Uniwersytet Kalifornijski w San Diego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The seal of the University of California
Price Center, kampus UCSD

Uniwersytet Kalifornijski w San Diego (University of California, San Diego), skrótowo nazywany UC San Diego lub UCSD – jeden z dziesięciu uniwersytetów wchodzących w skład Uniwersytetu Kalifornijskiego.

National Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Kampus uczelni znajduje się w La Jolla, położonej nad oceanem dzielnicy San Diego i zajmuje powierzchnię 485 ha. Został utworzony w 1956 roku, wokół istniejącego już Scripps Institution of Oceanography.

UCSD to uczelnia znana szczególnie z osiągnięć w naukach ścisłych, biologicznych, medycznych, informatycznych, biotechnologicznych i ekonomii. Jej pracownikami byli liczni laureaci Nagrody Nobla m.in. Renato Dulbecco (medycyna, 1975), Harry Markowitz (ekonomia, 1990), Paul Crutzen (chemia, 1995), Mario Molina (chemia, 1995), Robert Engle i Clive Granger (ekonomia, 2003), Roger Tsien (chemia, 2008). Dwunastu naukowców z UCSD to doradcy ds. klimatu i środowiska Ala Gore’a, laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2007 roku. Wśród wykładowców UCSD są też laureaci Nagrody Pulitzera, Nagrody Tony, Medalu Fieldsa, Nagrody MacArthur Foundation, National Medal of Science, Kyoto Prize, National Humanities Medal i innych.

Koledż, college – określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a także w innych krajach zachodnioeuropejskich. Pierwotnie oznaczał miejsce, w którym żyli studenci uniwersytetu. Koledże prowadziły też swoje kursy. Był to tak zwany system kolegialny, wywodzący się z Francji. Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

W rankingu Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju z 2009 roku Uniwersytet Kalifornijski w San Diego uzyskał trzecie miejsce wśród publicznych uniwersytetów w USA. W rankingu U.S. News & World Report z 2009 roku – zdobył 7. miejsce wśród amerykańskich uniwersytetów publicznych. UCSD uważany jest za jeden z najbardziej ekologicznych kampusów w USA.

Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.

UCSD podzielony jest na sześć college’ów i instytuty, m.in.:

 • Scripps Institution of Oceanography
 • UCSD School of Medicine
 • SIO Pier UC San Diego Medical Center
 • Jacobs School of Engineering
 • Rady School of Management
 • School of International Relations & Pacific Studies
 • San Diego Supercomputer Center
 • Center for U.S. – Mexican Studies
 • Institute on Global Conflict and Cooperation
 • Institute of the Americas
 • Skaggs School of Pharmacy & Pharmaceutical Sciences
 • California Institute for Telecommunications and Information Technology (Calit2)
 • Center for Research in Computing and the Arts
 • Center of Interdisciplinary Science for Art, Architecture, and Archaeology (CISA3)
 • UC San Diego Extension
 • Na uczelni działa klub sportowy UCSD Tritons, biorący udział w rozgrywkach ligi California Collegiate Athletic Association.

  Paul Josef Crutzen (ur. 3 grudnia 1933 w Amsterdamie) – holenderski chemik atmosfery i meteorolog. W 1995 r. otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny chemii za pracę nad zmianami ilości ozonu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Campus Profile | University Communications and Public Affairs, UC San Diego, ucsdnews.ucsd.edu [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2021-05-07].
  2. ARWU2006-Top 500 World Universities, ed.sjtu.edu.cn [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2008-09-13].
  3. Best Colleges – Education – US News and World Report.
  4. The College Sustainbility Report Card 2010. http://www.greenreportcard.org/report-card-2010/schools/university-of-california-san-diego.
  5. Campus Profile | University Communications and Public Affairs, UC San Diego, ucsdnews.ucsd.edu [dostęp 2017-11-27] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-27].
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Medal Fieldsa – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki dwóm, trzem lub czterem uczonym za wyniki, które miały największy wpływ na jej rozwój. Związana z nim jest premia finansowa w wysokości 15 000 dolarów kanadyjskich (w 2006: 13 400 USD).
  Warto wiedzieć że... beta

  Renato Dulbecco (ur. 22 lutego 1914 w Catanzaro w południowych Włoszech, zm. 20 lutego 2012 w La Jolla, Kalifornia) - amerykański onkolog pochodzenia włoskiego, laureat Nagrody Nobla.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Robert Franklin Engle III (ur. 10 listopada 1942 w Syracuse, Nowy Jork) – amerykański ekonomista i ekonometryk, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2003 (wraz z Brytyjczykiem sir C. W. J. Grangerem), za "metody analizowania ekonomicznych szeregów czasowych ze zmiennymi w czasie wahaniami (ARCH)".
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju (ang. Shanghai Jiao Tong University; chiń. upr.: 上海交通大学; chiń. trad.: 上海交通大學; pinyin: Shànghǎi Jiāotōng Dàxué) - jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych uczelni wyższych w Chinach założona w 1896 jako Nanyang Public School.
  Harry Max Markowitz (ur. 24 sierpnia 1927 w Chicago) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1990 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama