United Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

United Airlines, znane też jako United Air Lines, Inc., to jeden z głównych oddziałów UAL Corporation i linie lotnicze Stanów Zjednoczonych. Centrum operacyjne mieści się w Elk Grove, koło portu lotniczego Chicago-O’Hare, największego węzła lotniczego linii, w którym dziennie wykonuje się około 650 odpraw. United Airlines lata do ponad 370 portów lotniczych na całym świecie. Linia lotnicza zatrudnia około 48 tysięcy pracowników w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach świata. United Airlines jest członkiem międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Alliance. W 2005 roku linia przewiozła ponad 66 mln pasażerów.

Scandinavian Airlines, SAS AB w przeszłości Scandinavian Airlines System to międzynarodowe, skandynawskie linie lotnicze. Obecnie SAS jest największym przewoźnikiem krajów nordyckich. Głównymi portami lotniczymi SAS są: Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (Szwecja), Port lotniczy Oslo-Gardermoen (Norwegia) i Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup (Dania).Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.

4 maja 2010 ogłoszono połączenie dwóch amerykańskich przewoźników lotniczych, linii United Airlines i Continental Airlines. Dzięki połączeniu powstał holding lotniczy o nazwie United Continental Holdings dysponujące flotą 692 samolotów latających do 370 portów lotniczych w 59 krajach. Fuzja zakończyła się 1 października 2010.

Aer Lingus (kod linii IATA: EI / kod linii ICAO: EIN) - irlandzkie linie lotnicze, z siedzibą w Dublinie. Na ogonach maszyn znajduje się shamrock.United Airlines Lot 93 - oznaczenie kodowe regularnego cywilnego lotu z amerykańskiego lotniska Newark International Airport (obecnie Newark Liberty International Airport) w Newark, New Jersey do San Francisco. 11 września 2001 samolot wykonujący ten lot był jednym z czterech porwanych w ramach terrorystycznego zamachu na World Trade Center i Pentagon. Po zamachach zmieniono oznaczenie samolotu z UA93 na UA81.

Historia[ | edytuj kod]

przed II wojną światową[ | edytuj kod]

United Airlines są jednymi z najstarszych linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych. Zostały założone 6 kwietnia 1926 pod nazwą Boeing Air Transport. W pierwszych latach istnienia linie przewoziły głównie pocztę, dopiero w 1930 zaczęły przewozić również pasażerów. Po połączeniu z Varney Air Lines z Boise, utworzyły linie lotnicze United Air Lines, wchodzące w skład holdingu United Aircraft and Transport Corporation. Do obsługi pasażerów linie Boeing Air Transport wynajęły pielęgniarkę Ellen Church, która była pierwszą stewardesą. Połączenia pocztowe były wykonywane z Nowego Jorku do San Francisco przez Chicago i Salt Lake City. Porty lotnicze Chicago i San Francisco, a potem również Denver i Waszyngton stały się węzłami linii United i są nimi do dzisiaj.

Boeing 247 – dwusilnikowy samolot pasażerski, wolnonośny dolnopłat o metalowej konstrukcji (pierwszy lot 8 lutego 1933).Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.

W nocy 11 października 1933 podczas lotu eksplodował Boeing 247 i rozbił się w pobliżu Chesterton w stanie Indiana, zabijając 7 osób na pokładzie. Dochodzenie wykazało, że eksplozja była wynikiem wybuchu bomby nitroglicerynowej umieszczonej w luku bagażowym. W 1934 wprowadzono prawo konkurencji zakazujące łączenia produkcji samolotów i prowadzenia linii lotniczych, co zmusiło do podzielenia United Aircraft and Transport Corporation na trzy przedsiębiorstwa: United Airlines, United Aircraft Corporation (obecnie United Technologies) i Boeing Airplane Company (obecnie Boeing Company).

Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Delta Airlines – amerykańskie linie lotnicze, założone w 1929 roku w stanie Luizjana. (nazwa Delta pochodzi od delty Missisipi). Obecnie siedziba główna spółki znajduje się w Atlancie w stanie Georgia. Linie obsługują trasy ze Stanów Zjednoczonych do Europy, Azji, na Bliski Wschód, Ameryki Łacińskiej i Kanady. Linia posiada również szeroką ofertę połączeń wewnętrznych w USA.Członek aliansu SkyTeam. Flota: 600 samolotów.

Podczas II wojny światowej wiele wyszkolonych załóg z United Airlines brało udział w pilotowaniu bombowców, dowożenia poczty czy innych walk wojennych.

Po II wojnie światowej[ | edytuj kod]

Douglas DC-6 na lotnisku w Denver
Boeing 727 w Muzeum w Chicago
Siedziba United Airlines w Chicago
Airbus A320 United Airlines
Boeing 767-300 lądujący na lotnisku w Londynie

Po wojnie weszło wiele nowych technologii, które zaczęto wykorzystywać w lotnictwie np. kabinę ciśnieniową. W okresie powojennym kilkakrotnie wzrosło zapotrzebowanie na nowe połączenia lotnicze.

Boeing 727 – odrzutowy samolot pasażerski wąskokadłubowy, średniego zasięgu, produkowany od 1963 do 1984 roku przez firmę Boeing w USA. Wyprodukowano 1832 egzemplarze.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

1 listopada 1955 samolot Douglas DC-6 lecący z Denver do Portland został zbombardowany w czasie lotu przez bombę, która znajdowała się na pokładzie samolotu. Sprawcę wybuchu aresztowano, a następnie postawiono mu zarzuty.

1 czerwca 1961 linie United Airlines połączyły się z liniami Capital Airlines i stały się drugą co do wielkości linią lotniczą na świecie, za Aerofłotem.

Od 1960 r. United Airlines wnioskowały o otwarcie połączeń międzynarodowych, ale nie otrzymały na to zgody Transpacific Route Case. Udało się to dopiero w 1983, kiedy United otworzyły pierwszą trasę międzynarodową z Portland i Seattle do Tokio.

Cheyenne – miasto w północno-środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Wyoming.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

W maju 1981 linie United tydzień po American Airlines wprowadziły program lojalnościowy o nazwie Mileage Plus, który miał rywalizować z programem AAdvantage. W 1982 linie United Airlines pierwsze odbierają nowy samolot Boeinga, model Boeing 767-200.

17 maja 1985 piloci z United Airlines rozpoczęli 29-dniowy strajk, twierdząc, że dyrektor generalny Richard Ferris, starał się „złamać związki zawodowe”.

W 1988 Boeing 747 SP-21 United Airlines odkupiony od Pan Am ustanowił rekord świata, ponieważ poleciał dookoła świata, tylko z dwukrotnym międzylądowaniem na uzupełnienie paliwa, co dało najszybszy czas okrążenia Ziemi. Lot odbył się, aby zebrać środki pieniężne dla Friendship Foundation. Rekord ten miesiąc później został pobity przez samolot Gulfstream IV.

Star Alliance – największy sojusz linii lotniczych na świecie. W jego skład wchodzi 27 linii lotniczych. Został założony 14 marca 1997 r. przez pięciu przewoźników: Scandinavian Airlines, Thai Airways International, Air Canada, Lufthansa oraz United Airlines. Główną linią sojuszu jest niemiecka Lufthansa. Do sojuszu należą również Polskie Linie Lotnicze LOT. W 2012 sojusz przewiózł 670,58 mln pasażerów (29% udziału w rynku lotniczym), obsługując 1329 portów lotniczych w 194 państwach świata.United Technologies Corporation (UTC; NYSE: UTX) – amerykański producent szerokiej gamy wyrobów i usług dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego.

Zła sytuacja Pan Am nadal stwarzała nowe możliwości dla United. W 1991 linie United Airlines kupiły trasy przewoźnika Pan Am na lotnisko Londyn-Heathrow. Jednak w latach 1991 i 1992 linie United odnotowały duże straty w związku z wojną nad zatoką Perską oraz konkurencją ze strony tanich linii lotniczych. Po upadku Pan Am United kupuje trasy na Karaiby i do Miami. Uruchamia je miesiąc po upadku Pan Am. W 1993 linie wprowadziły nowe barwy samolotów w kolorze szaro-niebieskim, które krytykowano, iż podczas nocnych operacji schemat kolorów miesza się.

Boeing 767 — szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu zaprojektowany i produkowany przez amerykańską korporację Boeing, występujący w 7 wersjach: 767-200, 767-200ER, 767-2C, 767-300, 767-300ER, 767-300ERF, 767-400ER.US Airways, jedna z największych amerykańskich linii lotniczych, zarówno w USA jak i w świecie. Łączą ponad 150 państw. Korzystają m.in. z samolotów: Airbus, Boeing i Embraer. Linie należą do sojuszu Star Alliance.

W 1997 United Airlines wspólnie z Air Canada, Lufthansą, Scandinavian Airlines System i Thai Airways International zakładają sojusz lotniczy Star Alliance. W tym samym roku United otworzył swój kolejny węzeł w porcie lotniczym Los Angeles.

W 1998 Linie United wraz z liniami Delta Air Lines zawarły umowę partnerstwa strategicznego, które obejmowało połączenie się programów lojalnościowych SkyMiles i Mileage Plus i wspólne salony dla klientów. Rozwiązanie umowy partnerstwa strategicznego nastąpiło w 2003, i utorowało drogę do przyszłego sojuszu z US Airways. W maju 2000 ponownie został utworzony spór między pilotami a zarządem linii lotniczych United.

Douglas DC-8 – amerykański odrzutowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Douglas Aircraft Company w latach 1958-1972. Zaprojektowany, aby konkurować z Boeingiem 707. Jednak wejście do służby samolotów szerokokadłubowych, takich jak Boeing 747 czy McDonnell Douglas DC-10, spowodowało zakończenie produkcji tego wąskokadłubowego samolotu. Wyprodukowano 556 jego egzemplarzy.Hrabstwo Clark – hrabstwo w południowej części stanu Nevada. Zamieszkane przez 1 710 551 osób, czyli ponad połowę populacji Nevady. Stolicą jest Las Vegas.

