Ulica Kijowska w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}
Jamnik, uznawany za najdłuższy budynek mieszkalny w Warszawie (nr 11)

Ulica Kijowska – ulica w dzielnicach Praga-Północ i Targówek w Warszawie, łącząca ulicę Targową z al. Tysiąclecia i ul. Zabraniecką.

Linia kolejowa nr 2 Warszawa Centralna – Terespol – zelektryfikowana, dwutorowa linia kolejowa o długości 211,312 km. Fragment międzynarodowej linii E20, która jest częścią II Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Zachód – Wschód łączącego Berlin z Moskwą.Skaryszew-Kamion, Skaryszew, Skarszew - jurydyka założona w końcu XVI wieku jako Skarszew na gruntach wsi Kamion. Wraz z pozostałymi jurydykami zlikwidowana w końcu XVIII wieku.

Historia[ | edytuj kod]

Ulicę o podobnym przebiegu zaprojektowano w 1863 jako element planu regulacyjnego Pragi (Skaryszew), zatwierdzonego rok później. Początkowo miała być przedłużeniem ulicy Sprzecznej i nosić z nią wspólną nazwę; budowa dworca Kolei Warszawsko-Terespolskiej wymusiła zmianę planów, w wyniku czego Kijowska stała się krótką przecznicą ul. Targowej (zwanej wtedy na tym odcinku Wołową), kończącą się na placyku przed dworcem, nieco na wschód od ul. Brzeskiej.

Kolej średnicowa w Warszawie składa się z dwóch linii kolejowych (po dwa tory każda) łączących węzłowe dworce Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.Ulica Targowa – ulica w Warszawie na Pradze Północ oraz częściowo na Pradze Południe. Ulica jest dwujezdniowa, nie posiada drogi rowerowej.

Sam Dworzec Terespolski wybudowano w latach 1864–1865 według projektu Alfonsa Kropiwnickiego. Naprzeciwko dworca, w pobliżu skrzyżowania z ul. Brzeską wzniesiono przed 1885 dwa zachowane do dziś domy mieszkalne dla kolejarzy; zaraz za nimi ulica dojazdowa do dworca odbijała nieco na południe, i po raz kolejny na wschód, wpadając w placyk postojowy przed dworcem.

Ulica Zabraniecka - ulica położona na warszawskim Targówku Przemysłowym o długości 1,4 km, biegnąca od ulicy Siarczanej do ulicy Łubinowej. Powstała najpewniej około 1920 roku.Dworzec Terespolski (zwany też Dworcem Brzeskim) – nieistniejący obecnie dworzec końcowy Kolei Warszawsko-Terepolskiej w Warszawie. Jego ruiny znajdują się przy ulicy Kijowskiej.

Od końca 1866 pomiędzy dworcami Wiedeńskim i Terespolskim oraz Petersburskim, przez wybudowany most stały Aleksandryjski (most Kierbedzia) uruchomiono połączenie za pomocą tramwajów konnych „kolejowych”, przewożące podróżnych oraz ich bagaże. Były one zaczątkiem sieci miejskiej tramwajów konnych „belgijskich”; do której je włączono w 1883. Po 1915 funkcjonująca dotąd bez nazwy ulica otrzymała swoją obecną nazwę. Budowa linii średnicowej wymusiła cofnięcie dworca Wschodniego – w związku ze zmianą charakteru z czołowego na przelotowy na obecne miejsce i przedłużenie ulicy (obecne perony pochodzą z tamtych czasów).

Alfons Ferdynand Kropiwnicki (ur. 29 stycznia 1803, zm. 25 czerwca 1881) – polski budowniczy, architekt, przedstawiciel późnego klasycyzmu.Ulica Brzeska to jedna z głównych ulic Starej Pragi, prowadząca od ulicy Kijowskiej do Białostockiej. Ulica jest jednym z reliktów dawnej Pragi przełomu XIX i XX wieku, zarazem uważana jest za centrum tzw. północnopraskiego trójkąta bermudzkiego czyli najniebezpieczniejszej części dzielnicy Praga Północ i według mieszkańców lewobrzeżnej części miasta jedna z najbardziej niebezpiecznych ulic Warszawy. Wyznacza ona także wschodnią granicę Bazaru Różyckiego.

Niemal całkowite zniszczenie stacji Warszawa Wschodnia nastąpiło 5 września 1939; kilkakrotne zbombardowanie zabudowań kolejowych tego dnia poskutkowało także masakrą ludności cywilnej oczekującej na pociągi ewakuacyjne. Budynek dawnego Dworca Terespolskiego, jak i pozostałe zabudowania przetrwały jednak okres okupacji. Dworzec został zniszczony w ostatnim okresie walk. Jego jedyny ocalały fragment znajduje się pod nr 14a.

Dworzec Wiedeński – nieistniejący dworzec kolejowy w Warszawie. Był budowany od 14 lipca 1844 do 14 czerwca 1845 dla Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, według projektu Henryka Marconiego. Był położony na rogu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. 14 czerwca 1845 dokonano otwarcia drogi dworca i pierwszego odcinka linii kolejowej.Targówek Fabryczny (Przemysłowy) – rejon MSI w dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Znajduje się na wschodnim krańcu dzielnicy, między ulicami: Radzymińską, Naczelnikowską, Księżnej Anny, Klementowicką, Rybieńską. W części przemysłowej Targówka lokuje się także teren na wschód od ulicy Radzymińskiej, ale został on wcielony do Targówka Mieszkaniowego.

