• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • United States Army War College

  Przeczytaj także...
  Kampus (łac. campus pole, równina), osiedle akademickie – obszar na którym znajdują się budynki szkoły wyższej wraz z otaczającymi je terenami. Zazwyczaj znajduje się tam również biblioteka i domy studenckie.Carlisle – miejscowość (borough), ośrodek administracyjny hrabstwa Cumberland, w południowej części stanu Pensylwania, w Stanach Zjednoczonych, położone w dolinie Cumberland. W 2013 roku miejscowość liczyła 18 927 mieszkańców.
  Theodore Roosevelt (ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay) – dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909), laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1906.
  Przy wejściu do US Army War College

  United States Army War College (USAWC) – uczelnia wojskowa United States Army znajdująca się w Carlisle w stanie Pensylwania, zajmująca kampus o powierzchni 2 km² na terenie dawnych koszar piechoty. Uczelnia zapewnia podyplomowy poziom nauczania zarówno dla oficerów starszych jak i osób cywilnych przygotowując do pełnienia roli przywódczej w wojsku i życiu publicznym. Co roku rada nadzorca uczelni przyjmuje podania licznych oficerów starszych (pułkowników i podpułkowników) ubiegających się o przyjęcie. Jednorazowo w dwuletnim programie uczestniczy 800 studentów, przy czym połowa z nich ma zajęcia stacjonarne, połowa zaś korzysta z programu D-learning. Po ukończeniu nauki absolwenci otrzymują stopień magistra studiów strategicznych.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ubiegający się o przyjęcie oficerowie muszą wcześniej ukończyć U.S. Army Command and General Staff College. Obok oficerów US Army, którzy zazwyczaj wybierają program stacjonarny, wśród studentów nie brak oficerów innych broni Sił Zbrojnych USA, osób cywilnych z instytucji rządowych, takich jak Departament Obrony, Departament Stanu czy National Security Agency, a także oficerów z innych krajów. Na przykład wśród słuchaczy rocznika 2004 znajdowało się 268 oficerów z pięciu gałęzi Sił Zbrojnych USA (zarówno służby czynnej jak i rezerwy), 30 pracowników wysokiego szczebla rządu federalnego i 42 oficerów z zagranicy.

  United States Military Academy at West Point, znana także jako West Point i skrótowiec USMA, pol. "Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point" – amerykańska uczelnia wojskowa (wojska lądowe), sytuowana w byłym forcie US Army. Akademia jest położona w mieście West Point w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, około 80 km na północ od Nowego Jorku. Jej powierzchnia wynosi 65 km². Jest to najstarsza instalacja wojskowa w Stanach Zjednoczonych.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy komendant Samuel B. Young

  27 listopada 1901 roku sekretarz wojny Stanów Zjednoczonych, Elihu Root, po wyciągnięciu wniosków z doświadczeń wojny amerykańsko-hiszpańskiej, wydał Rozkaz Generalny 155, który stał się podstawą założenia uczelni. Zlokalizowano ją w koszarach waszyngtońskich — dziś noszących nazwę Fort Lesley J. McNair. Theodore Roosevelt uczestniczył 21 lutego 1903 roku w akcie wmurowania kamienia węgielnego pod pierwszy z budynków, Roosevelt Hall.

  D-learning lub dLearning (ang. distance learning) – jest to metoda uczenia się na odległość. Charakteryzuje się ona odseparowaniem nauczyciela od ucznia oraz ucznia od grupy uczących się, zastępując bezpośrednią komunikację interpersonalną (typową dla konwencjonalnej edukacji) komunikacją, w której pośredniczy tradycyjna poczta i technologia komunikacyjna.Fort Leavenworth – baza United States Army znajdująca się w hrabstwie Leavenworth w stanie Kansas na północnym wschodzie tego stanu. Jest to najstarszy fort/baza US Army na zachód od Waszyngtonu, użytkowany bez przerwy od ponad 180 lat. Fort Leavenworth był w przeszłości nazywany „intelektualnym ośrodkiem Armii”.

  Pierwszym prezydentem/komendantem Army War College został w lipcu 1902 roku generał-major Samuel B. Young, który rok później otrzymał nominację na pierwszego szefa sztabu US Army. Studenci zjawili się na uczelni w roku 1904.

  USAWC zajmował koszary waszyngtońskie do lat czterdziestych XX wieku, kiedy to został zamknięty ze względu na toczącą się wojnę. Ponowne otwarcia dokonano w latach pięćdziesiątych, najpierw w Fort Leavenworth, a wrótce potem w obecnej siedzibie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • United States Military Academy
 • United States Army Command and General Staff College
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • William Gardner Bell: Commanding Generals and Chiefs of Staff 1775-2005: Portraits & Biographical Sketches of the United States Army's Senior Officer. Center of Military History, United States Army, 2006. ISBN 0-16-072376-0.
 • U.S. Army: A Complete History. pod red. płk. Raymonda K. Bluhma Jr. New York: The Army Historical Foundation / Beaux Arts Editions, 2011. ISBN 978-0-88363-640-4.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strategic Studies Institute of the US Army War College
 • Peacekeeping and Stability Operations Institute website
 • US Military Strategists Association
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Defense, w skrócie: DoD) - urząd federalny Stanów Zjednoczonych, na którym spoczywa obowiązek koordynowania i nadzorowania agencji i funkcji rządu wiążących się z bezpieczeństwem narodowym i siłami zbrojnymi. Sekretarz obrony jest członkiem rządu (cabinet).
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wojna amerykańsko-hiszpańska – konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Hiszpanii trwający od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898, w wyniku którego Hiszpania utraciła większość swych posiadłości na Karaibach i na obszarze Pacyfiku, a Stany Zjednoczone porzuciły dotychczasową politykę izolacjonizmu.
  National Security Agency (NSA), (ang. Agencja Bezpieczeństwa Krajowego) – amerykańska wewnętrzna agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, powstała w kwietniu 1952 roku na bazie struktury działającej od 1949 roku, Agencji Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych (Armed Forces Security Agency – AFSA).
  United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
  Sekretarz wojny Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of War) - stanowisko w gabinecie prezydenta Stanów Zjednoczonych.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Elihu Root (ur. 15 lutego 1845 w Clinton, zm. 7 lutego 1937 w Nowym Jorku) – amerykański prawnik i polityk, laureat pokojowej Nagrody Nobla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.