Uniwersytet Amsterdamski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Amsterdamski (niderl. Universiteit van Amsterdam, UvA) – holenderski uniwersytet z siedzibą w Amsterdamie.

Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Tobias Michael Carel Asser (28 kwietnia 1838, Amsterdam – 29 lipca 1913, Haga) – prawnik holenderski, dyplomata, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1911.

Z budżetem rzędu 850 milionów euro, 35 tysiącami studentów i około 6 tysiącami pracowników, Uniwersytet Amsterdamski jest jednym z największych i najważniejszych w Europie.

Składa się z siedmiu wydziałów:

 • Wydział Nauki Humanistycznych
 • Wydział Nauk Społecznych i Behawioralnych
 • Wydział Ekonomii i Biznesu
 • Wydział Prawa
 • Wydział Nauk Ścisłych
 • Wydział Medycyny
 • Wydział Stomatologii.
 • Uniwersytet ma charakter międzynarodowy – 85 kierunków magisterskich jest prowadzonych w języku angielsku.

  Teun Adrianus van Dijk (ur. 7 maja 1943 w Naaldwijk, Holandia) - holenderski językoznawca specjalizujący się początkowo w lingwistyce kognitywnej, ligwistyce tekstu, analizie dyskursu a obecnie w szczególności krytycznej analizie dyskursu (KAD), której jest jednym z prekursorów.Christiaan Eijkman (ur. 11 sierpnia 1858 w Nijkerk, zm. 5 listopada 1930 w Utrechcie) – lekarz holenderski, laureat Nagrody Nobla 1929.

  Historia[ | edytuj kod]

  Budynki Uniwersytetu Amsterdamskiego

  W 1632 założono w Amsterdamie szkołę Athenaeum Illustre, celem kształcenia uczniów w handlu i filozofii. Aż do XIX wieku była to mała, liczącą nie więcej niż 250 studentów i ośmiu profesorów, instytucja. Zajęcia odbywały się w domach profesorów, a siedzibą uczelni była XIV-wieczna kaplica Agnietenkapel.

  Nauka ścisła - nauka, w której ściśle i dokładnie opisuje oraz modeluje się zjawiska, a także weryfikuje się hipotezy za pomocą doświadczeń i dowodów matematycznych. Do opracowywania danych doświadczalnych stosowana jest statystyka. Nauki ścisłe to nauki matematyczne i nauki przyrodnicze.Anton Pannekoek (ur. 2 stycznia 1873, Vaassen, Holandia, zm. 28 kwietnia 1960, Wageningen, tamże) – holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.

  W 1815 szkoła została oficjalnie uznana za jednostkę szkolnictwa wyższego. W 1877 zmieniono jej nazwę na Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, czyli Uniwersytet Gminy Amsterdam, i przyznano pełne prawa nadawania tytułów akademickich. Profesorowie byli wyznaczani przez radę miejską, a burmistrz kierował uczelnianą administracją. Ponieważ Rada Miejska Amsterdamu była znana z postępowych poglądów, gwarantowało to dużą swobodę intelektualną badaczom. Ten okres sprzyjał rozwojowi uniwersytetu, w którym znalazło się wielu laureatów nagrody Nobla: Tobias Asser, Christiaan Eijkman, Jacobus Henricus van 't Hoff, Johannes Diderik van der Waals, Pieter Zeeman oraz Frits Zernike.

  Mabel Wisse Smit (ur. 11 sierpnia 1968) – wdowa po księciu Johanie-Friso, młodszym bracie króla Holandii – Wilhelma Aleksandra. Oficjalny – grzecznościowy tytuł Jej Królewska Wysokość Mabel, księżna Oranje-Nassau, Pani van Amsberg.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Następne zmiany nastąpiły dopiero w 1961, kiedy to holenderski rząd przejął odpowiedzialność finansową za placówkę. Zmieniono też wtedy jej nazwę na Uniwersytet Amsterdamski (Universiteit van Amsterdam).

  W 1969 budynek administracji Maagdenhuis był okupowany przez studentów domagających się większego wpływu na władze uczelniane.

  Znani absolwenci i profesorowie[ | edytuj kod]

 • Willem Barents
 • Frits Bolkestein
 • Luitzen Egbertus Jan Brouwer
 • Teun van Dijk
 • Wim Duisenberg
 • Frederik Kortlandt
 • André Kuipers
 • Charles Michel
 • Anton Pannekoek
 • Mabel Wisse Smit
 • Joop den Uyl
 • Johannes Diderik van der Waals
 • Pieter Zeeman
 • Frits Zernike
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Universiteit van Amsterdam, Facts and figures - University of Amsterdam, www.uva.nl, 30 stycznia 2020 [dostęp 2020-04-22] (ang.).
  2. Uniwersytety świata (2010), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2014-08-18].
  Frits Zernike (ur. 16 lipca 1888 w Amsterdamie, zm. 10 marca 1966 w Amersfoort) – holenderski fizyk, laureat Nagrody Nobla w 1953 za przedstawienie metody kontrastu fazowego, szczególnie za wynalezienie mikroskopu kontrastowo-fazowego, który pozwala na oglądanie wnętrza żywej komórki.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Behawioryzm (ang. behavior lub behaviour - zachowanie) - kierunek psychologiczny, który rozwinął się w XX wieku, przede wszystkim w USA.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Johannes Diderik van der Waals (ur. 23 listopada 1837, zm. 8 marca 1923) – fizyk holenderski, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1910 za badania równania stanu gazów i cieczy rzeczywistych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Reklama