• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ulica 1 Maja w Olsztynie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Ulica Seweryna Pieniężnego w Olsztynie – jedna z głównych ulic olsztyńskiego Śródmieścia. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicą 1 Maja, aleją Piłsudskiego oraz ulicą 11 Listopada do skrzyżowania z ulicą Szrajbera i ulicą Knosały.Dobre Miasto (dawniej niem. Guttstadt) – miasto na Warmii w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobre Miasto. Ośrodek usługowy i przemysłowy na Pojezierzu Olsztyńskim nad Łyną, ok. 25 km na północ od Olsztyna. Jedno z miast aglomeracji olsztyńskiej.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

  Ulica 1 Maja w Olsztynie — jedna z głównych ulic olsztyńskiego Śródmieścia. Stanowi jedno z połączeń południowych i północnych dzielnic miasta.

  Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - Narodowa Instytucja Kultury (od 2006) Siedziba Teatru znajduje się przy ulicy 1 Maja 4 w Olsztynie. II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Ulica rozciąga się od skrzyżowania z ulicami 11 Listopada, Piłsudskiego i Pieniężnego (przy pl. Jana Pawła II) do skrzyżowania z ulicą Partyzantów. Przy ulicy, naprzeciwko Teatru im. S. Jaracza, znajduje się pl. Trzech Krzyży oraz pomnik ku czci ofiar dżumy.

  Do roku 1914 ulica nosiła nazwę Guttstädter-Straße (ul. Dobromiejska), gdyż była częścią traktu prowadzącego do Dobrego Miasta. W roku 1914 zmieniono nazwę ulicy na Hindenburg-Strasse.

  Zgodnie ze stanem na czerwiec 2007 w Olsztynie znajdowało się 115 pomników i tablic pamiątkowych; w tym pomniki rzeźby i płaskorzeźby – 52, tablice pamiątkowe – 39, kamienie pamiątkowe – 17, pompy i fontanny – 7.Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).

  Po drugiej wojnie światowej nazwę ulicy zmieniono na 1 Maja.

  Obiekty[ | edytuj kod]

  Przy ulicy 1 Maja znajdują się m.in.:

 • Teatr im. Stefana Jaracza
 • Pomnik Stefana Jaracza, więźnia obozu Auschwitz-Birkenau – nieopodal placu Trzech Krzyży
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Sukertowej-Biedrawiny
 • Bank Pekao SA
 •  Osobny artykuł: Pomniki Olsztyna.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Aleja Wojska Polskiego w Olsztynie – druga pod względem długości ulica w mieście. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Partyzantów i Curie-Skłodowskiej do północnych granic administracyjnych miasta. Duża część alei Wojska Polskiego przebiega przez olsztyński Las Miejski. Część alei wchodzi w skład drogi krajowej nr 51.
  Śródmieście - osiedle (jednostka pomocnicza gminy), będące częścią oficjalnego podziału administracyjnego Olsztyna. Osiedlu Śródmieście administracyjnie podlega Stare Miasto.
  Ulica Partyzantów w Olsztynie – jedna z czterech ulic umożliwiających dojazd do Dworca Głównego PKP. Rozciąga się od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego i ulicą Marii Curie-Skłodowskiej do placu Konstytucji 3 Maja, czyli skrzyżowania z ulicą Lubelską, Kościuszki i Dworcową. Za czasów Prus Wschodnich, ulica nosiła nazwę Bahnhof-Straße (ulica Dworcowa).
  Plac Jana Pawła II – plac, w kształcie prostokąta, zlokalizowany w Śródmieściu Olsztyna, przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja, Pieniężnego, 11 Listopada oraz alei Piłsudskiego.
  Paul von Hindenburg, właśc. Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek (Generalfeldmarschall) i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy w okresie Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy.
  Podział administracyjny Olsztyna - Olsztyn podzielony jest na 23 osiedla. Stanowią one najniższy, pomocniczy, szczebel samorządu miejskiego. Do zakresu ich działania należą sprawy publiczne o zasięgu lokalnym.
  Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego – jedna z głównych ulic Olsztyna. Rozciąga się od placu Jana Pawła II, gdzie krzyżują się ulice Pieniężnego, 11 Listopada i 1 Maja, do wschodnich granic administracyjnych miasta. Ulica przebiega przez teren Śródmieścia, osiedla Kościuszki i osiedla Mazurskiego, a także stanowi granicę pomiędzy osiedlami Pojezierze i Kormoran.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.778 sek.