11 września 2001[ | edytuj kod]

11 września 2001 doszło do zamachu terrorystycznego na World Trade Center. W ataku terrorystycznym zostały porwane dwa samoloty United Airlines przez terrorystów z Al-Kaidy. Lot UA 175 obsługiwany był przez Boeinga 767-200ER, który uderzył w wieżę WTC, natomiast drugi samolot Boeing 757, który obsługiwał lot UA 93, rozbił się w Pensylwanii.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Vickers Viscount − brytyjski samolot pasażerski firmy Vickers produkowany w latach 1948-1964. Na pokład mógł zabrać do 75 pasażerów. Do napędu samolotu posłużyły 4 silniki turbośmigłowe. PLL LOT zakupiły w listopadzie 1962 roku 3 maszyny tej serii. Zarejestrowano je pod znakami SP-LVA, SP-LVB i SP-LVC. Dwie z nich uległy później katastrofom:

Po 11 września 2001[ | edytuj kod]

Po 11 września 2001 linie United Airlines napotkał kryzys. Po zamachu podrożała ropa naftowa, a co za tym idzie paliwo lotnicze również podrożało. Linie musiały zredukować swoją flotę z 557 samolotów do 460. Linie zredukowały również liczbę pracowników, połączeń oraz biur przewoźnika w wielu amerykańskich miastach. Przewoźnik w 2003 utworzył tanie linie lotnicze Ted, które miały konkurować z innymi tanimi liniami lotniczymi. Przewoźnik jednak z roku na rok odrabiał straty. W maju 2004 wprowadzono nowe malowanie dla samolotów, które było częścią nowego marketingu zaplanowanego przez United. Sąd upadłościowy dopiero 20 stycznia 2006 zatwierdził plan restrukturyzacji. Od tego czasu linie United Airlines mogły znowu normalnie funkcjonować. 9 grudnia 2004 linie United otworzyły połączenie z San Francisco przez Hongkong do miasta Ho Chi Minh w Wietnamie.

Katastrofa lotu United Airlines 585 wydarzyła się 3 marca 1991. Boeing 737-291 (nr rej. N999UA) należący do linii United Airlines lot 585, rozbił się w czasie podejścia do lądowania w Colorado Springs. Zginęło 25 osób (wszyscy - 20 pasażerów i 5 członków załogi).Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów.

4 czerwca 2008 United poinformował o zakończeniu działalności taniego przewoźnika Ted, należącego do United, w celu wycofania samolotów Boeing 737. Zredukowano również liczbę samolotów Boeing 747. Po zredukowaniu samolotów flota United Airlines liczyła 359 samolotów.

20 czerwca 2008 United poinformował o zamknięciu dwóch międzynarodowych tras: San FranciscoNagoja i ChicagoMeksyk.

Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:World Trade Center, WTC, Światowe Centrum Handlu – kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże), zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego, któremu pomagał Antonio Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973. W Światowym Centrum Handlu było zatrudnionych około 25 tysięcy osób. Zostało ono zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Ka’idę.

W styczniu 2009 United zawarł porozumienie z liniami Aer Lingus, które obsługują połączenie z Waszyngtonu do Madrytu. Linie United na tej trasie sprzedają bilety jako połączenie codeshare z liniami Aer Lingus. Również w tym roku linie United zawarły szeroką współpracę z liniami Continental Airlines, obejmowało ono m.in. Połączenia codeshare.

Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.

4 maja 2010 ogłoszono połączenie dwóch amerykańskich przewoźników lotniczych, linii United Airlines i Continental Airlines. Dzięki połączeniu powstał holding lotniczy o nazwie United Continental Holdings, który dysponuje flotą 692 samolotów.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Port lotniczy Londyn-Heathrow (ang.: London Heathrow Airport, kod IATA: LHR, kod ICAO: EGLL) – port lotniczy na zachodnim skraju Londynu, położony 24 km od centrum miasta, będący największym lotniskiem Europy. Port lotniczy Heathrow w 2012 obsłużył dokładnie 70 037 417 pasażerów, co uplasowało go na trzecim miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, po portach lotniczych Chicago-O’Hare i Atlanta – Hartsfield-Jackson.
Sioux City – miasto w USA, w stanie Iowa, przy ujściu rzeki Bois de Sioux do Missouri, siedziba administracyjna hrabstwa Woodbury. Około 85 tys. mieszkańców.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Colorado Springs – miasto w USA, położone w środkowo-zachodniej części kraju, w stanie Kolorado. Znajduje się na styku Wielkich Równin i Gór Skalistych, na przedgórzu pasma Park Range, na południe od Denver.
Salt Lake City (dosł. Miasto nad Jeziorem Słonym) – miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i stolica stanu Utah, położone nad rzeką Jordan, na wschód od Wielkiego Jeziora Słonego.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama