Uniwersytet Illinois w Urbanie i Champaign

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeden z uczelnianych budynków

Uniwersytet Illinois w Urbanie i Champaign, UIUC (ang. University of Illinois at Urbana-Champaign) – najlepsza i najbardziej wszechstronna część Uniwersytetu Illinois.

World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Uczelnia jest znana z kierunków rolniczych, informatycznych, inżynierii lądowej. Składa się z 18 college'ów i instytutów oferujących ponad 150 programów badawczych. Miasteczko uniwersyteckie liczy 272 główne budynki i położone jest na 1458 akrach (5,90 km²) ziemi w dwóch sąsiadujących miastach: Urbanie i Champaign. Roczny budżet instytucji wynosi ponad miliard dolarów. Uniwersytet Illinois w Urbanie i Champaign został uznany za jeden z 10 najlepszych amerykańskich uniwersytetów publicznych oraz znalazł się na liście najlepszych uniwersytetów Public Ivy (nazwa nawiązuje do Ligi Bluszczowej).

Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

W lecie 2007 naukę na uczelni rozpoczęło 42 728 studentów z 50 stanów i 100 narodowości. Do 1998 UIUC był jednym z 10 największych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych pod względem rejestracji studentów.

Historia[ | edytuj kod]

Lata 1867–1880[ | edytuj kod]

Act Morrill z 1862 przyznawał każdemu stanowi część ziemi z przeznaczeniem na wybudowanie uniwersytetów państwowych, w których miano pobierać naukę głównie w dziedzinach rolnictwa, mechaniki i sztuki wojskowej oraz w pomniejszym stopniu innych dziedzin nauki, lecz bez przedmiotów klasycznych. Te uwarunkowania powodowały powstanie kontrowersji i spięć pomiędzy włodarzami miasta a pierwszym rektorem uniwersytetu Johnem Miltonem Gregorym. Powodem niezgody było prowadzenie wykładów z filozofii.

Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).
Nagrobek pierwszego rektora uczelni, Johna Miltona Gregory'ego

Po burzliwych debatach w 1867 na siedzibę uniwersytetu wybrano miasto Urbanę. Pierwotnie uniwersytet nosił nazwę Przemysłowy Uniwersytet Illinois. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się 2 marca 1868. Przez pierwsze lata trwały dość burzliwe debaty nad programem nauczania.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Champaign − miasto w Stanach Zjednoczonych, w centralnej części stanu Illinois, w 2010 liczące około 81 tysięcy mieszkańców.

John Milton Gregory pragnął by uniwersytet oferował liberalny program nauczania a przedstawiciele lokalnych władz pragnęli profilu przemysłowego. Starcia i nieporozumienia spowodowały w 1880 ustąpienie ze stanowiska Johna Gregory'ego. W 1885 uniwersytet oficjalnie zmienił nazwę na Uniwersytet Illinois i przyjął liberalny program nauki z zakresu mechaniki i rolnictwa.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..

Grób pierwszego rektora nadal znajduje się na terenie miasteczka uniwersyteckiego między Halą Altgeld a budynkiem administracyjnym Henry'ego. Na jego grobie znajduje się sentencja: Jeśli szukasz jego pomnika, on patrzy na ciebie.

Kolegia i szkoły[ | edytuj kod]

 • College of Agriculture, Consumer and Environmental Sciences
 • College of Applied Health Sciences
 • Institute of Aviation
 • College of Business
 • College of Communications
 • College of Education
 • College of Engineering
 • College of Fine and Applied Arts
 • Graduate College
 • Institute of Labor and Industrial Relations
 • College of Law
 • College of Liberal Arts and Sciences
 • Graduate School of Library and Information Science
 • College of Medicine at Urbana-Champaign
 • School of Social Work
 • College of Veterinary Medicine
 • College of Media (do 2008 College of Communications)
 • Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).Florian Witold Znaniecki (ur. 15 stycznia 1882 w Świątnikach, zm. 23 marca 1958 w Urbana-Champaign w stanie Illinois) – polski filozof i socjolog. Twórca polskiej socjologii akademickiej. Jego prace są znane w świecie, szczególnie w USA, gdzie mieszkał i pracował przez wiele lat.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Lotus Software (do 1995 jako Lotus Development Corporation) – marka IBM, do 1995 odrębne przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Cambridge, założone w 1981 roku przez Mitcha Kapora.
  Uniwersytet Illinois w Chicago (UIC) – amerykański stanowy uniwersytet badawczy. Należy do stanowego systemu University of Illinois i jest największym uniwersytetem w Chicago pod względem liczby studentów: uczęszcza tu ich 25 tys.
  Oracle Corporation NASDAQ: ORCL – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania do szeroko rozumianej obsługi przedsiębiorstw, a w szczególności systemów zarządzania bazą danych (zobacz: baza danych Oracle). Oracle jest trzecim pod względem przychodów sprzedawcą oprogramowania na świecie po firmach Microsoft i IBM.
  Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Big Ten Conference (potocznie Big Ten) - jedna z konferencji systemu amerykańskich międzyuczelnianych rozgrywek sportowych NCAA, należąca do najwyższej klasy rozgrywkowej, NCAA Division I. Choć formalnie ma charakter wyłącznie sportowy, często jej nazwy używa się także w innych kontekstach, mając na myśli po prostu grupę złożoną z należących do Big Ten uczelni. Podobnie zresztą dzieje się z niektórymi innymi konferencjami NCAA, z których najsłynniejszą jest Ivy League.

  Reklama