Ullswater

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ullswater – jezioro w północno-zachodniej Anglii, w hrabstwie Kumbria, drugie pod względem wielkości jezioro parku narodowego Lake District.

Kumbria (ang. Cumbria) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Morzem Irlandzkim, przy granicy ze Szkocją.Pooley Bridge – wieś w Anglii, w Kumbrii, w dystrykcie Eden. Leży 32 km na południe od miasta Carlisle i 389 km na północny zachód od Londynu.

Jezioro liczy 8,9 km² powierzchni, rozciąga się na długości 12 km i mierzy do 1 km szerokości. Lustro wody znajduje się na wysokości około 145 m n.p.m., a maksymalna głębokość jeziora wynosi 62 m.

Jezioro zasilane jest wodami licznych strumieni, a z jego północno-wschodniego krańca wypływa rzeka Eamont.

Nad jeziorem położone są wsie Pooley Bridge, Watermillock, Howtown, Glenridding i Patterdale.

Howtown – osada w Anglii, w Kumbrii. Leży 37 km na południe od miasta Carlisle i 386 km na północny zachód od Londynu. Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ullswater (ang.). Encyclopedia Britannica. [dostęp 2018-02-07].
  2. Ullswater (ang.). Visit Cumbria. [dostęp 2018-02-07].
  3. Lake District facts and figures (ang.). Lake District National Park. [dostęp 2018-02-07].
  4. Mapa OS Explorer OL5, Ordnance Survey (ang.).
Glenridding – wieś w Anglii, w Kumbrii. Leży 40 km na południe od miasta Carlisle i 386 km na północny zachód od Londynu.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
Reklama