Umaga (wrestler)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Umaga, właśc. Eddie Fatu (ur. 28 marca 1973 na Wyspach Samoa, zm. 4 grudnia 2009 w Houston) – samoański profesjonalny wrestler, należał do federacji WWE. Był bratem dwóch innych wrestlerów: Solofy Fatu (Rikishi) i Sama Fatu (The Tonga Kid).

All Japan Pro Wrestling (全日本プロレス Zen Nihon Puroresu)- japońska federacja wrestlingu założona w 1972 roku.Dwayne Douglas Johnson, znany też jako The Rock (ur. 2 maja 1972 w Hayward) – amerykański aktor i wrestler. Występuje w World Wrestling Entertainment, w brandzie RAW.

Oficjalnie do WWE włączył go w 2006 roku General Manager ECW, Armando Estrada. Z początku walczył pod przydomkiem Jamal, z czasem zmienił go na Umaga i utrzymał go aż do śmierci. W 2009 rozpoczął feud z CM Punkiem. Walczył z nim dwukrotnie na galach PPV: Judgment Day 2009, gdzie Umaga zwyciężył oraz Extreme Rules 2009, gdzie został pokonany w Samoan Strap Match.

(WWE) Intercontinental Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Początkowo był to drugi pod względem ważności pas w federacji. Obecnie jest drugim co do ważności pasem brandu SmackDown!. Do 2009 roku był na RAW, ale po Drafcie Rey Mysterio został przeniesiony razem z pasem do rosteru SmackDown.Rodzina Anoaʻi – pochodząca z Samoa, wielopokoleniowa rodzina zawodowych zapaśników. Z rodziną spokrewnieni są takie znane osobowości, jak m.in.: bokser wagi ciężkiej – David Tua, aktor oraz wrestler Dwayne Johnson i wrestler – Umaga.

W dniu 8 czerwca 2009 Umaga został zwolniony z WWE.

Kariera[ | edytuj kod]

World Wrestling Federation / Entertainment (2002-2003)[ | edytuj kod]

Fatu uczęszczał do szkoły wrestlingu „Wild Samoan Pro Wrestling Training Center”, prowadzonej przez jego wujów, Afa i Sika. W 1995 r. skończył szkolenie i zaczął walczyć w World Xtreme Wrestling (WXW). Roku później, zarówno Fatu jak i jego kuzyn Matt zostali wprowadzeni do World Wrestling Federation (WWF), aby wziąć udział w feudzie z Solafa Fatu Jr, bratem Eddiego i kuzyn Matta, który zakończył się szybko i zostali oni usunięci. Zostali wysłani do Heartland Wrestling Association, gdzie tworzyli tag team, który przebywał razem w różnych federacjach, w tym Memphis Championship Wrestling oraz Frontier Martial-Arts Wrestling, trzymając w obu tytuły. W 2002 roku zespół został sprowadzony w World Wrestling Entertainment jako 3-Minute Warning, występowali na RAW gdzie General Managerem był Eric Bischoff. Byli tam w zespole zaledwie rok. Jamal został zwolniony z WWE w czerwcu 2003 roku, rzekomo po bójce w barze.

PWI 500–lista 500 najlepszych wrestlerów świata publikowana corocznie od 1991 roku, przez amerykański magazyn Pro Wrestling Illustrated.Eric Bischoff (ur. 27 maja 1955 w Detroit) – amerykański przedsiębiorca i producent telewizyjny, były prezes organizacji wrestlingu World Championship Wrestling (WCW). W czasie jego prezesury WCW prowadziło z konkurencyjnym World Wrestling Federation (WWF) rywalizację, która przeszła do historii jako Monday Night Wars. Oprócz tego odgrywał rolę osoby zarządzającej w programach telewizyjnych organizacji wrestlingu WCW, World Wrestling Entertainment (WWE) i Total Nonstop Action (TNA).

Total Nonstop Action Wrestling (2003)[ | edytuj kod]

Po zwolnieniu z WWE, Fatu powrócił do nazwy Ekmo – używanej przez niego, kiedy był członkiem zespołu Boyz Island – i rozpoczął pracę dla Total Nonstop Action Wrestling (TNA). Pracował dla TNA okresie od czerwca do listopada 2003 r. W tym czasie został wprowadzony w Tag Team z Sonnym Siakim. Zespół feudował z America’s Most Wanted (Chris Harris i James Storm). Oba tagi czas Fatu w TNA dobiegła końca, gdy zdecydował się podjąć walk w Japonii.

Matt Anoaʻi, właśc. Matthew Anoaʻi (ur. 7 kwietnia 1970, Samoa) – samoański zawodowy zapaśnik, również zawodnik takich federacji jak All Japan Pro Wrestling, oraz World Wrestling Entertainment. Bardziej znany z ringowego imienia jako RO-Z. Jest kuzynem Umagi i członkiem rodziny Anoaʻich.WWE Intercontinental Championship jest tytułem mistrzowskim profesjonalnego wrestlingu w federacji WWE. Tytuł został wprowadzony do WWF w 1979, które było wtedy znane jako World Wrestling Federation (WWF). Pat Patterson, posiadacz WWF North American Heavyweight Championship, otrzymał ten tytuł (z powodu wygrania fikcyjnego turnieju w Rio de Janeiro).

All Japan Pro Wrestling (2003-2004)[ | edytuj kod]

Fatu po odejściu z TNA trafił do All Japan Pro Wrestling, gdzie używał nazwy Jamal, tej samej nazwie, którą stosował jako członek 3-Minute Warning. Został ponownie wykorzystywane w ramach tagu, który stanowił krótko z Justinem Wiarygodnem przed tagiem jego z Taiyo Kea. Z Kea był AJPW Unified World Tag Team Championem i wygrał World’s Strongest Tag Team w 2004 roku. Zespół również zmagał się w Stint w federacji Hawai’i Championship Wrestling, trzymając HCW Kekaulike Heritage Tag Team Championship.

Phillip Jack Brooks, znany jako CM Punk (ur. 26 października 1978) – amerykański profesjonalny wrestler, walczący w World Wrestling Entertainment w rosterze RAW.Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.

Powrót do WWE (2005-2009)[ | edytuj kod]

W grudniu 2005 r. Fatu ponownie podpisał kontrakt z World Wrestling Entertainment. Początkowo występował znowu w 3-Minute Warning w składzie Matt Anoa’i (Rosey) i Fatu (Jamal) walczyli razem na RAW. Jego menedżerem był Armando Alejandro Estrada, pod okiem którego Umaga stoczył pojedynki z Ricem Flairem, HHH’em, Shawnem Michaelsem, Kanem oraz dwukrotnie z Johnem Ceną o pas mistrzowski WWE w 2007 roku na galach Royal Rumble i No Way Out, przy czym Umaga obie te walki przegrał. Nie mniej jednak „Samoan Bulldozer”, bo taki otrzymał pseudonim od komentatorów, pozostał na jakiś czas w gronie main eventerów i na WrestleManii 23 wziął udział w głośnej walce z Bobbym Lashleyem, stoczonej w ramach feudu McMahon-Trump, którą sędziował Stone Cold Steve Austin. Umaga przegrał, a w rezultacie tej porażki Vince McMahon musiał zgodzić się na ogolenie głowy. Jego partner, Rosey został zwolniony z WWE. Kariera Eddiego w WWE została zachwiana w 2008 roku, kiedy to zawieszono go w następstwie naruszenia programu antydopingowego przyjętego przez organizację. Na ring powrócił w 2009 roku, gdzie na Smackdown szykowano jego feud z Undertakerem. Nic z tego jednak nie wyszło. Umagi zabrakło na kolejnej Wrestlemanii. Powrócił niedługo przed Judgment Day, by rozpocząć feud z CM Punkiem, zakończony porażką Fatu na Extreme Rules w walce Samoan Strap Match. Był to ostatni występ Umagi na gali PPV w WWE. Fatu został zwolniony z WWE w czerwcu 2009, a powodem wypowiedzenia umowy było naruszenie po raz kolejny programu antydopingowego oraz odmowa przejścia kuracji odwykowej, finansowanej przez WWE. Pod koniec 2009 roku Eddie Fatu wraz ze swoim bratem, znanym z występów w WWE jako Rikishi, odbył podróż w ramach Hulkamania Tour podczas której realizował program z Kenem Andersonem (również występującym w WWE, jako Mr.Kennedy)

Wyspy Samoa – grupa 14 wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym, w Polinezji. Wulkan na wyspie Savaiʻi jest czynny. Główne wyspy to: Savaiʻi, Upolu, Tutuila i wyspy Manuʻa. Archipelag jest podzielony pomiędzy niepodległe państwo Samoa i Samoa Amerykańskie, zależne od Stanów Zjednoczonych.Extreme Championship Wrestling (w skrócie ECW) – nieistniejący już brand federacji World Wrestling Entertainment (WWE). Innymi brandami są RAW i SmackDown!. Gale ECW były nagrywane i emitowane we wtorek. W Polsce można było oglądać pełną wersję na Extreme Sports Channel w każdą sobotę o godzinie 21.00 i w niedziele o 15.00, która emitowana jest od 2 stycznia 2010 r. Zgodnie z oświadczeniem Vince’a McMahona po gali Elimination Chamber brand został zlikwidowany.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.
Solofa Fatu, znany jako Rikishi (ur. 11 października 1966) – amerykański zawodowy zapaśnik o pochodzeniu samoańskim.
World Wrestling Entertainment, Inc. (działająca jako WWE, Inc.) – amerykańska spółka prywatna działająca głównie w sferze profesjonalnego wrestlingu, z dochodami w dziedzinach filmu, muzyki, licencjonowania produktów oraz bezpośredniej sprzedaży. Jest to obecnie największa federacja wrestlingu na świecie, osiągająca 13 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych i transmitująca swoje programy w 30 językach do więcej niż 145 krajów. Jak inne federacje wrestlingu, programy WWE nie zawierają w sobie prawdziwych zawodów sportowych, lecz pojedynki z kontrolowanym przebiegiem oraz ustalonym zwycięzcą, których wynik jest uzależniony od fabularyzowanego scenariusza.

Reklama