• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulryk II Wirtemberski

  Przeczytaj także...
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wirtembergia (niem. Württemberg) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1952 wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Ulryk II Wirtemberski, Ulrich II von Württemberg (ur. 1253 - zm. 1279) – hrabia Wirtembergii.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Najstarszy syn Ulryka I Wirtemberskiego i Matyldy księżniczki badeńskiej. W momencie śmierci ojca miał 12 lat, dlatego terenami zarządzał hrabia Gruningen Hartman II. Ulryk nie miał dzieci, najprawdompodobniej nie miał także żony. Po jego śmierci tytył hrabiego przeszedł w ręce przyrodniego brata Eberharda.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.622 sek.