Ullikummi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ullikummi – w mitologii hetyckiej skalny olbrzym, syn Kumarbiego, przeciwnik boga burzy.

Inan(n)a (sum. inana), Isztar (akad. ištar) – w mitologii mezopotamskiej bogini wojny i miłości, z czasem główna i jedyna licząca się bogini panteonu mezopotamskiego; jej kult rozpowszechnił się szeroko na całym obszarze starożytnego Bliskiego Wschodu – w Syrii i Fenicji (Asztarte) oraz Anatolii (Szauszka); w Babilonii czczona głównie w Uruk w świątyni E-anna ("Dom nieba").Ea – jeden z najważniejszych bogów asyryjsko-babilońskich, bóg wód, kultury, mądrości, cywilizacji, sztuk, rzemiosł artystycznych. Jego pierwowzorem był sumeryjski bóg Enki

Narodził się poprzez zapłodnienie skały w Chłodnym Źródle przez Kumarbiego. Osadzony na prawym ramieniu olbrzyma Upelluri, gdzie szybko rośnie przez piętnaście dni do olbrzymich rozmiarów. Dostrzeżony przez Słońce, które ostrzega o niebezpieczeństwie Taszmiszu i boga burzy (Teszuba).

Hetyci (biblijni חתי lub HTY) – lud posługujący się indoeuropejskim językiem hetyckim, który około XVII w. p.n.e. stworzył potężne państwo z centrum w Hattusa (dzisiejsze Boğazkale) w Anatolii. Potęga państwa opierała się na znakomicie, jak na owe czasy, uzbrojonej armii (broń z żelaza, zbroje, doskonałe rydwany bojowe). W okresie swojej największej świetności Hetyci kontrolowali Anatolię, północną Mezopotamię, Syrię i Palestynę. Państwo Hetytów upadło około 1200 p.n.e. prawdopodobnie pod naporem Ludów Morza, chociaż nieliczne hetyckie miasta-państwa w północnej Syrii przetrwały do roku 708 p.n.e.Upelluri – w mitologii hetyckiej gigant, który na swoich barkach dźwigał stworzone przez starych bogów niebo i ziemię. Upelluri był tego nieświadomy nawet wtedy, gdy przy pomocy piły zwanej kuruzzi oddzielono ziemię od nieba. Na jego ramieniu Kumarbi umieścił też bazaltowego olbrzyma Ullikummi, aby mógł on tam bezpiecznie wzrastać, jako broń przeciw Teszubowi i jego sprzymierzeńcom.

Ullikummi walczył poprzez stałe wzrastanie, powiększanie się skały sięgającej nieba, nie reagował na uderzenia piorunów boga burzy, błagania Isztar. Bóg burzy musi abdykować a wstrząśnięta tą wieścią Hebat omal nie spada z dachu domu, podtrzymana przez służki.

Nakłoniony przez Taszmiszu Teszub udaje się po pomoc do Ea, który udał się do Enlila a potem do Ubelluriego, zapytać go czy nie wiedział o wzrastającym na jego ramieniu skalnym bazaltowym gigancie. Ten zaprzecza. Ea odcina olbrzymiego Ullikummi od podstawy starodawną piłą o nazwie kuruzzi, którą posłużono się niegdyś do oddzielenia nieba od ziemi. Bogowie pod wodzą Teszuba pokonują olbrzyma Ullikummi.

Kronos (gr. κρόνος krónos łac. Saturnus) – w mitologii greckiej bóg rolnictwa, jeden z tytanów i najmłodszy syn Uranosa i GaiHebat (Hepat, Hepit, Hepatu) – główna bogini panteonu huryckiego i hetyckiego. Wielka Bogini, Królowa Niebios, bogini płodności i piękna. Była partnerką Teszuba – boga burzy oraz matką Szarruma. Zwierzęciem poświęconym Hebat był lew; czasem przedstawiana była jako stojąca na jego grzbiecie. Niebiańskiej parze oddawano cześć w Kummi (klasyczna Comana Cappadociae) i Halab – obecnie Aleppo.

Wskazuje się na pewne analogie mitu o Ullikummi do mitu o Hedammu oraz do mitów o Tyfonie (ogromny wzrost, skała - Etna) czy Kronosie (walka bogów).

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Maciej Popko, Mitologia hetyckiej Anatolii, WAiF, Warszawa, 1987
  • Reklama