Uniwersytet Północnego Teksasu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z University of North Texas)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Północnego Teksasu (ang. University of North Texas) – amerykańska uczelnia publiczna z siedzibą w Denton w Teksasie. Założył ją w roku 1890 Joshua Crittenden Chilton, jako niepubliczne kolegium nauczycielskie.

Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.James Anthony „Jim” Pawelczyk (ur. 20 września 1960 w Buffalo) – amerykański neurofizjolog i astronauta pochodzenia polskiego.

Kalendarium[ | edytuj kod]

 • 1890 – powstanie niepublicznego kolegium nauczycielskiego
 • 1901 – przejęcie uczelni przez władze stanowe
 • 1975 – wprowadzenie medycyny jako kierunku
 • 1981 – uzyskanie niezależności od uniwersytetu przez wydział medyczny
 • 1992 – przyznanie uniwersytetowi pełnoprawnego członkostwa w APLU
 • 2000 – powstanie kampusu w Dallas
 • 2004 – otwarcie Discovery Park
 • 2009 – usamodzielnienie się Uniwersytetu Północnego Teksasu w Dallas
 • 2009–2011 – przyznanie 459 stopni doktorskich
 • 2012 – czwarte miejsce w Stanach Zjednoczonych pod względem rekrutacjo (35 778 osób)
 • 2012/2013 – budżet uczelni w wysokości 870 mln dolarów (w tym 30 mln na badania)
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Donald Hugh Henley (ur. 22 lipca 1947 w Gilmer w stanie Teksas) – amerykański piosenkarz, perkusista, autor tekstów. Członek i współzałożyciel amerykańskiej grupy The Eagles.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama