• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica Chodakowska w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Kamionek (dawniej Kamion lub Kamień, także Kamionki) – osiedle i obszar MSI w dzielnicy Praga-Południe w Warszawie. Praga Południe (właśc. według ustawy o ustroju m. st. Warszawy: Praga-Południe) – dzielnica Warszawy położona na prawym brzegu Wisły.
  Kolej średnicowa w Warszawie składa się z dwóch linii kolejowych (po dwa tory każda) łączących węzłowe dworce Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica Chodakowska – ulica na osiedlu Kamionek w dzielnicy Praga Południe w Warszawie, biegnąca od ulicy Groszowickiej do linii kolei średnicowej.

  Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” - zabytkowy budynek przy ulicy Chodakowskiej 22, dawniej Terespolskiej 22, w Warszawie.Zakłady Amunicyjne Pocisk Sp. Akc. – utworzone w 1919 w Warszawie i Rembertowie zakłady produkujące amunicję karabinową do Mannlichera, Mausera i Lebela. W skład zakładów wchodziła wytwórnia w Warszawie na Pradze przy ul. Mińskiej oraz wytwórnia w Rembertowie. Kapitał zakładowy wynosił 40 mln koron austro-węgierskich.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ulica została wydzielona około 1960 z ulicy Terespolskiej.

  Przed 1939 w tym rejonie miasta ulokowały się liczne zakłady przemysłowe, między innymi zatrudniająca ponad trzy tysiące osób Fabryka Samochodów Osobowych i Półciężarowych Państwowych Zakładów Inżynierii, oraz Zakłady Amunicyjne Pocisk Sp. Akc. gdzie pracowało półtora tysiąca ludzi. Do dziś przetrwał budynek mieszkalny należący do tego przedsiębiorstwa. Poza nim ocalało jeszcze kilka przedwojennych kamieniczek. Zakłady przemysłowe zostały zniszczone podczas bombardowań w 1939.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury Sp. z o.o. (PNI) − przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie napraw i modernizacji infrastruktury kolejowej.

  Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

 • Uniwersytet SWPS
 • Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”
 • Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy, tom 2. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, s. 89. ISBN 83-9066291-4.
 • Bombardowanie Warszawy – seria nalotów wykonana przez Luftwaffe podczas bitwy o Warszawę. Stolicy broniły pododdziały Ośrodka Obrony Przeciwlotniczej Warszawa (czynna OPL), bierna OPL oraz – do 6 września – Brygada Pościgowa. Ze względu na niepełne dane niemieckie (zniszczenie części archiwów pod koniec wojny) wszystkie szczegóły nalotów nie są znane.Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (TOnZ) – organizacja pozarządowa z siedzibą w Warszawie, towarzystwo naukowe założone w 1974, organizacja pożytku publicznego; członek założyciel Patria Polonorum.
  Warto wiedzieć że... beta

  SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (Uniwersytet SWPS) – uczelnia niepubliczna z siedzibą w Warszawie utworzona w 1996 roku. Prowadzi wydziały zamiejscowe we Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Katowicach. Posiada 6 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, prawo i socjologia (w Warszawie) oraz psychologia (w Warszawie i Wrocławiu). Uczelnia nadaje także stopnie doktora habilitowanego w dyscyplinach: kulturoznawstwo (Warszawa) i psychologia (Warszawa i Wrocław).
  Państwowe Zakłady Inżynierii, w skrócie PZInż - to nazwa, jaką nadano Centralnym Warsztatom Samochodowym w 1928 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.157 sek.