Uniwersytet Minnesoty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Minnesoty (ang. University of Minnesota) – amerykańska uczelnia publiczna znajdująca się w stanie Minnesota.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Założono go w 1851 roku w Minneapolis oraz Saint Paul (Twin Cities). W latach 1946–2006 przyłączano do niego kampusy w kolejnych miejscowościach: Crookston, Duluth, Morris i Rochester.

Według Centrum Światowych Rankingów Uniwersytetów (Center for World University Rankings) w edycji na lata 2018–2019 University of Minnesota Twin Cities (Uniwersytet Minnesoty w Bliźniaczych Miastach, główna część uczelni) zajął 35 miejsce na świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 50 najlepszych uniwersytetów na świecie. msn.com/pl, 14 lipca 2016. [dostęp 2018-11-11].
  2. Prof. Reich i prof. Oleksyn laureatami Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej 2018. Polska Akademia Nauk. [dostęp 2018-11-11].
  3. Maciej Czarnecki: Polska musi być z Trumpem bardzo ostrożna. wyborcza.pl, 11 lipca 2018. [dostęp 2018-11-11].
  4. MBA: na wagę awansu. Perspektywy.pl. [dostęp 2018-11-11].
  5. Witryna internetowa Uniwersytetu Minnesoty, zakładka About Us [dostęp 2016-01-23].
  6. CWUR World University Rankings 2018–2019. Center for World University Rankings. [dostęp 2018-11-12].
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Big Ten Conference (potocznie Big Ten) - jedna z konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych rozgrywek sportowych NCAA, należąca do najwyższej klasy rozgrywkowej, NCAA Division I. Choć formalnie ma charakter wyłącznie sportowy, często jej nazwy używa się także w innych kontekstach, mając na myśli po prostu grupę złożoną z należących do Big Ten uczelni. Podobnie zresztą dzieje się z niektórymi innymi konferencjami NCAA, z których najsłynniejszą jest Ivy League.
Duluth – miasto w północnej części kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, w stanie Minnesota. Ważny port śródlądowy i morski nad Jeziorem Górnym, połączony z Atlantykiem Drogą Wodną Świętego Wawrzyńca.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

Reklama