United States Naval Academy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ceremonia zakończenia studiów
Bancroft Hall mieszczący akademik uczelni, zbudowany w 1901-1908

United States Naval Academy (Akademia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych) – założona przez propagatora powszechnej oświaty i edukacji, jednocześnie sekretarza Marynarki Wojennej USA George’a Bancrofta, uczelnia wojskowa z USA kształcąca przyszłych oficerów US Navy i Korpusu Piechoty Morskiej USA, działająca w Annapolis w stanie Maryland. Założona w 1845 roku jako Naval School (Szkoła Marynarki), działa pod obecną nazwą od 1850, a pierwszych sześciu absolwentów ukończyło studia w 1854. Ma obecnie 4,4 tys. studentów.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Absolwenci po ukończeniu czteroletnich studiów otrzymują dyplom Bachelor of Science bakałarza i stopień wojskowy podporucznika marynarki (ensign), jeśli będą służyć w United States Navy albo stopień podporucznika (Second Lieutenant) jeśli będą służyć w Korpusie Piechoty Morskiej, żołnierze następnie są zobowiązani służyć przez co najmniej pięć lat w US Navy lub Marines.

Dom akademicki, dom studenta, pot. akademik – miejsce zakwaterowania studentów w czasie studiów wyższych, będące pod nadzorem jednej lub kilku uczelni z danego miasta. Na terenie akademika zastosowanie mają takie same przepisy, jak na terenie wyższej uczelni (pewna autonomia).George Bancroft (ur. 3 października 1800 w Worcester, zm. 17 stycznia 1891 w Waszyngtonie), amerykański historyk i dyplomata, propagator powszechnej oświaty i edukacji na poziomie podstawowym i wyższym. Założył obserwatorium astronomiczne w Waszyngtonie, a jako Sekretarz Marynarki Wojennej USA, Akademię Marynarki Wojennej w Annopolis. W latach (1846-1849) pracował jako poseł w Londynie. W latach (1868-1874) był ambasadorem amerykańskim w Berlinie. Stworzył tzw. umowy Bancrofta. Jego prace naukowe dotyczą historii USA. Główne to: A History of the United States (1834-1874, 10 tomów), History of the formation of the constitution of the United States (1882, 2 tomy). W uznaniu jego zasług, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych nadała jego imię strategicznemu, atomowemu okrętowi podwodnemu typu Benjamin Franklin USS "George Bancroft" (SSBN-643)
 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • United States Air Force Academy
 • United States Military Academy at West Point
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona uczelni
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  United States Military Academy at West Point, znana także jako West Point i skrótowiec USMA, pol. "Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point" – amerykańska uczelnia wojskowa (wojska lądowe), sytuowana w byłym forcie US Army. Akademia jest położona w mieście West Point w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, około 80 km na północ od Nowego Jorku. Jej powierzchnia wynosi 65 km². Jest to najstarsza instalacja wojskowa w Stanach Zjednoczonych.
  Podporucznik (ppor.) – najniższy stopień oficerski w Wojsku Polskim, z korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu podporucznika na naramiennikach nosi dwie gwiazdki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Oficer − żołnierz zawodowy lub żołnierz rezerwy posiadający stopień wojskowy co najmniej podporucznika, pełniący zazwyczaj służbę na stanowisku dowódcy, instruktora, członka sztabu, a także na stanowisku szczególnym (np. sędzia sądu wojskowego, prokurator wojskowy, lekarz, pilot) lub na innym stanowisku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Annapolis – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Maryland, siedziba hrabstwa Anne Arundel, port nad zatoką Chesapeake.

  Reklama