• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Unia Prawicy Rzeczypospolitej

  Przeczytaj także...
  Partia Republikanie (Republikanie) – polska neokonserwatywna partia polityczna o programie konserwatywno-liberalnym, istniejąca w latach 1994–1998.Janusz Ryszard Korwin-Mikke (ur. 27 października 1942 w Warszawie) – polski publicysta i polityk, poseł na Sejm I kadencji, były prezes Unii Polityki Realnej oraz Wolności i Praworządności, prezes Kongresu Nowej Prawicy.
  Ruch dla Rzeczypospolitej (RdR) – polska partia polityczna o charakterze prawicowym, patriotycznym i antykomunistycznym, działająca w latach 1992–1999.

  Unia Prawicy Rzeczypospolitej – komitet wyborczy wyborców, biorący udział w wyborach parlamentarnych w Polsce w 1997.

  Komitet został stworzony na bazie Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikkego oraz Partii Republikanie Jerzego Eysymontta. Na listach znaleźli się też przedstawiciele Ruchu dla Rzeczypospolitej, Rzemieślniczej Partii Polski, Partii Kupieckiej, Partii Demokratycznej „Przedsiębiorczość Polska” (posła Zbigniewa Zyska), a także Polskiego Stowarzyszenia Użytkowników Nieruchomości.

  Jerzy Eysymontt (ur. 26 czerwca 1937 w Łucku, zm. 23 września 2005 w Warszawie) – polski polityk, ekonomista, kierownik Centralnego Urzędu Planowania w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego, wiceminister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, poseł na Sejm I i II kadencji.Unia Polityki Realnej (UPR) – polska konserwatywno-liberalna partia polityczna, założona jako stowarzyszenie Ruch Polityki Realnej 14 listopada 1987 w Józefowie. Sygnatariuszami byli m.in. Ryszard Czarnecki, Stefan Kisielewski, Janusz Korwin-Mikke, Stanisław Michalkiewicz, Robert Smoktunowicz i Andrzej Sadowski. 6 grudnia 1990 ugrupowanie zostało zarejestrowane jako partia pod nazwą "Konserwatywno-Liberalna Partia Unia Polityki Realnej" (nazwę "Unia Polityki Realnej" stowarzyszenie przyjęło jesienią 1988).

  W głosowaniu do Sejmu lista wyborcza Unii Prawicy Rzeczypospolitej otrzymała 266 317 głosów, tj. 2,03% poparcia, nie uzyskując żadnych przedstawicieli w parlamencie. Po wyborach komitet nie kontynuował działalności.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
  Wybory parlamentarne w Polsce w 1997 r. odbyły się 21 września 1997 roku. Walka o wszystkie mandaty poselskie (460) i senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny. Wybory te zakończyły się zwycięstwem Akcji Wyborczej Solidarność. W wyniku wyborów do sejmu weszło 5 komitetów oraz posłowie mniejszości niemieckiej. Po wyborach AWS zawarła koalicję z Unią Wolności. Premierem został popierany przez AWS Jerzy Buzek. Stanowisko wicepremiera i ministra finansów Leszkowi Balcerowiczowi (Unia Wolności).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.575 sek.