Uniwersytet w Nairobi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z University of Nairobi)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Nairobi (ang. University of Nairobi, suahili Chuo Kikuu cha Nairobi) – kenijska publiczna szkoła wyższa, zlokalizowana w Nairobi.

Uniwersytet Makerere (ang. Makerere University, MAK) – najstarsza i największa ugandyjska uczelnia wyższa. Założony w 1922 jako szkoła techniczna (technical school). W 1963 stał się częścią Uniwersytetu Wschodniej Afryki (University of East Africa). Samodzielną uczelnią, pod obecną nazwą, został w 1970.Suahili, swahili (nazwa w języku suahili: kiswahili) – język z rodziny bantu. Używany w Afryce Środkowej i Wschodniej (Kenia, Tanzania, Demokratyczna Republika Konga, Uganda), jest językiem kontaktowym. Zapisywany zarówno alfabetem łacińskim (obecnie) jak i arabskim (dawniej). Składa się z ok. 20 dialektów (kiamu, kimwita, kingwana i inne). Najczęściej używanym (tzw. standard swahili) jest dialekt unguja wywodzący się z Zanzibaru. Językiem suahili jako ojczystym posługuje się około 800 tysięcy ludzi.

Poprzednikiem uczelni był utworzony w 1956 w Nairobi (wówczas w Kolonii Kenii Technical College, następnie przekształcony w Royal College of Nairobi, a w 1960 w Principal of the Royal College of Nairobi, ściśle współpracujący z Uniwersytetem Londyńskim. W 1963, po uzyskaniu niepodległości przez Kenię, Tanganikę i Ugandę, funkcjonujące w tych krajach kolegia połączono w Uniwersytet Wschodniej Afryki (University of East Africa). W 1970 został on podzielony na trzy samodzielne jednostki: Uniwersytet w Dar es Salaam, Uniwersytet Makerere i Uniwersytet w Nairobi.

Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1983 roku uczelnia przeszła znaczną restrukturyzację, wyodrębniono w niej sześć wydziałów (college), kierowanych przez dyrektorów (Principal), zlokalizowanych w różnych kampusach.

Jednostki organizacyjne uczelni[ | edytuj kod]

 • College of Agriculture & Veterinary Sciences zlokalizowany w kampusie Upper Kabete
 • College of Architecture & Engineering - zlokalizowany w głównym kampusie
 • College of Biological & Physical Sciences w kampusie Chiromo
 • College of Education & External Studies w kampusie Kikuyu
 • College of Health Sciences w kampusie Kenyatta National Hospital
 • College of Humanities Social Sciences. W jego skład wchodzi Faculty of Arts, umieszczony w głównym kampusie, Faculty of Law w kampusie Parklands oraz Faculty of Commerce w kampusie Lower Kabete.
 • Źródła[ | edytuj kod]

 • Historia na stronie uczelni
 • Uganda – państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Uniwersytet w Dar es Salam (ang. University of Dar es Salaam, suahili Chuo Kikuu cha Dar es Salaam) – tanzańska publiczna szkoła wyższa, zlokalizowana w Dar es Salaam.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Tanganika – nazwa kontynentalnej części Tanzanii, która do I wojny światowej była kolonią Cesarstwa Niemieckiego i znana była pod nazwą Niemiecka Afryka Wschodnia. Po I wojnie światowej terytorium mandatowe Wielkiej Brytanii do 1946 r. Prezentowało znaczną jednolitość kulturową, a przez to dojrzałość do osiągnięcia niepodległości. Znany działacz niepodległościowy Julius Nyerere utworzył w 1954 r. Narodowy Związek Afrykański Tanganiki (TANU), który wkrótce uzyskał powszechne poparcie. Po wyborach 1958-1960 niemal wszystkie miejsca w Radzie Ustawodawczej obsadzone były przez TANU, co doprowadziło ostatecznie do przyznania przez Wielką Brytanię niepodległości Tanganice w grudniu 1961 r. z królową brytyjską jako głową państwa. W 1964 r. doszło do połączenia dość blisko powiązanych kulturowo, gospodarczo i politycznie Tanganiki i Zanzibaru. Powstała Zjednoczona Republika Tanzanii.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama