• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Senatorska w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Figura św. Jana Nepomucena – znajdująca się w Warszawie przy ulicy Senatorskiej figura świętego Jana Nepomucena, ufundowana w 1731 roku przez marszałka wielkiego koronnego Józefa Wandalina Mniszcha, jego żonę Konstancję z Tarłów oraz ich dzieci, a wykonana przez Giovanniego Liverottiego.Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
  Ulica Bielańska w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od ulicy Senatorskiej do ul. Długiej.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}
  Ulica Senatorska przed 1939, widok w kierunku placu Teatralnego
  Ulica Senatorska, widok w kierunku ul. Podwale

  Ulica Senatorska – ulica w dzielnicy Śródmieście w Warszawie.

  Tunel Trasy W-Z – tunel drogowo-tramwajowy Trasy W-Z w Warszawie, przebiegający pod ulicami Krakowskim Przedmieściem i Miodową.Krzysztof Kamil Baczyński (ps. Jan Bugaj, Emil, Jan Krzyski, Krzysztof, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński, Krzyś; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 tamże) – polski poeta czasu wojny, podchorąży, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Ulica zaczyna bieg na placu Zamkowym, by poprzez plac Teatralny dotrzeć do placu Bankowego. Dalszy ciąg tego szlaku stanowi ulica Elektoralna. W swoim biegu Senatorska spotyka się i krzyżuje z następującymi ulicami:

  Kościół św. Antoniego z Padwy – kościół rzymskokatolicki znajdujący się przy ulicy Senatorskiej 31/33 w Warszawie. Plac Zamkowy w Warszawie – plac w Warszawie, w Śródmieściu, na granicy Starego Miasta i Śródmieścia Północnego, wytyczony w latach 1818–1821 według projektu Jakuba Kubickiego w miejscu wcześniej istniejących zabudowań w postaci Bramy Krakowskiej, miejskich murów obronnych i zabudowy przylegającej do narożnika zachodniej fasady zamku. Plac ma kształt nieregularnego czworokąta u wylotu pięciu ulic, zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1949–1958 w jednolitym stylu architektonicznym. Od lat 70. XX wieku wschodnią pierzeję placu stanowi zrekonstruowana fasada Zamku Królewskiego w Warszawie.
 • Podwalem przy placu Zamkowym
 • Miodową oraz Kozią
 • Moliera i Nowym Przejazdem po wschodniej stronie placu Teatralnego oraz Bielańską i Wierzbową po jego stronie zachodniej
 • Canaletta
 • Gamerskiego
 • Marszałkowską przy placu Bankowym
 • Pod fragmentem wschodniego odcinka ulicy przebiega tunel Trasy W-Z.

  Gmach Domu Bankowego Wilhelma Landaua – budynek przy ul. Senatorskiej 38, jeden z najlepiej zachowanych obiektów w stylu secesyjnym w Warszawie. Brama Krakowska, Wieża Dworzan (także Brama Przedmieścia, Brama Czerska, Brama Bernardynów) – nieistniejąca obecnie brama w murach miejskich Warszawy, zlokalizowana przy Zamku Królewskim na obecnym placu Zamkowym.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ulica Senatorska sięga swoimi korzeniami czasów średniowiecznych, będąc podobnie jak kilka innych warszawskich ulic (np. ul. Długa) ważnym traktem prowadzącym do Warszawy. Swój początek brała ona przy Bramie Krakowskiej, której relikty do dziś zamykają jej ciąg na placu Zamkowym. Początkowo nosiła nazwę Koziej i Bykowej. Nazwa ulicy, poświadczona w połowie XVII wieku, nawiązuje do prestiżu właścicieli znajdujących się tutaj pałaców oraz rezydencji.

  Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła – usytuowany w Warszawie w dzielnicy Śródmieście przy placu Teatralnym jest oficjalną świątynią środowisk twórczych. Pod względem powierzchni jest to najmniejszy kościół w stolicy. W środku znajdują się relikwie św. Alberta, św. Andrzeja, a także św. Jana Ewangelisty, który był jednocześnie apostołem.Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.

