 1706 w Bostonie, zm. 17 kwietnia 1790 w Filadelfii) – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański.

Pierwotny statut, którego kopii nigdy nie odnaleziono, prawdopodobnie zawierał cechy wprowadzające rozróżnienie pomiędzy mieszkańcami New Jersey, a osobami spoza tej prowincji. Utrudniało to gromadzenie funduszy dla uczelni. Aby to zmienić, gubernator William Franklin wydał w 1770 roku nowy statut, na mocy którego Rutgers University działa do dziś.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W maju 1771 roku Rada Powiernicza zagłosowała za ustanowieniem Queen’s College w New Brunswick i pierwsze zajęcia odbyły się w listopadzie tego samego roku w tawernie o nazwie „The Sign of the Red Lion”.

W kwietniu 1809 roku położono kamień węgielny pod budynek Queen's College, dziś zwany Old Queens. Jego budowa zajęła 14 lat i ponad dwukrotnie przekroczyła pierwotny budżet. Architektem był John McComb Jr. (1763–1853), który zaprojektował także nowojorski ratusz.

W grudniu 1825 roku nazwa uczelni została zmieniona na cześć pułkownika Henry'ego Rutgersa, bohatera wojny o niepodległość. Pochodził on ze starej holenderskiej rodziny z Nowego Jorku, „bogaty kawaler znany ze swojej filantropii”. Pułkownik zmarł w 1830 roku, pozostawiając jedną trzecią swojego majątku na cele charytatywne, ale dla Rutgers College nie przeznaczył ani jednego grosza..

Camden – miasto w USA, w stanie New Jersey, nad rzeką Delaware, tuż na wschód od Filadelfii; siedziba administracyjna hrabstwa Camden. Zaliczane do obszaru metropolitalnego Filadelfia-Camden-Wilmington. W 2000 roku liczyło prawie 80 tys. mieszkańców.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1864 roku Holenderski Kościół Reformowany zerwał ostatnie więzi ze szkołą, co było jedną z przyczyn przyznania jej statusu uniwersytetu stanowego.

W 1918 roku otwarto New Jersey College for Women, dzisiejszy Douglass Residential College. Oferowano dwa programy nauczania: sztuki wyzwolone i ekonomia domu. Biblioteka szkoły składała się z około tuzina książek.

W 1924 roku nazwę Rutgers College oficjalnie zmieniono na Rutgers University, w 1945 został on uniwersytetem stanowym na mocy aktu ustawodawczego stanu New Jersey, a w 1956 uczelnia i stan New Jersey zawarły umowę („Rutgers law of 1956”), na mocy której Rutgers ponownie został uznany za uniwersytet stanowy New Jersey. Została powołana Rada Gubernatorów, składająca się z jedenastu członków: sześciu mianowanych przez gubernatora za radą i zgodą Senatu Stanu oraz pięciu – przez Radę Powierniczą Rutgers.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Zofia Charlotta Mecklenburg-Strelitz (ur. 19 maja 1744 w Mirow; zm. 17 listopada 1818 w Royal Botanic Gardens) - niemiecka księżniczka Mecklenburg-Strelitz, królowa Wielkiej Brytanii.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Jerzy III (George William Frederick; ur. 4 czerwca 1738 w Londynie, zm. 29 stycznia 1820 w Windsorze, Berkshire) – ostatni (od 25 października 1760) król Wielkiej Brytanii i Irlandii i pierwszy (od 1801) król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, ostatni elektor i książę oraz pierwszy król (od 1814) Hanoweru. Jedyny król Anglo-Korsyki w latach 1794-1796.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Johann Christian Bach (ur. 5 września 1735 w Lipsku, zm. 1 stycznia 1782 w Londynie) – jeden z najbardziej wszechstronnych kompozytorów drugiej połowy XVIII wieku, syn Johanna Sebastiana Bacha. Styl jego muzyki, często określany jako galant, wywodzi się z orkiestrowej muzyki baroku oraz przede wszystkim opery. Miał olbrzymi wpływ na muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta. Cechy szczególne jego muzyki to wdzięczna melodyka, doskonałe wyczucie formy oraz pomysłowość w wykorzystaniu faktury i kolorystyki orkiestrowej. Jego działalność muzyczna z Carlem Friedrichem Ablem miały olbrzymi wpływ na ukształtowanie się publicznych koncertów w Londynie.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew (ang. The Royal Botanic Gardens, Kew) – rozległy kompleks ogrodów i szklarni pomiędzy Richmond i Kew w Richmond upon Thames, w południowo-zachodnim Londynie. Jest to także organizacja zarządzająca tym kompleksem terenów zieleni wraz z ogrodami Wakehurst Place w Sussex. Jest to jednocześnie placówka naukowa i edukacyjna o międzynarodowym znaczeniu w zakresie badań botanicznych, zatrudniająca około 700 pracowników. Kew Gardens to liczne pracownie naukowe, biblioteka, jedno z największych herbariów na świecie, miejsca obsługujące odwiedzających (restauracje, galerie). W roku 2005 Kew Gardens zostało odwiedzone przez blisko 1,5 miliona gości. W 2003 Kew Gardens zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama