To jest dobry artykuł

Ukraina w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ukraina uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2003. Konkursem w kraju w latach 2003–2014 zajmowała się Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU), która w 2015 roku zjednoczyła się z ukraińskim radiem tworząc Narodową Publiczną Teleradiokompanię Ukrainy (NSTU), która zajmuje się uczestnictwem kraju od powrotu w 2016.

Sweet People – utwór ukraińskiej piosenkarki Ołeny „Aloszy” Kuczer wydany w formie singla w 2010 roku. Utwór napisali Kuczer, Borys Kukoba i Wadim Lisica. Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

Ukraina dwukrotnie wygrała konkurs: w 2004 (Rusłana z utworem „Wild Dances”) i 2016 (Jamala z „1944”), dzięki czemu konkursy w 2005 i 2017 odbyły się na Ukrainie.

W 2015 ukraiński nadawca wycofał się z uczestnictwa w konkursie w związku z niestabilną sytuacją w kraju. Rok później kraj powrócił do stawki konkursowej. W 2019 ponownie zrezygnował z udziału w konkursie z powodu zamieszania medialnego związanego z organizacją krajowych eliminacji.

Ukraina jest jedynym krajem, którego reprezentanci rokrocznie zdobywają awans do finału konkursu.

Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Bahroma – ukraiński zespół muzyczny, grający muzyką pop-rockową, założony w 2009 roku w Czystiakowych przez wokalistę Romana Bacharewa.

Spis treści

 • 1 Historia Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji
 • 1.1 Konkurs Piosenki Eurowizji 2003
 • 1.2 Konkurs Piosenki Eurowizji 2004
 • 1.3 Konkurs Piosenki Eurowizji 2005
 • 1.4 Konkurs Piosenki Eurowizji 2006
 • 1.5 Konkurs Piosenki Eurowizji 2007
 • 1.6 Konkurs Piosenki Eurowizji 2008
 • 1.7 Konkurs Piosenki Eurowizji 2009
 • 1.8 Konkurs Piosenki Eurowizji 2010
 • 1.9 Konkurs Piosenki Eurowizji 2011
 • 1.10 Konkurs Piosenki Eurowizji 2012
 • 1.11 Konkurs Piosenki Eurowizji 2013
 • 1.12 Konkurs Piosenki Eurowizji 2014
 • 1.13 Konkurs Piosenki Eurowizji 2015
 • 1.14 Konkurs Piosenki Eurowizji 2016
 • 1.15 Konkurs Piosenki Eurowizji 2017
 • 1.16 Konkurs Piosenki Eurowizji 2018
 • 1.17 Konkurs Piosenki Eurowizji 2019
 • 2 Uczestnictwo
 • 3 Historia głosowania w finale (2003–2021)
 • 4 Konkursy Piosenki Eurowizji zorganizowane na Ukrainie
 • 5 Nagrody im. Marcela Bezençona
 • 6 Uwagi
 • 7 Przypisy
 • Historia Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2003[ | edytuj kod]

  W 2002 stacja NTU podjęła decyzję o debiucie podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Rydze w maju 2003. Reprezentant kraju został wybrany wewnętrznie przez władze stacji. Został nim Ołeksandr Ponomariow z utworem „Hasta la vista”, który został wyłoniony spośród ponad 50 propozycji nadesłanych do siedziby krajowego nadawcy.

  Azerbejdżan zadebiutował na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku po dołączeniu azerskiej telewizji publicznej İctimai TV (İTV) do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) podczas 58. Rady Generalnej zorganizowanej w Stambule latem 2007 roku. W latach 2008-2010 reprezentanci wybierani byli podczas krajowego festiwalu „Land of Fire”, od 2011 roku organizowane są eurowizyjne preselekcje „Milli seçim turu”.Gaita-Lurdes Essami (ukr. Гайта́на Ессамі́), znana jako Hajtana (ukr. Гайтана, ang. Gaitana) (ur. 29 września 1979 w Kijowie) – ukraińska piosenkarka i autorka tekstów pochodzenia ukraińskiego i kongijskiego.

  W przygotowaniach do eurowizyjnego występu reprezentantowi pomagał maltański kompozytor Philip Vella. 24 maja 2003 wystąpił w finale konkursu i zajął 14. miejsce po zdobyciu 30 punktów. Na scenie towarzyszył mu akrobata Anatolij Zalewskij i reprezentantki Teatru Rizoma, dwie tancerki i dwie chórzystki.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2004[ | edytuj kod]

  Stacja NTU wysłała reprezentanta na 49. Konkurs Piosenki Eurowizji w Stambule. W styczniu 2004 ogłosiła, że przedstawicielką kraju w konkursie będzie, wybrana wewnętrznie przez telewizję, Rusłana Łyżyczko z piosenką „Wild Dances”.

  Serhij Babkin, ukr. Сергій Бабкін, ps. Otiec Rodnoj (ur. 7 listopada 1978 roku w Charkowie) – ukraiński aktor i wokalista grający na gitarze akustycznej.Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).

  W związku ze zwiększającą się liczbą krajów chętnych do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, EBU wprowadziła w 2004 koncert półfinałowy. Z występu w półfinale zwolnione były kraje tzw. „wielkiej czwórki” (tj. Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania) oraz państwa, których reprezentanci rok wcześniej zajęli miejsce w pierwszej dziesiątce finałowej, dlatego Rusłana musiała uczestniczyć w rundzie półfinałowej.

  Anastasija Kostiantyniwna Prychod´ko (ukr. Анастасія Костянтинівна Приходько, ros. Анастасия Константиновна Приходько; ur. 21 kwietnia 1987 w Kijowie) – ukraińska piosenkarka poprockowa i folkowa. W 2009 roku wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, podczas którego reprezentowała Rosję z utworem „Mamo”.Taniec współczesny – taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Taniec współczesny jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, że nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała – tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi itp. W latach 70. XX wieku za sprawą Piny Bausch powstał teatr tańca, opierający się o technikę tańca współczesnego.

  Podczas pobytu w Stambule ukraińska delegacja rozdawała dziennikarzom w centrum prasowym gadżety z wizerunkiem reprezentantki – notatniki, flagi oraz płyty CD i DVD. 12 maja wystąpiła w półfinale i z drugiego miejsca awansowała do finału, rozgrywanego 15 maja. Zajęła w nim pierwsze miejsce po zdobyciu 280 punktów od telewidzów, w tym m.in. maksymalnych not 12 punktów z Polski, Turcji, Rosji, Islandii, Łotwy, Izraela, Estonii i Litwy. Podczas występów na scenie towarzyszyli jej tancerze z formacji tanecznej Balet Życia, która zaprezentowała układ ułożony przez Irinę Mazur, będący połączeniem tańca współczesnego i ludowych tańców ukraińskich.

  Bita śmietana – śmietana bądź śmietanka, zawierająca zazwyczaj więcej niż 30% tłuszczu, napowietrzona. Pierwsze znane przekazy o stworzeniu bitej śmietany dotyczą balu na dworze Ludwika XIV w 1671, gdzie przygotował ją François Vatel. Prawdopodobnie jednak była ona znana wcześniej.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.

  Po finale konkursu piosenka „Wild Dances” otrzymała Nagrodę Artystyczną im. Marcela Bezençona.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005[ | edytuj kod]

  Dzięki wygranej Rusłany Łyżyczko w 2004, 50. Konkurs Piosenki Eurowizji był organizowany na Ukrainie. We wrześniu 2004 stacja NTU i EBU potwierdziły, że konkurs odbędzie się w Kijowskim Pałacu Sportu. W listopadzie pojawiły się pogłoski dotyczące zmiany miejsca organizacji konkursu w związku z protestami politycznymi (pomarańczową rewolucją) oraz obywatelskim poruszeniem przeprowadzonym na terenie Ukrainy. Temat został poruszony podczas spotkania Grupy Referencyjnej EBU, która zdecydowała o niezmienianiu miejsca organizacji konkursu, co potwierdziło specjalne oświadczenie wydane przez Grupę niedługo po zakończeniu zebrania. Pod koniec grudnia rozpoczęto renowację hali Pałacu Sportu, na co wydano ok. 4 milionów franków. Prace remontowo-renowacyjne ukończono na początku maja. Arena mogła pomieścić ponad 5 tys. widzów. 22 marca stacja NTU podpisała umowę wynajmu hali. Nadawca przeznaczył ok. 5 mln franków na przygotowanie i transmisję konkursu, kolejne 4,5 mln otrzymał od EBU, ok. 3,3 mlna od krajowego parlamentu, a ok. 5,5 miliona od rządu. Właściciele lokalnych hoteli zainwestowały ok. 9,5 miliona euro w celu zakwaterowania wszystkich krajowych delegacji oraz wielbicieli widowiska.

  Potap (ukr. Пота́п), właściwie Ołeksij Andrijowycz Potapenko (ukr. Олексі́й Андрі́йович Пота́пенко; ur. 8 maja 1981 w Kijowie) – ukraiński raper i piosenkarz wykonujący muzykę R&B i pop, producent muzyczny.Konstantin Szotajewicz Meladze (ros. Константин Шотаевич Меладзе, gruz. კონსტანტინე მელაძე; ur. 11 maja 1963 w Batumi) – ukraiński kompozytor i producent muzyczny gruzińskiego pochodzenia, Zasłużony Działacz Kultury Ukrainy (2012).

  Z powodu polityki wizowej na Ukrainie planowano znieść wizy dla mieszkańców krajów europejskich. Decyzja została zatwierdzona przez rząd, a oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane 29 marca. Prezydent kraju Wiktor Juszczenko zniósł kontrolę wizową dla Europejczyków na terenie państwa od 1 maja do 1 września 2005. Producentami generalnymi konkursu zostali Alekandr Saweńko (NTU) i Tarmo Krimm (EBU), a prowadzącymi koncerty zostali Pawło „DJ Pasza” Szylko i Marija „Masza” Jefrosynina.

  47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere. Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.
  Rusłana Łyżyczko podczas gościnnego występu w finale 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie, maj 2005

  Reprezentant Ukrainy po raz pierwszy został wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji. Proces nadsyłania propozycji do siedziby NTU rozpoczęto 1 sierpnia; pierwotnie termin zgłaszania się miał upłynąć 20 września, jednak z powodu niezadowalającej liczby zgłoszeń przesunięto go na 8 października. Do konkursu zostało dopuszczonych łącznie 75 wykonawców, wyłonionych spośród 202 kandydatów, którzy nadesłali łącznie 527 propozycji. Uczestnikami eliminacji zostali: Stand.up, Wchid u zminnomu wzutti, Elena Omargaliewa, Darina Sumska, Anna Olga, Potap, NeDilia, Inesz, Kisze, Maya, Tayana, Radio SSB, Julia Priadko, Michaiło Sanin, Julia Zabrodska, Ex-Presidenti, Natasza Radko, Lesia Gorowa, Olga Heka, Fedor, Jurcasz, Kalicz, Anita Gezo, Alina Starodumowa, Via Harli, Iwanka Milay, SheOna, Chwiliu Trimaj, Tiana Rawi, Katerina, Foxy, Eliksir, Julia Bodaj, Kapinos, Igor Balan, Julia Klim, Wiktor Pawlik, Pomarancz, Marina Kuzmina, Olenka, Zoriana Skirko, Artur Kulpowycz, Irina Fediszin, Protivogaz, Sergej Gawrilow, Daleko, Konstantin Pona, Boris Glibow, A-ERA, Gyndul Mytsej, Ani Lorak, Orkestr Yanki Kozir, Kenzano, Aleksandr Nikoriak, Elena Sinczuk, Talita Kum, Alina Gornostajewa, Nazar Sawko i Irina Fedyszyn, The Best, Irina Jarina, Roma Polonsky (feat. Sotger), Katia Popowa, Marina Lawriszewa, Lourdes, Mandarinowyj Raj, Julia Korszinska, Oksana Rudik, Artem, Veronika, Emotions, Tetiana Liberman, Igor Kruglow, Nota-Neo, Wolia i Alewtina Leontewa. Pierwotnie w stawce znalazła się też Wierka Serdiuczka, ale wycofała się z powodu skrytykowania jej twórczości przez jurorów. Wykonawcy zostali podzieleni na piętnaście półfinałów, emitowanych od 14 listopada 2004 do 20 lutego 2005, w których występowało po pięciu kandydatów.

  Słowacja wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 7 razy, debiutując w 1994 roku. Kraj chciał uczestniczyć również w 1993 roku, jednak nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej do Eurowizji. W ciągu pierwszych trzech finałów, w których Słowacja wzięła udział, jej najlepszym wynikiem było 18. miejsce, które Marcel Palonder zdobył w 1996. Z powodu słabych wyników, kraj nie mógł brać udziału w konkursach w 1995 i 1997 roku, a było porażce w 1998 (21. miejsce), Słowacja wycofała się z konkursu na dziesięć lat, powracając dopiero w 2009 roku.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.

  Do finału dostali się zdobywcy największej liczby głosów telewidzów z każdego z półfinałów: Stand.up, NeDilia, Tayana, Ex-Presidenti, Jurcasz, Tiana Ravi (w wyniku „błęd techicznego” ogłoszono awans Szeony), Foxy, Wiktor Pawlik, Sergej Gawrilow, Daleko, Ani Lorak, Talita Kum, Lourdes, Julia Korszinska i Wolia, a także zdobywcy tzw. „dzikiej karty” od NTU: De Shifer, Tartak, Greenjolly i Mandri. W trakcie trwania selekcji zwrócono uwagę, że kilka finałowych piosenek łamie zapis regulaminowy konkursu mówiący o zakazie komercyjnej publikacji utworów przed 1 października 2004. Władze NTU zapewniły, że w przypadku wygranej nieregulaminowej piosenki, reprezentant będzie miał obowiązek zmienić kompozycję. W finale konkursu, rozgrywanym 27 lutego w studiu NTU w Kijowie, pierwsze miejsce zdobył zespół Greenjolly z utworem „Razom nas bahato, nas ne podołaty”, za który otrzymał największą liczbę 2 247 głosów od telewidzów.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.

  Po konkursie tekst piosenki, która wcześniej została wybrana na hymn Wiktora Juszczenki podczas tzw. pomarańczowej rewolucji w 2004, został zmieniony ze względu na zawarcie w nim politycznej wiadomości. Ostatecznie refren piosenki wzbogacono o zwroty w ośmiu wersjach językowych: ukraińskiej, angielskiej, polskiej (Jest nas wielu, nas nie pokonacie), niemieckiej (Alle wir in allem, sind wir nicht zufallen), francuskiej (Le people uni serait jamais vaincu), czeskiej (V ednote ja nase sila), hiszpańskiej (Si estamos juntos, somos invencibles) i rosyjskiej (Wmiestie my ediny, my nie pobiedimy). W marcu EBU poinformowała, że utwór nie jest oryginalną kompozycją, tylko przeróbką rewolucjonistycznego utworu „Pueblo unido jamas sera vencido” z lat 60, ale nie zdyskwalifikowała propozycji.

  STB (ukr. СТБ) – ukraiński prywatny kanał telewizyjny, uruchomiony 2 czerwca 1997 roku, który koncentruje się na wyświetleniu tematyki wszechstronnej. Właścicielem tej stacji jest StarLightMedia. Kanał jest udostępniony przez telewizję naziemną w formacie 16:9, kablową, satelitarną - w wersji SD 576i oraz cyfrową telewizję naziemną (DVB-T2) - w multipleksie MUX-2.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.
  Tina Karol podczas występu w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji w Atenach, maj 2006

  Jako reprezentanci gospodarzy mieli zapewnione miejsce w finale widowiska,21 maja 2005 zespół wystąpił w finale Eurowizji i zajął w nim dziewiętnaste miejsce po zdobyciu 30 punktów, w tym m.in. maksymalnej noty 12 punktów z Polski.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2006[ | edytuj kod]

  W 2006 stacja NTU uczestniczyła w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji. Podobnie jak rok wcześniej, reprezentant kraju został wybrany poprzez krajowe eliminacje eurowizyjne, które tym razem ograniczono jedynie do koncertu finałowego, który został rozegrany 11 marca 2006 w studiu NTU. W finale, który prowadzili Maria Orłowa i Igor Posypajko, wystąpiło trzech wykonawców: Tina Karol, Irina Rosenfeld i Kirill Turiczenko. Ostatecznie największe poparcie telewidzów i jurorów uzyskała Tina Karol z piosenką „I Am Your Queen”, dzięki czemu zajęła pierwsze miejsce oraz zdobyła tytuł reprezentantki Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Atenach.

  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

  Po finale eliminacji konkursowy utwór piosenkarki został odświeżony oraz wydany pod nowym tytułem – „Show Me Your Love”. Z powodu słabego wyniku rok wcześniej, wokalistka musiała wziąć udział w półfinale, który odbył się 18 maja, z którego z siódmego miejsca awansowała do finału. W koncercie finałowym, który odbył się 20 maja, Tina Karol zajęła siódme miejsce ze 145 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów z Portugalii.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[ | edytuj kod]

  W 2007 stacja NTU wzięła udział w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentant kraju został wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji eurowizyjnych. Do finału zostało zakwalifikowanych siedmiu wykonawców: GODO, Ewgenia Własowa, Ołena Grebeniuk, Wierka Serdiuczka, NieAngeły, Bondarczuk i Aviator. W koncercie finałowym, który został rozegrany 9 marca w studiu NTU, największe poparcie telewidzów i jurorów zdobyła drag queen Wierka Serdiuczka z utworem „Dancing”.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Tayanna, znana też jako Tyana, właściwie Tetiana Reszetniak (ukr. Тетьяна Решетняк; ur. 29 września 1984 roku w Czerniowcach) – ukraińska piosenkarka, kompozytorka i autorka piosenek.

  Przed finałem Konkursu Piosenki Eurowizji utwór „Dancing” odświeżono i wydano pod nowym tytułem – „Dancing Lasha Tumbai”. Piosenka wywołała kontrowersje; zdaniem wielu obserwatorów fraza Lasza tumbai (jakoby oznaczająca w języku mongolskimbita śmietana”) przypominała w wymowie angielski zwrot Russia Goodbye (pol. Do widzenia, Rosjo), mający nawiązywać do pomarańczowej rewolucji. Utwór został dopuszczony do konkursu.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

  Dzięki zajęciu przez Tinę Karol miejsca w pierwszej dziesiątce klasyfikacji finałowej konkursu w 2006, Wierka Serdiuczka miała zapewniony udział w finale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Helsinkach. W koncercie finałowym, rozgrywanym 12 maja, zajęła w nim ostatecznie drugie miejsce z wynikiem 235 punktów na koncie, w tym m.in. maksymalnych not 12 punktów z Czech, Polski, Łotwy, Portugalii i Andory.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Wołodymyr Borysowycz Hrojsman (ukr. Володимир Борисович Гройсман; ur. 20 stycznia 1978 w Winnicy) – ukraiński samorządowiec, od 2006 prezydent Winnicy.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[ | edytuj kod]

  Ani Lorak podczas finałowego występu w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w Belgradzie, maj 2008

  W 2008 stacja NTU uczestniczyła w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentantką Ukrainy została wyłoniona wewnętrznie Ani Lorak, której konkursowa propozycja została wyłoniona podczas specjalnego koncertu rozegranego 23 lutego w studiu telewizji. Podczas koncertu, który prowadzili Timur Mirosznyczenko i Maria Orłowa, piosenkarka zaprezentowała pięć piosenek, z czego największe poparcie telewidzów i jurorów zdobył utwór „Shady Lady”.

  Tina Karol, ukr. Тіна Кароль, właśc. Tetiana Liberman cyryl. Тетяна Григорівна Ліберман (ur. 25 stycznia 1985 roku w Orotukan) – ukraińska piosenkarka. Wokalistka w orkiestrze armii ukraińskiej. Uczyła się gry na fortepianie, po czym przeszła do szkoły muzycznej.Mélovin, właśc. Kostiantyn Mykołajowycz Boczarow (ukr. Костянти́н Микола́йович Бочаро́в; ur. 11 kwietnia 1997 w Odessie) – ukraiński piosenkarz, kompozytor i autor tekstów piosenek.

  W 2008 EBU po raz pierwszy zorganizowała dwa koncerty półfinałowe Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Belgradzie. Ani Lorak wystąpiła w drugim półfinale organizowanym 22 maja i zdobyła w nim 152 punkty, w tym m.in. maksymalne noty 12 punktów z Białorusi, Portugalii, Turcji, Bułgarii, Czech i Gruzji, dzięki czemu z pierwszego miejsca awansowała do sobotniego finału. Dwa dni później reprezentantka Ukrainy zaprezentowała się w finale i zajęła w nim drugie miejsce z 230 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalną notą 12 punktów z Portugalii

  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[ | edytuj kod]

  Switłana Łoboda podczas występu w finale 54. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2009

  W 2009 ukraińska telewizja wystawiła swojego reprezentanta na 54. Konkurs Piosenki Eurowizji. Został on wyłoniony za pomocą krajowych eliminacji eurowizyjnych, do których zakwalifikowanych zostało 31 wykonawców: Tori Joy, Gariaczyj szokolad, Bagira, Solomia, Tanja Briancewa, Maya, Andrij Kniaz, Zakliopki, Nazar Sawko, Nemae, Anastasija Prychod´ko, Natalija Wołkowa, Zoriana, 4 Kings, Gala, Switłana Łoboda, Inna Olijnik, Kisze, Ana, Eduard Romaniuta, Westa, Inszij Den, NikitA, Aleksandr Panajotow, Denis Barkanow, Ira Poizen, Mania, Tabu, GODO’, Obereżno i Lenara. Półfinał selekcji odbył się 8 lutego w studiu NTU, a jego prowadzącym został Timur Mirosznyczenko.

  Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).

  Dzięki decyzji jurorów do finału awansowało piętnastu wykonawców: Lenara, Goriaczyj szokolad, Tanja Briancewa, Denis Barkanow, Zakliopki, Natalija Wołkowa, 4 Kings, Ana, Switłana Łoboda, GODO’, Aleksandr Panajotow, Ira Poizen, Kisze, Tori Joy i NikitA, który ostatecznie wycofał się z udziału w selekcjach. 8 marca odbył się finał eliminacji, który poprowadzili Tumir Miroszniczenko i Maria Orłowa. Największe poparcie telewidzów i jurorów otrzymała w nim Switłana Łoboda z utworem „Be My Valentine”.

  Łotwa uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji czternaście razy. Swój debiut zaliczyła w roku 2000, kiedy kraj reprezentował zespół Brainstorm i zajął ostatecznie trzecie miejsce z piosenką "My Star". Dwa lata później kraj reprezentowała Marie N, która zdobyła Grand Prix piosenką "I Wanna", pokonując faworyzowaną Maltę dwunastoma punktami. Z powodu wygranej, konkurs w 2003 odbył się w Rydze.Gruzja zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji podczas 52. edycji zorganizowanej w 2007 roku. Krajowym nadawcą festiwalu jest telewizja Georgian Public Broadcasting (GPB), która została aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w sierpniu 2005 roku.

  14 maja reprezentantka Ukrainy wystąpiła w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Moskwie i z szóstego miejsca awansowała do sobotniego finału. W koncercie finałowym, odbywającym się 16 maja, zajęła dwunaste miejsce z 76 punktami na koncie.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2010[ | edytuj kod]

  W 2010 stacja NTU wzięła udział w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji. Pierwotnie na reprezentanta kraju został wybrany wewnętrznie Wasyl Łazarowicz, którego konkursowa piosenka została wybrana przez jurorów i widzów w specjalnym koncercie organizowanym 6 marca w studiu NTU.

  Kazka – ukraiński zespół muzyczny założony w 2017 w Kijowie przez wokalistkę Oleksandrę Zaricką i gitarzystę Mykytę Budasza. Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.
  Alosza podczas występu w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji w Oslo, maj 2010

  Z powodu zmiany menedżmentu stacji NTU, zorganizowany został drugi konkurs mający na celu wyłonienie reprezentanta Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji. W finale rozegranym 20 marca w Studiu Sawika Szustera w Kijowie, wystąpiło dwudziestu wykonawców: Witalij Kozłowski i Wasyl Łazarowicz, SH & BB (Bryats-Band i Spalahnuw Shifer), Matias, Zakliopki, Iwan Berezowskij, St'Ereo, Irina Rosenfeld, Szanis, Maks Barskich, Władisław Lewickij, Mia, Dazzle Dreams, Masza Sobko, Złata Ogniewicz, Mirra Gold, Natalija Walewska, Julia Voice, El Krawczuk i Alosza. Po zsumowaniu punktów od jurorów i widzów pierwsze miejsce zajęły ex aequo zajęły Masza Sobko i Alosza, która dzięki większemu poparciu jurorów wygrała możliwość reprezentowania Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Oslo.

  Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Po finale krajowych eliminacji zwycięska piosenka „To Be Free” została zdyskwalifikowana z konkursu z powodu zbyt wczesnej premiery. Zgodnie z regulaminem Konkursu Piosenki Eurowizji 2010, konkursowy utwór nie mógł być wydany publicznie przed 1 września 2009; piosenka Aloszy ukazała się na jej płycie studyjnej z 2008. Na miejsce „To Be Free” została wybrana inna piosenka – „Sweet People”. Reprezentantka Ukrainy zaprezentowała ją 27 maja 2010 w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji i z siódmego miejsca awansowała do finału. W koncercie finałowym, odbywającym się 29 maja, piosenkarka zajęła dziesiąte miejsce z wynikiem 108 punktów.

  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Tick-Tock – piosenka nagrana przez ukraińską piosenkarkę Mariję Jaremczuk w 2014 roku. Utwór napisała sama piosenkarka we współpracy z Sandrą Bjurman.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2011[ | edytuj kod]

  W 2011 nadawca NTU wziął udział w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentant kraju został wyłoniony poprzez krajowe eliminacje eurowizyjne. Ukraińska stacja po raz pierwszy zdecydowała się na zorganizowanie koncertów ćwierćfinałowych, w których wystąpiło 33 uczestników: Jakow Smirnow, Zakliopki, El Krawczuk, Christina Kim, Aliona Kornejewa, Inna Woronowa, Daria Medowa, Para Normalnych, Eduard Romaniuta, Iwan Berezowskij, Bahroma, MetroPoly10, Neksi, Arina Domski, Witalij Galaj, Matias, Szanis, Natalia Pugaczowa, Żemczug, Armija i Wiera Warłamowa, Ołeksandr Kwarta, Władisław Lewickij, Dasz, Złata Ogniewicz, Anastasija Prychod´ko, Mika Newton, Mila Niticz, Pawło Tabakow, Jamala, Denis Powalij, Maksim Nowickij, Tanja Worżewa i Wroda. Koncerty ćwierćfinałowe odbyły się co tydzień od 31 października do 28 listopada. Z każdej rundy do półfinałów awansowały po trzy piosenki wybrane przez jurorów oraz po jednej, która wygrała w głosowaniu telewidzów. Dodatkowo cztery wyeliminowane piosenki, które zdobyły największe poparcie widzów, otrzymały tzw. „dziką kartę” zapewniającą miejsce w stawce półfinałowej. W półfinałach, które odbyły się 5, 12 i 26 grudnia, wystąpiło 24 uczestników: Bahroma, Żemczug, Witalij Galaj, Neksi, Złata Ogniewicz, Para Normalnych, Tanja Worżewa, Władisław Lewickij, Mika Newton, Iwan Berezowskij, Szanis, Zakliopki, Aliona Korniejewa, Christina Kim, Denis Powalij, Anastasija Prychod´ko, Armija i Wiera Warłamowa, El Krawczuk, Jamala, Eduard Romaniuta, Mila Niticz, Pawło Tabakovw, Daria Medowa i Matias. Do finału zakwalifikowało się po pięciu faworytów jurorów oraz dwóch najwyżej ocenionych przez telewidzów uczestników.

  Rusłana Stepaniwna Łyżyczko, ukr. Руслана Степанівна Лижичко, pseudonim artystyczny Rusłana (ur. 24 maja 1973 we Lwowie) – ukraińska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, tancerka, polityk, z wykształcenia dyrygentka i pianistka.Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Televisión Española (TVE).

  26 lutego w Studiu Sawika Szustera odbył się wielki finał selekcji, w którym wystąpili: Złata Ogniewicz, Daria Medowa, Żemczug, Bahroma, Matias, Jamala, Mila Niticz, Aliona Korniejewa, Denis Powalij, El Krawczuk, Szanis, Witalij Galaj, Mika Newton, Eduard Romaniuta, Tanja Worżewa, Iwan Berezowskij, Zakliopki, Władisław Lewickij i Action. Koncert finałowy, który poprowadzili Sawik Szuster, Gaitana, Irina Rosenfeld, Ewgenija Własowa, Olesia Bacman, Irina Żurawska, Timur Mirosznyczenko i Tatjana Gonczarowa, wygrała Mika Newton z piosenką „Angel”. Niedługo po zakończeniu finału selekcji, w mediach pojawiła się informacja o zmanipulowaniu wyników selekcji na korzyść Newton. Przez liczne kontrowersje krajowy nadawca postanowił zorganizować nowy finał krajowych eliminacji z udziałem zwyciężczyni oraz pozostałych dwóch finalistek eliminacji, czyli Jamali i Złaty Ognewycz. Nowego reprezentanta mieli wybrać telewidzowie. Ostatecznie zdobywczynie drugiego i trzeciego miejsca w eliminacjach zrezygnowały z udziału w nowym finale, dzięki czemu Ukrainę w Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentowała Mika Newton.

  Poniższa lista prezentuje prezenterów Konkursu Piosenki Eurowizji. Pierwszym prezenterem Konkursu Piosenki Eurowizji, w 1956, był Lohengrin Filipello. Pierwszym państwem, w którym było dwóch prezenterów, była Francja w 1978 roku (konkurs prowadzili Denise Fabre i Léon Zit). W Izraelu, w 1999 miał aż trzech prowadzących: Dafnę Dekel, Sigala Shahamona i Yigala Ravida. W 2009 w Rosji, półfinał prowadzili Natalia Vodianova i Andriej Małachow, a finał Iwan Urgant i Alsou. Było to pierwszy przypadek, kiedy w półfinale i finale byli inni prezenterzy. Wszystkich prezenterów było 82.Kadnay – ukraiński duet muzyczny, tworzący muzykę z pogranicza indie i electro-popu, założony w 2012 roku. Zespół tworzą Dmytro Kadnaj i Filipp Koljadenko.

  12 maja reprezentantka Ukrainy wystąpiła w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Düsseldorfie i z szóstego miejsca awansowała do finału. W finale, który odbył się 14 maja, Mika Newton wystąpiła jako dwudziesta trzecia w kolejności i zajęła ostatecznie czwarte miejsce po zdobyciu 159 punktów, w tym m.in. maksymalnych not 12 punktów z Armenii, Azerbejdżanu i Słowacji.

  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2012[ | edytuj kod]

  W 2012 nadawca NTU brał udział w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentant Ukrainy został wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji eurowizyjnych, których finał odbył się 18 lutego w studiu NTU. Do rywalizacji zostało zakwalifikowanych dwudziestu jeden uczestników: Olga Szanis, Witalij Galaj, Maks Barskich, Ola Polakowa, Eduard Romaniuta, Liogkij Flirt, Igor Tatarenko, Michaiło Grickan, Masza Sazonowa i Tichon Lewczenko, Marta, Gaitana, Oksana Nesterenko, Rapira, Andrij Bogomolets, BONDarczuk, Renata, Treeorange, Nierealnyje, Uliana Rudakowa, Marietta i Lena Vołoszina. Finał, który prowadzili Timur Mirosznyczenko i Tetiana Terechowa, głosami widzów i jurorów wygrała Gaitana z utworem „Be My Guest”.

  Arsen Romanowycz Mirzojan (ukr. Арсен Романович Мірзоян; ur. 20 maja 1978 w Zaporożu) – ukraiński piosenkarz. Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.

  24 maja piosenkarka wystąpiła w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Baku i z ósmego miejsca awansowała do finału. W koncercie finałowym, który został rozegrany 26 maja, Gaitana wystąpiła jako przedostatnia, 25. w kolejności i zajęła piętnaste miejsce z 65 punktami na koncie.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2013[ | edytuj kod]

  Złata Ogniewicz podczas prób do występu w półfinale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö, maj 2013

  W 2013 stacja NTU potwierdziła udział w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentantem kraju został zwycięzca finału krajowych eliminacji, który został rozegrany 23 grudnia 2012 w studiu NTU. W koncercie, który poprowadzili Timur Mirosznyczenko, Tetiana Terechowa i Tatiana Gonczarowa, wzięło udział dwudziestu wykonawców: Oksana Pekun i Maksim Nowickij (wycofali się z konkursu po zaprezentowaniu piosenki na scenie), Marija Jaremczuk, Marietta, Dmitry Jaremczuk, Inesz, Złata Ogniewicz, Emotion, Gwozdiwczanka, RealIwanna, Tetjana Szirko, TriNiti, Ana Stesija, Alina Grosu, Dasza Medowa, Lena Kornejewa, Angelija, Eduard Romaniuta, Matwiej Wermijenko, DiO.Filmi i Dima Skalozubow. Głosami widzów i jurorów pierwsze miejsce zajęła Złata Ogniewicz z utworem „Gravity”.

  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.Chorwacja bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1993 i do tej pory wzięła udział 21 razy. Jest jednym z dwóch krajów, obok Hiszpanii (oprócz tych, które zadebiutowały ostatnio), który nie zrezygnował z udziału od czasu debiutu. Od czasu pierwszego startu konkursem w Chorwacji zajmuje się nadawca Hrvatska Radiotelevizija (HRT). Reprezentanci wybierani są podczas krajowego festiwalu "Dora".

  14 maja reprezentantka Ukrainy wystąpiła w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Malmö i z trzeciego miejsca awansowała do sobotniego finału. 18 maja wystąpiła w wielkim finale konkursu i zajęła w nim trzecie miejsce z 214 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów z Białorusi, Chorwacji, Mołdawii, Armenii i Azerbejdżanu. Piosenkarce na scenie towarzyszył jeden z najwyższych ludzi na świecie – Igor Wowkowiński.