  Ulica jako założenie urbanistyczne w 1965 w całości została wpisana do rejestru zabytków

  Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

 • Pałac Małachowskich z połowy XVIII wieku, obecnie siedziba PTTK (nr 11)
 • Pałac Biskupów Krakowskich z początku XVII wieku (ul. Miodowa 5)
 • Pałac Dembińskich z XVIII wieku (nr 12)
 • Pałac Prymasowski z końca XVII wieku (nr 13/15)
 • Pałac Blanka z 1762-64; miejsce śmierci K. K. Baczyńskiego (nr 14)
 • Pałac Jabłonowskich XVIII wieku, zrekonstruowany w latach 90. XX wieku (nr 14/16)
 • Kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła
 • Gmach Teatru Wielkiego z 1825-33 (nr 21/25)
 • Kamienica Petyskusa z 1818-21 (nr 27)
 • Kamienica Jacka Małachowskiego z 1788 (nr 8)
 • Kościół św. Antoniego z Padwy z 2 poł. XVII wieku (nr 31/33)
 • Teatr Żydowski w Warszawie (siedziba tymczasowa, nr 35)
 • Pałac Zamoyskich (Błękitny z przełomu XVII i XVIII wieku (nr 37)
 • Pałac Mniszchów („Resursa Kupiecka”) z 1715-18, siedziba Ambasady Belgii (nr 38/40)
 • Figura św. Jana Nepomucena z 1731
 • Gmach Domu Bankowego Wilhelma Landaua z 1904-1906 (nr 38)
 • Cztery tablice pamiątkowe Tchorka (nr 6, 29/31, 33 oraz 38)
 • W latach 1998–2012 na rogu ul. Senatorskiej i placu Zamkowego znajdował się pomnik Katyński, następnie przeniesiony na ul. Podwale.

  Tablice pamiątkowe Tchorka w Warszawie – tablice o wspólnym wzorze, stworzone na podstawie projektu Karola Tchorka z 1949 roku, upamiętniające znajdujące się w Warszawie miejsca walk i męczeństwa z czasów II wojny światowej.Pałac Dembińskich – zabytkowy budynek pochodzący z XVIII w. Znajduje się w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 12. Położony jest pomiędzy Pałacem Małachowskich a Pałacem Blanka. Renowacją budynku zajęły się Pracownie Konserwacji Zabytków obejmując: generalne wykonawstwo, remont dachu, północne, południowe i zachodnie skrzydła oraz remont elewacji obiektu.

  Obiekty nieistniejące[ | edytuj kod]

 • Kamienica Wawrzyńca Mikulskiego (nr 22)
 • Galeria Luxenburga (nr 29)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Janczewski: Całe życie z Warszawą. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986, s. 171. ISBN 83-06-01409-X.
  2. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011, s. 180. ISBN 978-83-62189-08-3.
  3. Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 31 grudnia 2019 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). W: Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 50. [dostęp 2020-02-09].
  Ulica Canaletta w Warszawie − jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od ul. Niecałej do ul. Senatorskiej.Plac Bankowy – plac w śródmieściu Warszawy położony pomiędzy aleją „Solidarności” a wylotami ulic Senatorskiej i Elektoralnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pałac Małachowskich – pałac w Warszawie, wzniesiony w stylu barokowym w poł. XVIII wieku, zlokalizowany przy ul. Senatorskiej 11 po północnej stronie ulicy Miodowej, pomiędzy Senatorską a Krakowskim Przedmieściem.
  Plac Teatralny – plac w śródmieściu Warszawy położony między wylotami ulic: Senatorskiej, Moliera, Bielańskiej i Wierzbowej.
  Ulica Elektoralna w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia oraz Woli, biegnąca od Placu Bankowego do ul. Chłodnej.
  Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie – teatr w Warszawie, wystawiający sztuki w dwóch językach: jidysz i polskim. Jest jedynym współcześnie działającym teatrem żydowskim w Polsce i jedynym na świecie stałym teatrem wystawiający sztuki w języku jidysz.
  Galeria Luxenburga – kompleks budynków w Warszawie wokół galerii zajmującej przed rokiem 1939 obszar między ulicami Senatorską i Niecałą w pobliżu Placu Teatralnego. Obiekt powstał w latach 1907-1909, został rozbudowany w latach dwudziestych i całkowicie zniszczony w czasie powstania warszawskiego 1944.
  Kamienica Mikulskiego przy ulicy Bielańskiej w Warszawie (Bank Dyskontowy Warszawski, „na Gołubskiem”) – nieistniejąca dziś kamienica na rogu ulic Bielańskiej (nr 1) i Senatorskiej (nr 22), zamykająca zachodni narożnik północnej pierzei placu Teatralnego w Warszawie, jedna z kilku warszawskich kamienic należących w XIX wieku do Wawrzyńca Mikulskiego.
  Kozia – ulica w Śródmieściu Warszawy. W swojej historii nosiła różne nazwy: Kozła, Kozłowa, Ku Pałacowi Księcia Prymasa (od Pałacu Prymasowskiego), Junkierska (w latach 1900-1915 od znajdującej się w Pałacu Prymasowskim szkoły junkrów rosyjskich), Do Dworu Księcia Arcybiskupa Gnieźnieńskiego. Do obecnej nazwy powrócono w 1919 roku. Wywodzi się ona od właściciela posiadłości, które znajdowały się w jej obrębie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.