University of Adelaide

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

University of Adelaide (Uniwersytet w Adelajdzie, Uniwersytet Adelajdzki) – australijska uczelnia państwowa z siedzibą w Adelajdzie i kampusami w Roseworthy i Singapurze. Powstał w 1874 roku jako trzeci uniwersytet na kontynencie australijskim.

Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.Sir William Lawrence Bragg (ur. 31 marca 1890 w Adelaide, Australia, zm. 1 lipca 1971 w Ipswich, Wielka Brytania) – australijski fizyk, laureat nagrody Nobla za zasługi w badaniu struktury krystalicznej za pomocą promieni Roentgena.

Uczelnia zatrudnia ponad 1100 nauczycieli akademickich i kształci ponad 18 tysięcy studentów, z czego okoł 2/3 stanowią słuchacze studiów licencjackich, a pozostałą część magistranci i doktoranci.

Struktura[ | edytuj kod]

Uczelnia dzieli się na pięć wydziałów:

 • Wydział Inżynierii, Informatyki i Nauk Matematycznych
 • Wydział Nauk o Zdrowiu
 • Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
 • Wydział Zawodów
 • Wydział Nauk
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gilad Zuckermann (ur. 1 czerwca 1971 w Tel Awiwie) – izraelski lingwista, autor książek oraz profesor językoznawstwa na University of Adelaide.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Baron Howard Walter Florey (ur. 24 września 1898 w Adelaide, zm. 21 lutego 1968 w Oksfordzie) – farmakolog, wspólnie z Alexandrem Flemingiem i Ernestem Chainem otrzymał Nagrodę Nobla za badania dotyczące penicyliny.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ong Teng Cheong (chiń.: 王鼎昌; pinyin: Wáng Dǐngchāng; pe̍h-ōe-jī: Ông Tíng-chhiong; ur. 22 stycznia 1936, zm. 8 lutego 2002), prezydent Singapuru w latach 1993-1999. Nie kandydował na drugą kadencję ze względów zdrowotnych. Zmarł w wyniku chłoniaka.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama