Uniwersytet Georgii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Georgii (ang. University of Georgia) – amerykański uniwersytet publiczny z siedzibą w Athens, największy w stanie Georgia. Swój statut otrzymał 27 stycznia 1785 i jest pod tym względem najstarszą uczelnią publiczną w Stanach Zjednoczonych (i drugą w ogóle, po Uniwersytecie Harvarda), jednak studentów zaczął przyjmować dopiero w 1801 (sześć lat po Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.
Główna biblioteka w Athens

Największy kampus znajduje się w Athens (110 km na wschód od Atlanty, stolicy stanu), a mniejsze w Griffin (60 km na południe od Alanty) i Tifton (290 km na południe od Atlanty). Ma też dwa kampusy satelickie (w Atlancie i Lawrenceville). Stacje badawcze, pola doświadczalne, budynki i urządzenia znajdują się w 30 hrabstwach na terenie stanu Georgia. Budżet uczelni w 2008 wyniósł 1,22 mld dolarów, z czego na badania przeznaczono 349,4 mln dolarów. Biblioteka z liczbą woluminów przekraczającą 4,7 mln jest uznawana za jedną z trzech najlepszych bibliotek naukowych w Stanach Zjednoczonych.

Benjamin Franklin (ur. 17 stycznia 1706 w Bostonie, zm. 17 kwietnia 1790 w Filadelfii) – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański.Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill (UNC) (ang. University of North Carolina at Chapel Hill) to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Założony w 1789 w mieście Chapel Hill w stanie Karolina Północna.

Uniwersytet założył i obecnie prowadzi Stanowy Ogród Botaniczny w Athens oraz drugi mniejszy w Griffin.

Struktura[ | edytuj kod]

Uniwersytet składa się z 17 jednostek:

 • Kolegium Rolnictwa i Nauk o Środowisku
 • Kolegium Nauk Humanistycznych i Przyrodniczych im. Benjamina Franklina
 • Kolegium Zarządzania im. C. Hermana i Mary Virginia Terry
 • Kolegium Ekologii im. Eugene'a Oduma
 • Kolegium Nauczycielskie
 • Kolegium Architektury Środowiska
 • Kolegium Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji
 • Szkoła Leśnictwa i Zasobów Naturalnych im. Daniela B. Warnella
 • Studium Podyplomowe (policencjackie i pomagisterskie)
 • Kolegium Dziennikarstwa i Komunikacji Masowej
 • Szkoła Prawnicza
 • Kolegium Farmacji
 • Kolegium Zdrowia Publicznego
 • Szkoła Spraw Publicznych i Międzynarodowych
 • Szkoła Pracy Socjalnej
 • Kolegium Weterynaryjne
 • Kolegium Inżynierii
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Starsze jest Kolegium Wilhelma i Marii, założone dekretem króla Wilhelma III i królowej Maria II w 1693, ale uczelnią publiczną stało się ono w 1906.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. UGA by the Numbers (ang.). [dostęp 2015-01-27].
  2. State Botanical Garden (ang.). [dostęp 2017-07-03].
  Eugene P. Odum (ur. 17 września 1913 w Newport, zm. 10 sierpnia 2002 w Athens) – amerykański ekolog. Zajmował się badaniem produkcyjności zespołów organizmów w ich naturalnych ekosystemach. Odum jest jednym z twórców nowoczesnych kierunków badawczych w ekologii, zwłaszcza ekologii zwierząt. Wywarł znaczny wpływ na rozwój ekologii jako nauki. Był profesorem University of Georgia w Athens. Jest autorem pierwszego (wielokrotnie wznawianego i uzupełnianego) podręcznika ekologii – Fundamental of Ecology („Podstawy ekologii”). Współautorami kolejnych wydań byli m.in. Howard T. Odum (brat) i Garry Barret.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.

  Reklama