University of Glasgow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmach Uniwersytetu

Uniwersytet Glasgowski, Uniwersytet Glasgow (ang. University of Glasgow, gael. Oilthigh Ghlaschu) – jedna z wyższych uczelni brytyjskich, założona w 1451 roku w Glasgow.

Mikołaj V (łac. Nicolaus V, właśc. Tommaso Parentucelli; ur. 15 listopada 1397 w Sarzana, zm. 24 marca 1455 w Rzymie) – papież w okresie od 6 marca 1447 do 24 marca 1455.Jakub II Ognista Twarz, (ur. 16 października 1430, zm. 3 sierpnia 1460) – król Szkocji 1437–1460 z dynastii Stuartów.

Rys historyczny[ | edytuj kod]

Uniwersytet został założony z inicjatywy króla Szkocji Jakuba II, na podstawie bulli wydanej przez papieża Mikołaja V. Jest historycznie drugim, po University of St Andrews, uniwersytetem w Szkocji i historycznie czwartym anglosaskim na świecie. Król szkocki chciał posiadać w swoim kraju dwa niezależne uniwersytety, na wzór Anglii z jej konkurującymi ze sobą Uniwersytetem Oksfordzkim i University of Cambridge.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

Początkowo uniwersytet mieścił się w Chapterhouse należącym do katedry w Glasgow. Później przeniesiono go do budynku zwanego Auld Pedagog, mieszczącego się w pobliżu Rottenrow. W 1563 roku Maria I Stuart, królowa Szkocji, a później również Anglii, podarowała uniwersytetowi działkę o powierzchni 13 akrów (5,3 ha), położoną w centrum miasta, przy High Street. Wybudowano tam kompleks renesansowych budynków uniwersyteckich z dwoma dziedzińcami. Zespół ten należał do najpiękniejszych renesansowych obiektów w Szkocji. Jego zniszczenie w 2. połowie XIX wieku uważane jest za jeden z najgorszych aktów wandalizmu w Szkocji.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2. połowie XIX wieku zdecydowano o budowie kolejnego kampusu uniwersyteckiego. Władze brytyjskie zarezerwowały na ten cel środki finansowe. Monumentalny główny gmach uniwersytecki (widoczny na fotografii obok) zaprojektowany został w stylu neogotyckim przez George’a Gilberta Scotta. Budynek ten, położony na wzgórzu Gilmore w dzielnicy West End, stanowi element panoramy miasta. Wnętrza również zaprojektowano jako neogotyckie. Budowę ukończono w 1870 roku i przeniesieno uniwersytet do nowej siedziby.

George Gilbert Scott (ur. 13 lipca 1811 w Gawcott, zm. 27 marca 1878 w Londynie) – brytyjski architekt epoki wiktoriańskiej, autor projektów wielu neogotyckich budynków oraz restauracji licznych kościołów gotyckich w Anglii, działający także poza granicami Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W październiku 2001 roku Wydział Botaniki został strawiony przez ogień. Najbardziej ucierpiało wnętrze i dach budynku, ale główna fasada pozostała nietknięta. Po remoncie, kosztującym 10,8 milionów funtów, w listopadzie 2004 roku budynek ponownie otwarto.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Russell Group - sieć brytyjskich uczelni wyższych, w skład której wchodzą 24 uniwersytety, których działalność skupiona jest na badaniach naukowych. Została ona założona w 1994 roku. Często nazywana jest brytyjskim odpowiednikiem amerykańskiej Ligi Bluszczowej.
Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).
University of St Andrews – najstarszy szkocki uniwersytet (trzeci, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii), który został założony między 1410 i 1413 rokiem.
Anglosasi – tym mianem określa się rozmaite plemiona, wywodzące się z terenu obecnych Niemiec i Skandynawii, takie jak Anglowie, Sasi i Jutowie. Począwszy od V wieku plemiona te zasiedliły większą część Wysp Brytyjskich. Współczesny język angielski pochodzi od języka, którym Anglosasi posługiwali się 1500 lat temu.
Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
Maria I Stuart (ur. 8 grudnia 1542, zm. 8 lutego 1587) – królowa Szkocji w latach 1542–1567 z dynastii Stuartów. Panowała od 14 grudnia 1542 do 24 lipca 1567 jako królowa Szkotów. Najbardziej znana ze wszystkich szkockich monarchów, głównie ze względu na swe tragiczne życie.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama