Uniwersytet Utah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z University of Utah)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Utah (ang. University of Utah) – amerykańska uczelnia publiczna w Salt Lake City w stanie Utah.

Henri Gouraud (ur. 1944) - francuski informatyk, w latach 60. absolwent École Centrale Paris, twórca tzw. cieniowania Gourauda stosowanego w grafice komputerowej.Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji.

Historia[ | edytuj kod]

Założony został w 1850 w Salt Lake City jako University of Deseret. Była to szkoła męska, w której czesne wynosiło 8 dolarów za semestr. W drugim kwartale szkoła przeniosła się do Council House. Mimo że szkoła funkcjonowała coraz lepiej, po trzecim kwartale została zamknięta, co było spowodowane suszą (ratowanie zbiorów stało się ważniejsze od edukacji). Dopiero w 1868 udało się otworzyć ponownie uniwersytet w Council House. Obecną nazwę nadano w 1892, cztery lata przed uzyskaniem przez Utah statusu stanu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Nagroda Turinga — nagroda przyznawana corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki przez Association for Computing Machinery.


Podstrony: 1 [2] [3]




Warto wiedzieć że... beta

Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Karl Christian Rove (ur. 25 grudnia 1950 w Denver) – amerykański strateg polityczny, sprawujący w przeszłości funkcję zastępcy szefa personelu Białego Domu oraz doradcy prezydenta George’a Busha.
Alan Kay (ur. 17 maja 1940) – amerykański informatyk. Jeden z pierwszych pracowników Xerox PARC. Jeden z twórców koncepcji programowania obiektowego.
Adobe Systems Incorporated NASDAQ: ADBE – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe z siedzibą w San José w Kalifornii, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów Mac OS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w 1982 r. byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke. Obecnie spółka publiczna notowana na giełdzie NASDAQ, zatrudniająca w 2004 roku ponad 4000 pracowników w 26 biurach na całym świecie.

Reklama