Ulica Targowa w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Ulica Targowa – ulica w Warszawie na Pradze-Północ oraz częściowo na Pradze-Południe, biegnąca od ul. Zamoyskiego do Ratuszowej. Ulica jest dwujezdniowa, z drogą rowerową po wschodniej stronie.

Bazar Różyckiego – bazar w Polsce, znajdujący się na warszawskiej Pradze Północ. Założony pod koniec XIX wieku przez Juliana Józefa Różyckiego na obszarze zajmowanym wcześniej przez targowiska.Metro Warszawskie spółka z o.o. – przedsiębiorstwo komunikacyjne zajmujące się wykonywaniem przewozów metrem na obszarze Warszawy oraz utrzymywaniem infrastruktury. Stołeczny operator transportu miejskiego.

Pochodzenie nazwy[ | edytuj kod]

Historia ulicy sięga przełomu XII i XIII, kiedy to stanowiła wschodnie ramię wielkiego targowiska, jakie odbywało się we wsi Targowe Wielkie. Stąd wywodzi się jej nazwa nadana w 1791. Do tego czasu północny odcinek ulicy nosił nazwę Rynkowej, a jej część południowa sięgająca do Ząbkowskiej – Wołowej (od handlu bydłem, który się tutaj odbywał) – ta nazwa przetrwała do 1916.

Juliusz Nagórski (ur. 17 kwietnia 1887 w Warszawie, zm. 7 sierpnia 1944 tamże) – polski architekt, urbanista i malarz.Synagoga w Warszawie – synagoga znajdująca się w Warszawie w drewnianej dobudówce kamienicy przy ulicy Targowej 50/52.

W różnych okresach funkcjonowały też takie nazwy jak Zarwańska i Przy Targowem Wielkiem.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
Synagoga w Warszawie – synagoga znajdująca się w Warszawie w przebudowanym lokalu w kamienicy przy ulicy Targowej 64.
Helena Syrkusowa (Helena Niemirska, ur. 14 maja 1900 w Warszawie, zm. 19 listopada 1982 w Warszawie) – polska architekt, profesor na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Kolej średnicowa w Warszawie składa się z dwóch linii kolejowych (po dwa tory każda) łączących węzłowe dworce Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.
Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
Totalizator Sportowy – przedsiębiorstwo powołane uchwałą Prezydium Rządu 17 grudnia 1955 roku, które rozpoczęło działalność 25 stycznia 1956 roku. Jego głównymi obszarami działalności są gry liczbowe, loterie pieniężne i zakłady wzajemne. Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych jest monopolistą w dziedzinie gier liczbowych i loterii pieniężnych w Polsce.
Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS, zwyczajowa nazwa: sanepid) – wyspecjalizowana instytucja wykonująca zadania z zakresu zdrowia publicznego, poprzez sprawowanie kontroli i nadzoru nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia. Inspekcja gromadzi również m.in. dane epidemiologiczne dotyczące niektórych chorób oraz wydaje decyzje w zakresie chorób zawodowych.

Reklama