  Perszyj kanał (ukr. Перший канал, Pierwszy kanał) – kanał telewizyjny nadawany na terenie Ukrainy. Перший канал powstał 20 stycznia 1965. Dzieli nadawanie z kanałem TRK Era.Ani Lorak, ukr. Ані Лорак, właśc. Karolina Myrosławiwna Kujek, cyryl. Кароліна Мирославівна Куєк (ur. 27 września 1978 roku w Kicmaniu) – piosenkarka ukraińska, reprezentantka Ukrainy na Eurowizji 2008, gdzie zajęła 2 miejsce. Pierwszy raz startowała w krajowych eliminacjach w 2005 roku, jednak jej piosenka nie została zakwalifikowana.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2014[ | edytuj kod]

  W październiku 2013 krajowy nadawca NTU potwierdził swój udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentantem kraju po raz kolejny został laureat krajowych eliminacji eurowizyjnych. Finał selekcji odbył się 21 grudnia 2013 w studiu NTU, wzięło w nim udział dwudziestu wykonawców: Anna-Mariya, Roman Polonski, Uli Rud, Marietta, Stas Szurins, Anatolij Szparow, Natalija Walewska, Lissa Wassabi, Wołodimir Tkaczenko, Szanis, Wiktorija Petryk, Jewgen Litwinkowycz, NieAngeły, Illaria, Tetjana Szirko, Tania BerQ, Marija Jaremczuk, Wiktor Romanczenko, Anna Chodorowska i Lubimow. Finał selekcji, który prowadzili Timur Mirosznyczenko i Tetjana Terechowa, głosami widzów i jurorów wygrała Marija Jaremczuk z utworem „Tick-Tock”.

  Be My Valentine (Anti-Crisis Girl) – utwór ukraińskiej piosenkarki Switłany Łobody wydany w 2009 roku w formie singla i umieszczony na płycie kompilacyjnej artystki zatytułowanej Anti-Crisis Girl z 2009 roku. Utwór napisali Switłana Łoboda i Jewgeni Matiuszenko. Armenia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2006 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Public Television of Armenia (ARMTV).

  Po finale krajowych eliminacji zwycięzca piosenka została odświeżona. 6 maja piosenkarka zaprezentowała nową wersję utworu w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze i z piątego miejsca awansowała do finału. W koncercie finałowym, który został rozegrany 10 maja, Marija Jaremczuk wystąpiła jako pierwsza w kolejności i zajęła ostatecznie szóste miejsce ze 113 punktami na koncie. Podczas prezentacji na scenie piosenkarce towarzyszył Igor Kuleszyn tańczący na kołowrotku.

  Aleksandr Siergiejewicz Panajotow (ros. Александр Сергеевич Панайотов, ukr. Олександр Сергійович Панайотов; ur. 1 lipca 1984 roku w Zaporożu) – rosyjski piosenkarz ukraińskiego pochodzenia wykonujący muzykę pop, dance i R&B.Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2015[ | edytuj kod]

  We wrześniu 2014 stacja NTU ogłosił, że nie weźmie udziału w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Wiedniu. Telewizja tłumaczyła swoją decyzję problemami finansowymi związanymi z konfliktem ukraińsko-rosyjskim i skierowaniem głównych środków publicznych na armię, służbę zdrowia oraz walkę z prorosyjskimi separatystami. Przy okazji telewizja wyraziła nadzieję na udział w konkursie w 2016.

  37. Konkurs Piosenki Eurowizji 1992 odbył się 9 maja 1992 w hali lodowiska w Malmö (Szwecja). Festiwal prowadzili Lydia Cappolicchio i Harald Treutiger. Linda Martin, reprezentantka Irlandii, wygrała tegoroczny konkurs z piosenką "Why Me?", którą napisał Johnny Logan (podwójny zwycięzca w 1980 i 1987 roku). Podczas ceremonii otwarcia zatańczyła ze wstęgami, ubrana w barwy narodowe (żółty i niebieski). Tradycją "pocztówek" przed każdym występem było pokazywanie różnych regionów państwa-organizatora. Zeszłoroczna zwyciężyni, Carola Häggkvist, pojawiła się na scenie w białej sukni z przewiewnymi rękawami, kołnierzem i mankietami i wykonała utwór "All the reasons to live".OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2016[ | edytuj kod]

  W maju 2015 stacja NTU potwierdziła udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Reprezentant kraju został wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji eurowizyjnych, które podzielono na dwa półfinały, które odbyły się 6 i 13 lutego 2016 w Pawilonach STB w Hostomelu, oraz finał rozgrywany 21 lutego. Producentem muzycznym koncertów był Konstantin Meladze, a prowadzili je Dmitrij Tankowicz i Aleksander Pedan. W selekcjach wzięło udział 18 wykonawców: Anastasija Prychod´ko, The Hardkiss, Tonia Matwienko, Władisław Kurasow, Ławika, Jamala, Aida Nikołajczuk, Switłana Tarabarowa, Brunettes Shoot Blondes, Arkadij Wojtiuk, Alloise, Japanda, NuAngels, Pur:Pur, Peaks of Kings, Wiktorija Petryk, Pringlez i SunSay. Do finału awansowało po trzech wykonawców z każdego półfinału, którzy zdobyli największą liczbę punktów od jurorów i widzów.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2004 – 49. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 i 15 maja 2004 roku w Abdi İpekçi Arena w Stambule przez tureckiego nadawcę Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Turcji Sertab Erener na festiwalu w 2003 roku.Ola Polakowa (ros. Оля Полякова), właśc. Olha Jurijiwna Polakowa (ukr. Ольга Юріївна Полякова); ur. 17 stycznia 1979 w Winnicy) – ukraińska piosenkarka, reżyserka, aktorka, prezenterka telewizyjna i osobowość medialna.
  Jamala podczas występu w półfinale 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie, maj 2016

  W koncercie finałowym, który odbył się 21 lutego, wystąpili: Brunettes Shoot Blondes, NuAngels, The Hardkiss, Jamala, SunSay i Pur:Pur. Po zsumowaniu głosów jurorów i telewidzów pierwsze miejsce zajęli ex aequo The Hardkiss i Jamala, która wygrała głosowanie widzów, dzięki czemu została okrzyknięta zwyciężczynią eliminacji. Po finale krajowych selekcji zwycięska piosenka wywołała kontrowersje z powodu politycznych odniesień historycznych w tekście – utwór „1944” opowiadał o losach Tatarów krymskich podczas II wojny światowej, ich deportacji z kraju w 1944 oraz o sytuacji związanej z aneksją Krymu przez Rosję w 2014. Skandal doprowadził do próby zablokowania występu Ukrainy przez rosyjskich deputowanych, w tym m.in. wiceszefa komisji ds. informacji Wadima Diengina. Ostatecznie piosenka została dopuszczona do udziału w konkursie.

  Hasta la vista – utwór ukraińskiego wokalisty Ołeksandra Ponomariowa, napisany przez izraelskie małżeństwo Svikiego Picka i Miritę Shem-Or, nagrany i wydany w 2003 roku.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  12 maja Jamala wystąpiła w drugim półfinale konkursu i z drugiego miejsca awansowała do finału. W wielkim finale, który został rozegrany 14 maja, zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 534 punktów, w tym 211 punktów od jurorów (2. miejsce) i 323 punktów od telewidzów (2. miejsce).

