University of the Punjab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Pendżabu (ang. University of the Punjab, urdu ‏جامعہ پنجاب‎) – pakistańska uczelnia wyższa z siedzibą w Lahaurze w Pendżabie.

Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

Uczelnia została założona 14 października 1882 roku, była wówczas czwartym uniwersytetem w Indiach Brytyjskich (po uczelniach w Bombaju, Madras i Kalkucie). Jednym z twórców uczelni był Gottlieb Wilhelm Leitner, który został jego sekretarzem. Uczelnia została znacznie rozbudowana w latach 1928–1936, kiedy jej wicekanclerzem był A. C. Woolner. w 1947 roku, po utworzeniu Pakistanu, uczelnia znalazła się w jego granicach. W indyjskim Pendżabie utworzony nową uczelnię Panjab University z siedzibą w Czandigarhu, nawiązującą do tradycji University of the Punjab.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Urdu (اردو urdū) – język indoeuropejski z grupy indoaryjskiej używany obecnie przez ponad 50 milionów ludzi na subkontynencie indyjskim i przez ponad milion osób zamieszkujących poza Azją.

Laureaci Nagrody Nobla[ | edytuj kod]

Z uczelnią związanych było dwóch noblistów:

 • Har Gobind Khorana – studiował na Uniwersytecie Pendżabu, uzyskał BSc w 1943 roku oraz M. Sc. w 1945 roku.
 • Abdus Salam – na egzaminie wstępnym uzyskał najwyższy wynik w historii uczelni. W 1946 roku uzyskał tytuł magistra. W 1952 roku został kierownikiem Zakładu Matematyki.
 • Struktura organizacyjna[ | edytuj kod]

  W skład uczelni wchodzą następujące jednostki organizacyjne:

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Har Gobind Khorana (ur. 9 stycznia 1922 w Raipur w Pendżabie Zachodnim, wówczas Indie Brytyjskie, obecnie Pakistan, zm. 9 listopada 2011 w Concord, Massachusetts) – amerykański biolog molekularny pochodzenia pendżabskiego, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny.
 • Wydział Sztuki i Nauk Humanistycznych
 • Wydział Nauk Społecznych i Behawioralnych
 • Wydział Handlu
 • Wydział Ekonomii i Nauk o Zarządzaniu
 • Wydział Edukacji
 • Wydział Inżynierii i Technologii
 • Wydział Nauk o Zdrowiu
 • Wydział Studiów Islamskich
 • Wydział Prawa
 • Wydział Nauk o Życiu
 • Wydział Języków Orientalnych
 • Wydział Farmacji
 • Wydział Nauk Ścisłych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Our History Our Pride (ang.). W: University of the Punjab [on-line]. [dostęp 2019-12-15].
  2. Panjab University: Early History (ang.). W: Panjab University Oral History Project [on-line]. [dostęp 2019-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-01)].
  3. Nobel Prize Holders of PU (ang.). W: University of the Punjab [on-line]. [dostęp 2019-12-15].
  4. University of the Punjab (PU) (ang.). W: World Higher Education Database [on-line]. [dostęp 2019-12-15].
  Pendżab (hindi पंजाब, trb.: Pańdźab, trl.: Paṁjāb; pendżabski: ਪੰਜਾਬ; ang. Punjab) – stan w Indiach, stanowiący część większej krainy geograficznej – Pendżabu. Sąsiaduje z pakistańską prowincją Pendżab na zachodzie, z Dżammu i Kaszmirem na północy, Himachal Pradesh na północnym wschodzie, z Harianą na południu i południowym wschodzie, z terytorium związkowym Czandigarh na południowym wschodzie i z Radżastanem na południowym zachodzie. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ćennaj lub Madras (hindi चेन्नई, trb.: Ćennaj, trl.: Cennai; tamilski சென்னை, trb.: Sennaj; ang. Chennai; do 2000 hindi मद्रास, trb.: Madras, trl.: Madrās; ang. Madras) – miasto w płd. Indiach, nad Oceanem Indyjskim, liczące 4,6 miliona mieszkańców (2006), stolica stanu Tamilnadu, wielki ośrodek przemysłowy (głównie bawełniany), handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Zabytki architektury XIX w. w stylu klasycystycznym po obiektach rządowych władz kolonialnych.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Pendżab (Pandźab, Pięciorzecze) – kraina historyczna w południowej Azji, rozciągająca się wzdłuż granicy indyjsko-pakistańskiej.
  Indie Brytyjskie – potoczna nazwa Indii w czasie, gdy pozostawały one pod władzą Brytyjczyków, tj. w latach 1858 - 1947.

  Reklama