Ulica Artyleryjska w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Ulica Artyleryjska - jedna z głównych ulic olsztyńskiego osiedla Nad Jeziorem Długim. Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała General-Wachs-Straße (ulica Artyleryjska). Nazwa pochodzi od położonych przy ulicy dawnych koszar wojskowych.

Most kolejowy w Olsztynie – zespół mostów kolejowych znajdujących się w pobliżu ulic Artyleryjskiej, Żarskiej i Wyzwolenia w Olsztynie, na przecięciu szlaku kolejowego z Łyną.Ulica Partyzantów w Olsztynie – jedna z czterech ulic umożliwiających dojazd do Dworca Głównego PKP. Rozciąga się od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego i ulicą Marii Curie-Skłodowskiej do placu Konstytucji 3 Maja, czyli skrzyżowania z ulicą Lubelską, Kościuszki i Dworcową. Za czasów Prus Wschodnich, ulica nosiła nazwę Bahnhof-Straße (ulica Dworcowa).

Ulica przebiega przez dwa osiedla. Rozciąga się wzdłuż południowej części osiedla Nad Jeziorem Długim i zachodniej części osiedla Wojska Polskiego. Drogą główną stała się dopiero w 2012 r., kiedy to stała się częścią obwodnicy śródmiejskiej Olsztyna po jej przebudowaniu i poszerzeniu na całej długości wraz z dobubudowaniem nowej części ulicy wraz z jej nowym przebiegiem. Obecnie łączy Plac Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, będący skrzyżowaniem o ruchu okrężnym alei Schumana, ulicy Bałtyckiej i ulicy Szarych Szeregów na zachodzie z ulicą Partyzantów i aleją Wojska Polskiego na wschodzie. Do czasu rozpoczęcia przebudowy, tj. do 2010 r., wschodnia część ulicy w okolicy mostów kolejowych nad Łyną biegła w kierunku północnym i kończyła się wlotem w ulicę Gietkowską (obecnie ulice Jacka Kuronia i 15 Dywizji).

Łyna (ros. Лава, Ława, niem. Alle, prus. Alna) – rzeka w północno-wschodniej Polsce (województwo warmińsko-mazurskie) i Rosji (Obwód kaliningradzki). Lewy dopływ Pregoły. Płynie przez Pojezierze Olsztyńskie i Nizinę Sępopolską.Szlak Kopernikowski – pieszy szlak turystyczny, biegnący głównie przez miejsca związane z pobytem i pracą Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie, skąd biegnie przez tereny województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego ku Toruniowi. Długość odcinka położonego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wynosi 237 km.

W ciągu ulicy znajdują się zabytkowe wiadukty nad Łyną oraz dawne zabytkowe koszary wojskowe. Ulicę przecinają szlaki szlak turystyczny czerwony Kopernikowski i szlak turystyczny czarny Śliwy.

Warto wiedzieć że... beta

Osiedle Nad Jeziorem Długim - osiedle (jednostka pomocnicza gminy), będące częścią oficjalnego podziału administracyjnego Olsztyna, położone nad Jeziorem Długim. Na jego terenie znajduje się także Jezioro Czarne.
Ulica Bałtycka w Olsztynie – jedna z najdłuższych ulic miasta. Rozciąga się od ronda z ulicami Artyleryjską, Szarych Szeregów oraz aleją Schumana do zachodnich granic administracyjnych miasta. Przed wybudowaniem alei Roberta Schumana oraz ronda ulica bezpośrednio łączyła się z ulicą Grunwaldzką oraz ulicą M. Konopnickiej nieopodal targowiska miejskiego. Jej trasa przebiega przez osiedla Nad Jeziorem Długim, Likusy oraz Gutkowo. Ulica Bałtycka wchodzi w skład drogi wojewódzkiej nr 527.

Reklama