  Po finale konkursu Jamala otrzymała Nagrodę Artystyczną im. Marcela Bezençona.

  Alosza (ukr. Aльоша; ros. Алёша), właśc. Ołena Ołeksandriwna Topola (ukr. Олена Олександрівна Топол; ros. Алёна Александровна Тополя, Alona Aleksandrowna Topola), z d. Kuczer (ukr. i ros. Кучер) (ur. 14 maja 1986 roku w Zaporożu) – ukraińska piosenkarka i kompozytorka, reprezentantka Ukrainy podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 roku.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2017[ | edytuj kod]

  Dzięki wygranej Jamali w finale konkursu w 2016, 62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się na Ukrainie. We wrześniu 2016 ogłoszono, że konkurs zostanie rozegrany na terenie Międzynarodowego Centrum Wystawienniczego w Kijowie. Premier Wołodymyr Hrojsman zapowiedział, że państwo wesprze organizatora kwotą 15 milionów euro. 27 lutego 2017 ogłoszono, że konkurs poprowadzą: Ołeksandr Skiczko, Wołodymyr Ostapczuk i Timur Mirosznyczenko.

  Kozak System – ukraiński zespół muzyczny, powstały w lutym 2012 roku z byłych członków grupy Haydamaky. Muzykę zespołu określa się jak folk-rock, słychać w niej wpływy reggae, rocka i tradycyjnej muzyki ukraińskiej oraz bałkańskiej.Konkurs Piosenki Eurowizji 2003 – 48. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 24 maja 2003 roku w wyremontowanej specjalnie na tę okazję Skonto Olympic Hall w Rydze przez łotewskiego nadawcę Latvijas Televīzija (LTV), dzięki zwycięstwu reprezentantki Łotwy Marie N. na festiwalu w 2002 roku.
  O.Torvald, maj 2017

  Reprezentant Ukrainy został wyłoniony poprzez krajowe eliminacje eurowizyjne. Do stawki selekcji dopuszczono dwudziestu czterech wykonawców, którymi zostali: SKAI, Lumiere, Monochromea, Laliko, Salto Nazad, MamaRika, Tayanna, Arsen Mirzojan, Letay, Mila Nytycz, Kuznecow, Aghiazma, Detacz, Rożden, Paniwałkowa, Illaria, Grupa Kuzmy Skriabina „Singing Pants”, O.Torvald, Anastasia Prudius, Witalij Kozłowski, Kadnaj, Melovin, Green Grey i Vivienne Mort. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy półfinały, które odbyły się 4, 11 i 18 lutego 2017 w Kijowskim Instytucie Politechniki. Producentem muzycznym konkursu ponownie został Konstantin Meladze. Głosami widzów i jurorów do finału awansowało po dwóch uczestników z każdego koncertu półfinałowego. Finalistami zostali: Salto Nazad, Melovin, O.Torvald, Illaria, Tayanna i Rożden. 25 lutego wystąpili w finale konkursu, którego prowadzącym został Sergij Prytula. Po zsumowaniu głosów jurorów i telewidzów pierwsze miejsce zajęli ex aequo Tayanna oraz zespół O.Torvald, który zajął lepsze miejsce w głosowaniu widzów (zajęli 2. miejsce, a Tayanna – 3. miejsce), dzięki czemu został ogłoszony reprezentantem gospodarza 62. Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Gryndżoły albo w tłumaczeniu angielskim Greenjolly (ukr. Ґринджоли, co na zachodniej Ukrainie oznacza sanki) - ukraiński zespół wykonujący muzykę reggae i rap, założony w 1997.Andrij Mychajłowycz Danyłko, ukr. Андрій Михайлович Данилко, ros. Андрей Михайлович Данилко (ur. 2 października 1973 w Połtawie na Ukrainie) – ukraiński piosenkarz wykonujący muzykę pop, dance i folk, występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Wierka Serdiuczka (ukr. Вєрка Сердючка, ang. Verka Serduchka).

  Jako reprezentant kraju-gospodarza, zespół O.Torvald miał zapewnione miejsce w finale widowiska. 13 maja wystąpił w finale konkursu i zajął 24. miejsce z 36 punktami na koncie, w tym 24 punkty od telewidzów (17. miejsce) i 12 pkt od jurorów (24. miejsce), zajmując tym samym najniższy wynik w historii udziału Ukrainy w konkursie.

  Portugalia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od1964 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się portugalski nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal (RTP). Reprezentant kraju wybierany jest podczas krajowych selekcji Festival da Canção.Herreys – szwedzka grupa muzyczna założona przez braci Pera Herreya, Richarda Herreya oraz Louise Herreya. 5 maja 1984 roku na odbywającym się konkursie Eurowizji w Luksemburgu zajęli pierwsze miejsce, grając tam utwór Diggi-loo diggi-ley. W 1985 roku wystąpili na Sopot Festival. Ważniejszymi przebojami grupy Herreys są Diggi-loo diggi-ley oraz Summerparty.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2018[ | edytuj kod]

  W sierpniu ukraińska telewizja potwierdziła udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. W październiku ogłosiła zasady krajowych eliminacji i rozpoczęła zgłoszenia do konkursu. Producentem muzycznym widowiska został kompozytor Rusłan Kwinta. Eliminacje zostały podzielone na dwa półfinały (10 i 17 lutego) oraz finał (24 lutego). Wszystkie koncerty odbyły się w Pałacu Kultury w Kijowie, poprowadził je Serhij Prytula.

  Hanna Borisivna Korsun (ukr. Ганна Корсун; ur. 15 lutego 1992 w Pawłohradzie) znana jako Maruv (stylizowane jako MARUV) – ukraińska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Marija (Masza) Jefrosynina, ukr. Марія Єфросиніна (ur. 25 maja 1979 w Kerczu) – ukraińska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

  W styczniu 2018 ogłoszono listę półfinalistów konkursu, którymi zostali: Constantine, Dilemma, Illaria, Ingret Kostenko, Julinoza, Kadnay, Kazka, Kozak System, Laud, Mélovin, Mountain Breeze, Pur:Pur, Serhij Babkin, Tayanna, The Erised, The Vyo, Vil’na i Yurcash. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa półfinały, a do finału awansowali wykonawcy z największym poparciem telewidzów oraz komisji jurorskiej, w której skład weszli: Jamala, Andrij Danyłko i Ewgen Filatow. Do finału awansowali: Laud, Vil’na, The Erised (pierwszy półfinał), Mélovin, Tayanna i Kadnay (drugi półfinał). Finał selekcji wygrał Mélovin z piosenką „Under the Ladder”, za którą zdobył łącznie 11 punktów w głosowaniu telewidzów (1. miejsce) i jurorów (2. miejsce), dzięki czemu został ogłoszony reprezentantem Ukrainy w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie.

  Angel – singiel ukraińskiej wokalistki Miki Newton, napisany przez Rusłana Kwintę i Marynę Skomorochową oraz wydany w 2011 roku. Utwór reprezentował Ukrainę podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2011 roku.58. Konkurs Piosenki Eurowizji 2013 odbył się w Malmö Arena, Malmö (Szwecja), dzięki wygranej szwedzkiej reprezentantki Loreen z piosenką „Euphoria” na festiwalu w 2012 roku. Rundy półfinałowe konkursu odbyły się 14 i 16 maja, a finał – 18 maja 2013 roku.

  10 maja wystąpił jako ostatni, 18. w kolejności w drugim półfinale konkursu i z szóstego miejsca awansował do finału rozgrywanego 12 maja. Wystąpił w nim z pierwszym numerem startowym i zajął 17. miejsce po zdobyciu 130 punktów w głosowaniu jurorów (ostatnie, 26. miejsce) i telewidzów (7. miejsce).

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2019[ | edytuj kod]

  W sierpniu 2018 ukraińska telewizja potwierdziła chęć udziału w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Reprezentant kraju ponownie został wyłoniony przez krajowe eliminacje Widbir.

  ex æquo (czyt. egz-ékfo, łac. na równi, jednakowo, w ten sam sposób, w równej mierze, równo) – wyrażenie stosowane najczęściej w odniesieniu do sytuacji, kiedy w jakiejś klasyfikacji (np. sportowej) jeden wynik jest identyczny z drugim (lub większą liczbą wyników) i w efekcie więcej niż jedna osoba zajmuje dane miejsce w klasyfikacji.Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.

  Do selekcji dopuszczonych zostało 16 wykonawców, tj.: КiRA MaZUR, Juko, CeSzo, Brunettes Shoot Blondes, Anna Maria, Ivan Navi, Tayanna, Wierka Kekelia, The Hypnotunez, Braii, Chajat, Letaj, Kazka, Bahroma, Freedom Jazz i Laud. Przed rozegraniem półfinałów z rywalizacji wycofała się Tayanna, a jej miejsce w stawce zajęła Maruv. Uczestnicy zostali podzielieni na dwa półfinały, które rozegrano 9 i 16 lutego. Do finału rozgrywanego 23 lutego awansowali wykonawcy z największym poparciem telewidzów oraz komisji jurorskiej, w której skład weszli: Jamala, Andrij Danyłko i Ewgen Filatow. W finale wystąpili: Juko, Brunettes Shoot Blondes, Anna Maria, Kazka, Maruv i Freedom Jazz. Finał konkursu wygrała Maruv z piosenką „Siren Song”.

  62. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany 9, 11 (półfinały) i 13 maja 2017 roku (finał) w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki wygranej Jamali, reprezentantki kraju podczas konkursu piosenki w 2016 roku. Konkurs po raz drugi zostanie zorganizowany na Ukrainie.The Hardkiss – ukraiński zespół muzyczny, wykonujący muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i synth popu, założony w 2011 roku.

  Po ogłoszeniu wyników prywatna stacja telewizyjna STB, organizująca selekcje we współpracy z nadawcą publicznym Perszyj kanał (UA:Perszyj), wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że reprezentant kraju zostanie zatwierdzony po podpisaniu kontraktu z UA:Perszyj. Dzień po koncercie nadawca poinformował, że Maruv nie będzie reprezentować kraju w związku z nieporozumieniem się z władzami telewizji. W oświadczeniu dla mediów piosenkarka wyjaśniła, że nie zgodziła się na warunki kontraktu proponowanego przez telewizję, który miał m.in. uniemożliwić jej samodzielne podejmowanie działań promocyjnych oraz zakazać kontaktów z dziennikarzami bez konsultacji z nadawcą. 27 lutego Perszyj kanał poinformował o wycofaniu się z konkursu.

  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.Rosja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Reprezentant wybierany jest wewnętrznie przez nadawcę publicznego lub w trakcie selekcji narodowych Jewrowidienie. Konkurs jest nadawany przez dwie rosyjskie stacje telewizyjne: w 1994, 1996, 2008, 2010 i 2012 transmisją zajęła się Rossija 1, a w 1995, 1997, od 1999 do 2007, 2009 i 2011 – Pierwyj kanał.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Be My Guest – anglojęzyczny utwór ukraińskiej wokalistki Gaitany, napisany przez nią samą i wydany w 2012 roku. Utwór reprezentował Ukrainę podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2012 roku.
  1944 – utwór muzyczny ukraińskiej piosenkarki Dżamały, opublikowany w formie dystrybucji cyfrowej (ang. „music download”) 12 lutego 2016 roku.
  Mika Newton, właściwie Oksana Stefaniwna Hrycaj ukr. Окса́на Стефа́нівна Грица́й (ur. 5 marca 1986 w Bursztynie) – ukraińska piosenkarka pop i aktorka.
  Razom nas bahato, nas ne podołaty (ukr. Разом нас багато, нас не подолати) – hip-hopowy singel ukraińskiej grupy Greenjolly, który stał się wyrazem poparcia dla Wiktora Juszczenki i hymnem pomarańczowej rewolucji w 2004 roku. Został wydany na albumie Chaj bude tak, a w 2005 reprezentował Ukrainę na 50. Konkursie Piosenki Eurowizji. Na potrzeby konkursu napisano nowy tekst piosenki, z którego usunięto treści polityczne.
  Prorosyjski separatyzm na Ukrainie – ruchy o charakterze społecznym, politycznym i militarnym we wschodniej i południowej części Ukrainy, będące pokłosiem rewolucji Euromajdanu i odsunięcia od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Separatyzm jest wspierany przez część ukraińskiej ludności rosyjskojęzycznej, która występowała w tzw. "Antymajdanach" przeciwko władzom centralnym w Kijowie po 22 lutego 2014. W wyniku działań separatystycznych, Republika Autonomiczna Krymu proklamowała niepodległość i została inkorporowana w skład Federacji Rosyjskiej. Z kolei we wschodniej i południowej Ukrainie dochodzi do konfrontacji militarnej między siłami bezpieczeństwa a separatystami, którzy proklamowali niepodległość samozwańczych Republik Ludowych w Doniecku i Ługańsku.
  „Gravity” – anglojęzyczny utwór ukraińskiej piosenkarki Złaty Ogniewicz wydany w 2013 roku. Autorami piosenki są Karen Kawalerian oraz Mychajło Nekrasow.
  Język mongolski – główny język z rodziny mongolskiej języków ałtajskich. W węższym znaczeniu nazwa ta odnosi się do dialektu chałchaskiego, będącego podstawą współczesnego standardu literackiego i języka urzędowego Mongolii (z tego względu język mongolski bywa czasem nazywany także chałcha-mongolskim albo po prostu chałchaskim). W szerszym znaczeniu nazwa ta obejmuje także szereg dialektów ludności mongolskiej z terenów niepodległego państwa mongolskiego, niektórych obszarów Rosji oraz niektórych prowincji Chińskiej Republiki Ludowej, m.in. dialekty: czacharski, uracki, chorczyn-tumucki, chorczyński, udżumczyński, ordoski. Całkowita liczba osób mówiących językiem mongolskim w szerszym znaczeniu szacowana jest na ok. 7 milionów.

  Reklama