Ulica Stefana Banacha w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Ulica Stefana Banacha – jedna z ulic warszawskiej Ochoty biegnąca od ul. Żwirki i Wigury do ul. Grójeckiej.

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (WMIM UW, MIMUW) – wydział Uniwersytetu Warszawskiego kształcący w trybie dziennym na kierunkach:Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) – nazwa polskich przedsiębiorstw usługowych zajmujących się transportem publicznym. W latach 1945–1992 rozwinięcie skrótu PKS brzmiało Państwowa Komunikacja Samochodowa.

Opis[ | edytuj kod]

Odcinek pomiędzy ul. Pasteura a ul. Grójecką był pierwotnie częścią ul. Opaczewskiej. Wygięta ku północy na zachodnim końcu i przedłużona do ul. Żwirki i Wigury ulica została oddana do użytku we wrześniu 1959. Nazwę upamiętniającą Stefana Banacha nadano w 1960.

Stefan Banach (ur. 30 marca 1892 w Krakowie, zm. 31 sierpnia 1945 we Lwowie) – polski matematyk, jeden z przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej.Dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia – dworzec autobusowy przy stacji kolejowej Warszawa Zachodnia. Jest największym dworcem autobusowym w mieście. Zarządcą dworca jest firma PKS Polonus. Od r. 2017 planowana jest przebudowa dworca, mająca na celu optymalizację ruchu autobusowego. W planie jest również budowa nowego budynku dworcowego położonego nad stacją tramwajową. Zakończenie prac przewidziano na rok 2023.

W styczniu 1980 funkcje znajdującego się przy ulicy dworca autobusowego PKS przejął dworzec Warszawa Zachodnia.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Lądowisko Banacha – lądowisko sanitarne w Warszawie, w dzielnicy Ochota, położone przy ul. Banacha 1a. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy, o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg.
Ulica Opaczewska w Warszawie – jedna z ulic warszawskiej Ochoty, biegnąca od ul. Grójeckiej do ul. Mszczonowskiej (brak przejazdu przez Al. Jerozolimskie). Powstała wraz z obecną ulicą Stefana Banacha jako odcinek dawnego traktu z Błonia do Czerska. W okresie późniejszym stanowiła granice wsi Rakowiec i Ochota. Ulica Opaczewska została uregulowana w końcu XIX wieku, wtedy też otrzymała obecną nazwę.
XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie – ponadgimnazjalna publiczna szkoła państwowa z klasami o profilach:
Ulica Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury – jedna z większych ulic południowej części Warszawy o długości ok. 5,5 km (z wyłączeniem odległości pomiędzy niezależnymi dwoma odcinkami). Jest to ulica łącząca lotnisko Chopina z centrum miasta, stanowi część drogi wojewódzkiej 634.
Kampus Ochota – obszar w warszawskiej dzielnicy Ochota, pomiędzy ulicami: Żwirki i Wigury, Wawelską, i Księcia Trojdena, w którym, w bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się wiele instytucji naukowych i akademickich:
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".

Reklama