Ulica Marynarska w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Ulica Marynarska – ulica w warszawskiej dzielnicy Mokotów.

Obwodnica etapowa Warszawy (obwodnica etapowa centrum, OEC) – obwodowy układ komunikacyjny, który ma otaczać obszar zbliżony do granic byłej gminy Centrum. Obwodnica zmieni niekorzystny układ transportowy Warszawy i odciąży zakorkowane centrum miasta. Zrealizowano już część jej odcinków: Trasę Armii Krajowej, aleję Prymasa Tysiąclecia, rondo Zesłańców Syberyjskich i znaczną część Trasy Siekierkowskiej. Pozostałe odcinki są budowane od nowa bądź też modernizowane są stare arterie. Dopuszczalna masa całkowita (dmc.) – według kodeksu drogowego największa, określona właściwymi warunkami technicznymi, masa pojazdu, obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.

Jest częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy. Wzdłuż ulicy biegną tory tramwajowe do pętli Służewiec. Ulica rozpoczyna się od ronda Unii Europejskiej, a kończy się na wiadukcie kolejowym, pod którym biegnie linia kolejowa nr 8 Warszawa-Kraków (tzw. linia radomska), będącego częścią węzła Marynarska w ciągu drogi ekspresowej S79. Przedłużeniem ul. Marynarskiej za wiaduktem jest ul. Sasanki.

Mordor, także Mordor na Domaniewskiej – nieformalna, żartobliwa nazwa skupiska biurowców będących siedzibami wielu przedsiębiorstw, w tym korporacji transnarodowych, znajdującego się na Służewcu i zachodnim Ksawerowie w Warszawie, w rejonie ulic: Domaniewskiej, Wołoskiej, Cybernetyki i Marynarskiej. Nazwa stanowi nawiązanie do Mordoru czyli krainy stworzonej przez J.R.R. Tolkiena w powieści fantasy Władca Pierścieni. Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.

Opis[ | edytuj kod]

Aktualnie ulica posiada dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, trwają prace nad jej poszerzeniem do trzech pasów. Inwestycja wiąże się z przesunięciem torów tramwajowych o 8 metrów na północ. Wzdłuż ulicy powstanie także ścieżka rowerowa, a na wysokości ulicy Wynalazek nowa kładka dla pieszych. W latach 2009–2013 trwały prace drogowe przy budowie węzła Marynarska, będącego połączeniem odcinka drogi S79 od ul. Marynarskiej do węzła Warszawa Lotnisko.

Droga rowerowa (także: droga dla rowerów, ścieżka rowerowa, trasa rowerowa) — wydzielony pas terenu (ciąg komunikacyjny) przeznaczony dla ruchu rowerowego. Według prawa o ruchu drogowym droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi oraz oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W praktyce spotykamy dwa typy dróg rowerowych:Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Do końca 2013 roku ul. Marynarską przebiegała droga krajowa nr 7, lecz po zmianie przebiegu DK7 ul. Marynarska straciła kategorię drogi krajowej. Pomimo to obserwuje się na niej duży ruch ciężarowy, ponieważ w godzinach 6 – 22 odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy od al. Krakowskiej do ul. Puławskiej jest zamknięty dla pojazdów przekraczających 16 t DMC.

Droga krajowa nr 7 – droga krajowa prowadząca z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem. Jest ona częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77 prowadzącą dalej przez Słowację do stolicy Węgier, Budapesztu oraz na odcinku Gdańsk – węzeł Elbląg Wschód częścią trasy E28. Fragment z Krakowa do Rabki jest także częścią trasy tzw. Zakopianki, czyli najczęściej uczęszczanej przez turystów drogi w Tatry. Trasa przebiega przez pięć województw: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Warszawa Służewiec - przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych położony na terenie warszawskiego Mokotowa przy ul. Marynarskiej, na tzw. linii radomskiej w obrębie stacji Warszawa Okęcie.
Rondo Unii Europejskiej (lub w skrócie: Rondo UE) – skrzyżowanie w południowej części Warszawy, w dzielnicy Mokotów, na styku Ksawerowa, Służewa i Służewca. Stanowi ważny punkt na trasie Obwodnicy Etapowej Warszawy.
Droga ekspresowa S2 – częściowo zbudowana droga ekspresowa w Polsce łącząca węzły autostrady A2: Konotopa w Konotopie (na zachód od Warszawy) i Lubelska (na wschód od Warszawy); znana również pod nazwą południowa obwodnica Warszawy (POW).
Droga ekspresowa S79 – droga ekspresowa w Warszawie. Stanowi łącznik pomiędzy ul. Marynarską a Południową Obwodnicą Warszawy, tworząc tym samym połączenie między Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Fryderyka Chopina na Okęciu a obwodnicą ekspresową. Droga S79 stanie się w przyszłości fragmentem Trasy N-S, ułatwiającej wyjazd z miasta na trasę S7.

Reklama