Po 1945 Kijowską przedłużono w związku z budową tymczasowego dworca, położonego około 200 metrów na wschód od dotychczasowej lokalizacji. Nowy budynek dworca Warszawa Wschodnia, projektu Arseniusza Romanowicza, ukończono w 1969. Uzyskał on tytuł Mistera Warszawy. Na miejscu dawnego placyku postojowego wzniesiono nowe budynki administracyjne, równocześnie także zlikwidowano pozostałości stacji towarowej Warszawa Wschodnia Towarowa – pozostałości Kolei Terespolskiej (Kolej Warszawsko-Terespolska), w związku z jej przeniesieniem na Utratę. Przedłużenie tędy ul. Kijowskiej było planowane już przed wojną. Samą Kijowską jeszcze przed ukończeniem budowy, w 1967, gruntownie przebudowano, wyprostowano i poszerzono. Przy okazji wyburzono jeden z najcenniejszych zabytków na terenie dzielnicy, neogotycką kamienicę Dominika Cichockiego przy Targowej 22, wybudowaną w 1824 według projektu Adolfa Schucha.

Warszawa Wschodnia Osobowa (znana jako Dworzec Wschodni) – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej.Tramwaje w Warszawie – system komunikacji tramwajowej działający, jako jeden z elementów komunikacji miejskiej, w Warszawie. Pierwsza linia tramwaju konnego została uruchomiona w 1866, zaś obecnie eksploatacją sieci tramwajowej oraz świadczeniem usług przewozowych zajmują się Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., wydzielone 1 marca 1994 z Miejskich Zakładów Komunikacyjnych (MZK)

Po wojnie przy ulicy wzniesiono nowe budynki. Wieżowiec wybudowany w latach 1961–1963 według konceptu Jana Bogusławskiego i Bogdana Gniewiewskiego u zbiegu z Targową zdominował swym gabarytem okolicę. W latach 1971–1973 pod nr 11 powstał najdłuższy w mieście blok mieszkalny zbudowany według projektu Jana Kalinowskiego.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Warszawa Wschodnia Towarowa – stacja rozrządowa w Warszawie. Znajduje się na warszawskiej Pradze przy liniach kolejowych o znaczeniu państwowym, wchodzących w skład ciągu komunikacyjnego E 20.

W 2000 między ulicami Targową i Brzeską oddano do użytku składający się z trzech segmentów kompleks Centrum Millenium.

W 2017 r, ukończono przedłużenie ulicy Kijowskiej aż do ul. Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym wg planów z lat 1950, będących pozostałością zaniechanego projektu Trasy Świętokrzyskiej, choć nazwa ta ciągle jest używana.

Warszawa Wileńska – jeden z warszawskich dworców kolejowych. Znajduje się przy zbiegu al. „Solidarności” i ulicy Targowej, oraz cerkwi Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny i zespołu budynków b. Dyrekcji Kolei Państwowych. Niebawem powstanie w niewielkiej odległości stacja II linii metra warszawskiego, tworząc tym samym z dworcem kolejowym duży węzeł komunikacyjny. Stacja obsługiwana jest przez Koleje Mazowieckie.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Dworzec Terespolski (zwanego też Dworcem Brzeskim) – były dworzec końcowy historycznej Kolei Warszawsko-Terepolskiej zlokalizowany w Warszawie. Jego ruiny znajdują się przy ulicy Kijowskiej.
Arseniusz Romanowicz (ur. 30 sierpnia 1910 w Hrubieszowie zm. 9 lutego 2008 w Warszawie) – polski architekt, autor projektów architektonicznych dworców i przystanków kolejowych w Warszawie, obiektów sportowych i innych obiektów użyteczności publicznej.
Adolf Szuch (Schuch) (ur. 16 czerwca 1792 w Warszawie, zm. 1 grudnia 1880 tamże) – architekt, oficer wojsk Królestwa Polskiego.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (TOnZ) – organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie, towarzystwo naukowe założone w 1974, organizacja pożytku publicznego; członek założyciel Patria Polonorum.
Jamnik, Tasiemiec, Deska, Mrówkowiec, Długas, Równoległy − popularne nazwy budynku mieszkalnego w Warszawie, zlokalizowanego w dzielnicy Praga Północ przy ul. Kijowskiej 11, o długości 508 metrów, uchodzącego za najdłuższy w Warszawie. Budynek liczy 7 kondygnacji (w tym 2 podziemne), ma 430 mieszkań w 43 klatkach schodowych, 132 garaże, a mieszka w nim ponad 1200 mieszkańców.
Utrata – osiedle w Warszawie, część dzielnicy Targówek między Targówkiem Fabrycznym a Kawęczynem. Osiedle to jest słabo zamieszkane, a jego znaczną część zajmują tereny produkcyjne, magazynowe i przedsiębiorstw usługowych. Część terenów obecnie nazywanych Utratą, określano wcześniej nazwą Antoninów.
Most Kierbedzia – pierwszy warszawski stalowy most na Wiśle zbudowany w latach 1859−1864 według projektu Stanisława Kierbedzia. Most miał sześć przęseł i długość 474 m.

Reklama