• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Uniwersytet Illinois w Urbanie i Champaign  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.Mosaic – jedna z pierwszych, działających w trybie graficznym przeglądarek internetowych, zapewniających dostęp do sieci WWW.
  Miasteczko uniwersyteckie[ | edytuj kod]
  Budynki w miasteczku uniwersyteckim

  Miasteczko uniwersyteckie znajduje się mniej więcej w połowie odległości między miastami Urbaną i Champaign. College UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences rozciąga się na południe od Urbany i Champaign do Savoy. Uniwersytet utrzymuje ogrody i centrum konferencyjne w Monticello obok Parku Allerton

  World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników. Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

  Uniwersytet jest jednym z niewielu placówek edukacyjnych posiadających własny port lotniczy. Nazwa portu Willard pochodzi od byłego rektora uczelni Arthura Joffrey'a Willarda. Lotnisko znajduje się w Savoy. Został otwarty w 1954. Port lotniczy jest bazą kilku projektów badawczych Instytutu Lotnictwa Uniwersytetu Illinois.

  Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Miasteczko uniwersyteckie jest zbudowane na planie czworokąta tak jak wiele innych tego typu miasteczek w całych Stanach Zjednoczonych. Cztery główne dziedzińce są wkomponowane w centrum miasteczka i położone są w linii północ – południe. Dziedzińce Beckman i Bardeen zajmują centralna część miasteczka instytutu inżynierii. Przez plac Beckman przepływa strumień Boneyard. Wokół znajdują się budynki badawcze i laboratoria. Za dziedzińcem Bardeen znajdują się dwa pozostałe; Main i South. Dużą część miasteczka tworzy UIUC College of Liberal Arts and Sciences, gdy pozostała część należy do UIUC College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences.

  Champaign − miasto w Stanach Zjednoczonych, w centralnej części stanu Illinois, w 2010 liczące około 81 tysięcy mieszkańców. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Prace badawcze[ | edytuj kod]

  Uniwersytet Illinois jest jednym z głównych ośrodków badań inżynieryjnych i fizyki. W 1952 wybudował pierwszy superkomputer ILLIAC (Illinois Automatic Computer). Jest również centrum ośrodka National Center for Supercomputing Applications (NCSA), który stworzył jedną z pierwszych przeglądarek Mosaic, pierwszy system informacyjny World Wide Web, serwer http Apache i NCSA Telnet. Na uniwersytecie znajduje się trzecia co do wielkości w kraju, biblioteka naukowa i największa biblioteka z zakresu nauk technicznych (Grainger Engineering Library). W murach uniwersytetu znajduje się siedziba Amerykańskiego Departamentu Energetyki (United States Department of Energy) oraz Centrum Symulacyjnego Rakiet Dalekiego Zasięgu. W 2006 został otwarty Instytut Biologii Genetycznej. Uniwersytet jest również centrum badań rolniczych i ogrodniczych.

  William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).

  24 lutego 2007 Bill Gates w czasie wizyty na uczelni powiedział, iż Microsoft zatrudnia więcej absolwentów Uniwersytetu Illinois niż jakiegokolwiek innego uniwersytetu.

  Życie studenckie[ | edytuj kod]

  Kwaterunek[ | edytuj kod]

  Uniwersytet wymaga od wszystkich studentów pierwszego roku zakwaterowania w którymkolwiek akademiku uniwersyteckim lub w prywatnych zatwierdzonych przez uczelnie domach studenckich. Wszystkie domy zarządzane są jednym systemem kwaterunku. W obu miastach, Urbanie i Champaign, znajdują się dwadzieścia dwa akademiki. Wszyscy studenci zobowiązani są do zapisania się na jedną z tur posiłkowych, choć mogą stołować się w dowolnym miejscu. Uniwersytet posiada również dwa akademiki dla absolwentów, gdzie można zamieszkać po ukończeniu 20 lat. Studenci niepełnosprawni są kwaterowani w specjalnie dla nich przygotowanym domu studenta.

  Florian Witold Znaniecki (ur. 15 stycznia 1882 w Świątnikach, zm. 23 marca 1958 w Urbana-Champaign w stanie Illinois) – polski filozof i socjolog. Twórca polskiej socjologii akademickiej. Jego prace są znane w świecie, szczególnie w USA, gdzie mieszkał i pracował przez wiele lat.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Wokół miasteczka akademickiego ulokowanych jest kilka prywatnych akademików oraz domy stowarzyszeń studenckich. Kwatery te są droższe, lecz współpracują z władzami uczelni. Studenci mogą wynajmować te kwatery po ukończeniu pierwszego lub drugiego roku a Uniwersytecki Związek Najemców udziela wszelkiej pomocy przy podpisywaniu umów dzierżawczych i w wybieraniu domów stowarzyszeń.

  Lotus Software (do 1995 jako Lotus Development Corporation) – marka IBM, do 1995 odrębne przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Cambridge, założone w 1981 roku przez Mitcha Kapora.Uniwersytet Illinois w Chicago (UIC) – amerykański stanowy uniwersytet badawczy. Należy do stanowego systemu University of Illinois i jest największym uniwersytetem w Chicago pod względem liczby studentów: uczęszcza tu ich 25 tys.
  Budynek kampusu

  Życie w stowarzyszeniach[ | edytuj kod]

  Uniwersytet Illinois ma największy system stowarzyszeń studenckich na świecie. Obecnie w miasteczku działa sześćdziesiąt bractw męskich i trzydzieści sześć bractw żeńskich, skupiających odpowiednio 3100 i 2900 studentów.

  Sport[ | edytuj kod]

  Uniwersytet należy do NCAA Division I, a dokładniej do Big Ten Conference. Uczelniany klub sportowy nosi nazwę Illinois Fighting Illini i posiada 21 drużyn w różnych dyscyplinach. Jego stadion, noszący nazwę Memorial Stadium, może pomieścić ponad 63 tysiące widzów. W hali sportowej Assembly Hall na trybuny może wejść prawie 17 tysięcy osób. Barwy klubu to pomarańczowa i niebieska.

  Oracle Corporation NASDAQ: ORCL – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM.Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Big Ten Conference (potocznie Big Ten) - jedna z konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych rozgrywek sportowych NCAA, należąca do najwyższej klasy rozgrywkowej, NCAA Division I. Choć formalnie ma charakter wyłącznie sportowy, często jej nazwy używa się także w innych kontekstach, mając na myśli po prostu grupę złożoną z należących do Big Ten uczelni. Podobnie zresztą dzieje się z niektórymi innymi konferencjami NCAA, z których najsłynniejszą jest Ivy League.
  Krzysztof Józef Obłój (ur. 30 października 1954) – ekonomista polski, jeden z prekursorów nowoczesnej koncepcji zarządzania w Polsce, doradca społeczny Prezydenta RP.
  Wyświetlacz PDP (z ang. plasma display panel) – wyświetlacz, który do tworzenia obrazu wykorzystuje plazmę i luminofor.
  Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.
  Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.
  The Ford Foundation (Fundacja Forda) – prywatna fundacja amerykańska z siedzibą w Nowym Jorku, działająca dla promowania demokracji, zmniejszania biedy i tworzenia porozumienia światowego. Od roku 2008 prezesem fundacji jest Luis A. Ubiñas.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.146 sek.