Ulica Grajewska w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Ulica Grajewska – jedna z ulic osiedla Szmulowizna w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie, biegnąca od ul. Siedleckiej do ul. Łomżyńskiej.

Warszawa Wschodnia Osobowa (znana jako Dworzec Wschodni) – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Historia[ | edytuj kod]

Ulica została wytyczona latach 1925–1927 na terenie Szmulowizny, przyłączonej do Warszawy w roku 1889. Wytyczono ją jako jedną z ostatnich: powstała w efekcie parcelacji resztki gruntów w sąsiedztwie linii kolejowej łączącej linię warszawskiej obwodnicy z dworcem Warszawa Wschodnia.

Okupacja niemiecka ziem polskich 1939–1945 – system policyjno-wojskowej administracji niemieckiej wprowadzony na terytorium państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, zajętym w wyniku agresji zbrojnej przeciwko Polsce podjętej przez III Rzeszę w dniu 1 września 1939 oraz po podziale terytorium RP w wyniku niemiecko-sowieckiego układu o przyjaźni i granicy z dnia 28 września 1939 (będącego nawiązaniem do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939).Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Jednymi z pierwszych obiektów wybudowanych przy ul. Grajewskiej były nieduża kamienica pod nr. 4 z roku 1926, sąsiadujący z nią dom Spółdzielni Mieszkaniowej Zacisze Domowe, oraz powstałe naprzeciwko nich domy jednorodzinne, stylistycznie bliskie zabudowie szeregowej przedmieścia.

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (TOnZ) – organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie, towarzystwo naukowe założone w 1974, organizacja pożytku publicznego; członek założyciel Patria Polonorum.

Po roku 1937 przy ulicy powstało kilka zachowanych do dziś kamienic czynszowych; proces zabudowy ulicy przerwał wybuch wojny w roku 1939. Ponieważ w okresie okupacji niemieckiej ulica uniknęła większych zniszczeń zachowała ona wiele ze swojego przedwojennego wyglądu.

Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

  • Fabryka Obrabiarek Precyzyjnych Avia
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy, tom 4. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 1995, s. 73. ISBN 83909794-5-4.
  • Reklama