Umiujaq

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Umijaq

Umiujaqinuicka wioska w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Wioska została założona w 1986 roku przez Inuitów z Kuujjuarapik, osady znajdującej się 160 km na południe, którzy zdecydowali się przenieść na skutek planów budowy elektrowni wodnej w tamtym regionie.. Wioska jest dostępna drogą lotniczą a w niektórych miesiącach również drogą wodną.

Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Stolica podregionu Kativik.

Nazwa osady oznacza "która przypomina łódź". Osada znajduje się bowiem u stóp wzgórza przypominającego odwróconą łódź inuicką, Umiak.

Historia[ | edytuj kod]

W klauzuli Porozumienia Zatoki Jamesa i Północnego Quebecu z 1975 roku, uzgodniono, że Inuici z Kuujjuarapik otrzymają nową osadę na terenie który nie zostanie zmieniony wskutek budowy elektrowni wodnej. W wyniku referendum z 1982 roku Inuici opowiedzieli się za stworzeniem nowej osady, gdzie będą mogli prowadzić tradycyjny styl życia na obszarze w którym ilość ryb i zwierzyny nie zostanie zmieniona na skutek budowy elektrowni. Budowa nowej wioski została ukończona w 1986 roku.

Inuit (nazwa własna i ang.: Inuit, spolszczenia: Inuici, Inuitowie, według hasła w encyklopedii PWN Innuici) – grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. Ludy eskimo-aleuckie należą do rodziny ludów pochodzenia azjatyckiego oraz dzielą się na dwie główne grupy: Jugytów (używających języków Yupik) oraz Inuitów.Kativik – terytorium równoważne z regionalną gminą hrabstwa (territoire équivalent à une municipalité régionale de comté, TÉ) w regionie administracyjnym Nord-du-Québec prowincji Quebec, w Kanadzie. Jego ludność to w większości Inuici. Kativik jest jedną z trzech części składowych regionu Nord-du-Québec.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona internetowa (ang. • fr.)
  • Strona internetowa dedykowana turystom (ang. • fr.)
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Statystyki rządowe Kanady
    2. Nunavik Tourism Association: Quaqtaq (ang.). [dostęp 2010-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-24)].
    Reklama