Uniwersytet Kentucky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Kentucky (ang. University of Kentucky) – amerykańska uczelnia publiczna z siedzibą w Lexington w stanie Kentucky.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Instytucja powstała w 1864 pod nazwą Agricultural and Mechanical College i początkowo działała jako wydział Kentucky University (obecnie Uniwersytet Transylvania). W 1878 decyzją władz stanowych College oddzielono od uniwersytetu i stał się samodzielną placówką. W 1908 zmieniła ona nazwę na State University, Lexington, Kentucky, zaś w 1916 na University of Kentucky.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Uniwersytet składa się z 18 wydziałów. Jesienią 2016 liczba studentów wynosiła 30 761. W 2017 w rankingu uczelni amerykańskich uplasował się na 133 miejscu.

Uczelniane drużyny sportowe noszą nazwę Kentucky Wildcats i występują w NCAA Division I. Najbardziej utytułowana jest sekcja koszykówki mężczyzn, która do 2016 sięgnęła po mistrzostwo National Collegiate Athletic Association osiem razy.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. A Brief History of the University of Kentucky (ang.). uky.com. [dostęp 6 marca 2017].
 2. University of Kentucky (ang.). forbes.com. [dostęp 6 marca 2017].
 3. Quick Facts (ang.). uky.com. [dostęp 6 marca 2017].
 4. University of Kentucky (ang.). usnews.com. [dostęp 6 marca 2017].
 5. Men's Basketball National Champions (ang.). ukathletics.com. [dostęp 6 marca 2017].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Uniwersytetu Kentucky
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Lexington – drugie co do wielkości miasto w stanie Kentucky, siedziba administracyjna hrabstwa Fayette. Populacja 268 080, powierzchnia 739,5 km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Kentucky Wildcats – nazwa drużyn sportowych University of Kentucky w Lexington, biorących udział w akademickich rozgrywkach w Southeastern Conference, organizowanych przez National Collegiate Athletic Association.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  NCAA Division I – najwyższa z trzech dywizji, na jakie podzielona jest NCAA, główny system międzyuczelnianych rozgrywek sportowych w Stanach Zjednoczonych. Kryterium przydziału do dywizji jest budżet przeznaczany przez uczelnię na sport, w szczególności liczba oferowanych przez nią stypendiów sportowych, oraz poziom posiadanej infrastruktury. Choć uczelnie mogą wybrać, w których sportach będą wystawiać swoje reprezentacje, w Division I łączna liczba wystawionych przez nie zespołów nie może być mniejsza niż 14, w tym co najmniej siedem zespołów kobiecych i co najmniej 6 zespołów męskich. W praktyce wymogi te sprawiają, iż na udział w Division I mogą pozwolić sobie raczej duże i zamożne uczelnie, w większości o statusie uniwersytetu. Z drugiej strony, gwarantuje to wysoki poziom rozgrywek, dzięki czemu zawody międzyuczelniane cieszą się w USA bardzo dużą popularnością.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama