Ulryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulryka - żeński odpowiednik imienia Ulryk.

Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Ulryk – imię męskie pochodzenia germańskiego, jako skrócona, oboczna forma imienia Udalryk. Wywodzi się od słowa oznaczającego "pochodzący z bogatego rodu".

Ulryka imieniny obchodzi 8 maja.

Ulrike Meyfarth-Nasse (ur. 4 maja 1956 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecka lekkoatletka, startująca w skoku wzwyż. Ulryka Franciszka Nisch, (właśc. Ulrika Franziska Nisch, ur. 18 września 1882 w Mittelbiberach, zm. 8 maja 1913 w Allensbach) – zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Krzyża, niemiecka Błogosławiona Kościoła katolickiego.

Znane osoby[ | edytuj kod]

  • Ulryka Eleonora Duńska – królowa Szwecji
  • Ulryka Eleonora Wittelsbach – królowa Szwecji w latach 1718-1720
  • Ulrike Maier – austriacka narciarka
  • Ulrica Messing – szwedzka polityk
  • Ulrike Meyfarth – niemiecka lekkoatletka
  • Ulryka Franciszka Nisch – niemiecka błogosławiona Kościoła katolickiego
  • Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.Ulrike Maier (ur. 22 października 1967 w Rauris – zm. 29 stycznia 1994 w Murnau am Staffelsee) – była austriacka narciarka alpejska. Jej największe sukcesy to trzy medale mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim (w tym dwa złote w gigancie). Uczestniczka igrzysk olimpijskich (1988, 1992).
    Reklama