Ulica 11 Listopada w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Ulica 11 Listopada – ulica w Śródmieściu Olsztyna. Biegnie od placu Jana Pawła II do skrzyżowania z placem Jedności Słowiańskiej.

Śródmieście - osiedle (jednostka pomocnicza gminy), będące częścią oficjalnego podziału administracyjnego Olsztyna. Osiedlu Śródmieście administracyjnie podlega Stare Miasto.Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Obchodzone w II RP, formalnie świętem państwowym ustanowione w 1937, od 1939 nieobchodzone, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Historia[ | edytuj kod]

Do 1910 roku nazwa ulicy brzmiała Oberrohstadt (Górne Przedmieście), w 1910 nazwę zmieniono na Zeppelin-Straße (ulica Zeppelina – na cześć Ferdynanda Grafa von Zeppelina, konstruktora niemieckiego). Podczas drugiej wojny światowej część kamienic stojących przy ulicy uległo zniszczeniu. Luka powstała między ulicami Marii Skłodowskiej-Curie i Wyzwolenia została zabudowana w latach 60. XX wieku parterowymi budynkami. Po wojnie nazwę ulicy zmienino na 22 Lipca – dzień Narodowego Święta Odrodzenia Polski. Wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce, nazwę zmieniono na 11 Listopada – na cześć Narodowego Święta Niepodległości.

Plac Jana Pawła II – plac, w kształcie prostokąta, zlokalizowany w Śródmieściu Olsztyna, przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja, Pieniężnego, 11 Listopada oraz alei Piłsudskiego.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Dane ulicy[ | edytuj kod]

Ulica 11 Listopada jest ulicą jednokierunkową przez którą przebiega linia tramwajowa 1 z przystankiem końcowym Wysoka Brama.

Warto wiedzieć że... beta

Brama Górna w Olsztynie (niem. Obertor, Hochtor – Brama Górna, Wysoka Brama) od XIX wieku zwana Wysoką Bramą zbudowana została w XIV wieku. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech,które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. Ze średniowiecznego obwarowania pozostały również resztki murów przy Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba, przy ulicy Asnyka, Okopowej i przy zamku. Brama usytuowana jest w północno-wschodniej części zespołu staromiejskiego, na osi wylotu głównego traktu komunikacyjnego.

Reklama