Unia Partii Umiarkowanych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Unia Partii Umiarkowanych (ang. Union of Moderate Parties, fr. Union des Partis Moderés) – konserwatywna frankofońska vanuacka partia polityczna.

John Bennett Bani (ur. 1 lipca 1941), duchowny anglikański z wyspy Pentecost, polityk Vanuatu, prezydent tego kraju od 25 marca 1999 do 24 marca 2004, członek konserwatywnej Unii Partii Umiarkowanych.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

Powstała po klęsce wyborczej rządzącej Partii Pracy w wyborach z 1991 i jest obecnie największą partią opozycyjną w parlamencie Vanuatu. W wyborach parlamentarnych z 2004 partia zdobyła 9 na 52 miejsc. Z jej szeregów wywodzili się m.in. premierzy kraju Maxime Carlot Korman i Serge Vohor (który do dziś jest przewodniczącym partii) oraz prezydenci: Alfred Maseng, John Bani i Josias Moli.

Międzynarodowa Organizacja Frankofonii, Frankofonia (fr. La Francophonie, z łac. Francus „Francuz” + gr. phone „głos, dźwięk”) – termin utworzony w 1880 roku przez francuskiego geografa Onésime Reclus (brata Élisée Reclus), określający wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Obecnie jest to międzynarodowa organizacja skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych. Tylko w kilku z tych krajów francuski spełnia rolę pierwszoplanową, w pozostałych odgrywa już pomniejszą rolę. Konserwatyzm ((łac.) conservare – zachowywać, dochować zmian) − ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym charakterze zmian społecznych. Konserwatyzm zrodził się na przełomie XVIII i XIX w., był próbą przeciwstawienia się racjonalistycznej myśli oświeceniowej. Nowoczesny konserwatyzm stanowił reakcję na wydarzenia rewolucji francuskiej. Za twórcę podstaw ideologicznych nurtu uważany jest Edmund Burke. Jako idea polityczna termin ten po raz pierwszy użyty został w 1820 r. przez zwolennika restauracji dynastii Burbonów, François-René de Chateaubriand (1768–1848), który wydawał pismo „Konserwatysta”.
Serge Rialuth Vohor (ur. 1955) - polityk Vanuatu, czterokrotny premier tego kraju w latach 1995-1996, 1996-1998, od lipca do grudnia 2004 oraz od 24 kwietnia 2011 do 13 maja 2011.Republika Vanuatu (bislama: Ripablik blong Vanuatu) – państwo w Oceanii. Położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów (2 z nich - Matthew i Hunter - należą do Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji), z których 65 jest zamieszkanych. Położone jest ok. 800 km na północny zachód od Fidżi i na północny wschód od Nowej Kaledonii. Dawniej terytorum kraju było kondominium francusko-brytyjskim znanym pod nazwą Nowe Hebrydy.
Reklama