Ulryk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulrykimię męskie pochodzenia germańskiego, jako skrócona, oboczna forma imienia Udalryk. Wywodzi się od słowa oznaczającego „pochodzący z bogatego rodu”.

Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.Ulrich von Jungingen (Ulryk von Jungingen) (ur. 1360 w Hohenfels, zm. 15 lipca 1410 pod Grunwaldem) – wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1407-1410.

Ulryk imieniny obchodzi 20 lutego i 14 lipca.

Żeński odpowiednik: Ulryka

Znane osoby o imieniu Ulryk[ | edytuj kod]

 • św. Ulryk z Augsburga (Udalryk)
 • św. Ulryk z Cluny
 • Ulryk – książę z dynastii Gryfitów, biskup kamieński
 • Ulryk I Założyciel – hrabia Wirtembergii
 • Ulryk IV Wirtemberski – hrabia Wirtembergii
 • Ulryk (Oldřich) Czerwonka – dowódca czeskich oddziałów najemnych walczących po stronie krzyżackiej w wojnie trzynastoletniej, z pochodzenia Czech
 • Ulrich Alexander Fox (ur. 1969), znany jako Rick Fox – kanadyjski koszykarz, trzykrotny mistrz ligi z Los Angeles Lakers; obecnie aktor telewizyjny
 • Ulrich von Jungingen – wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie
 • Ulrich von Hutten – pisarz niemiecki, przedstawiciel reformacji
 • Hans Ulrich von Schaffgotsch – śląski hrabia, mąż Joanny Schaffgotsch
 • Leonardo Ulrich Steiner (ur. 1950) – brazylijski duchowny katolicki, biskup pomocniczy Brasílii od 2011
 • Gryfici – dynastia książąt pomorskich panująca na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Nazwa rodu ukształtowała się w XV wieku i została zaczerpnięta od Gryfa, którego członkowie rodziny używali jako swojego herbu od 1214 roku.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Udalryk — imię męskie pochodzenia germańskiego, od Hulderich, złożonego z elementów: hultha — "łaskawy" i ric — "potęga, władza".
  Ulryk (Udalryk) z Augsburga, łac. Udoricus, wł. sant’Ulderico, niem. Ulrich (Uodalricus) von Augsburg (ur. 890 w Wittislingen k. Dillingen w Szwabii, zm. 4 lipca 973 w Augsburgu w Bawarii) – biskup Augsburga od 28 grudnia 923, święty Kościoła katolickiego.
  Robert Musil (ur. 6 listopada 1880 roku w Klagenfurcie; zmarł 15 kwietnia 1942 roku w Genewie) – austriacki pisarz i krytyk teatralny. Najbardziej znany jako autor niedokończonej powieści eseistyczno-psychologicznej pt. Człowiek bez właściwości (Der Mann ohne Eigenschaften, 1930-1943).
  Ulryk (Oldrzych) Czerwonka (czes. Oldřich Červonka; zm. w 1465) – dowódca czeskich oddziałów najemnych walczących po stronie krzyżackiej w wojnie trzynastoletniej, z pochodzenia Czech.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Ulrich von Hutten (ur. 21 kwietnia 1488 na zamku Steckelberg/Niemcy; zm. 29 sierpnia 1523 w Ufenau/Szwajcaria) – niemiecki rycerz, pisarz, humanista. Należał do grupy reformatorów religii - stał u boku Marcina Lutra. Autor wydanego pośmiertnie w 1529 dzieła Arminiusz o wodzu antyrzymskiego powstania plemion germańskich w 6 r. n.e.

  Reklama