Uderzenie (baseball)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uderzenie (ang. hit) – w baseballu polega na wybiciu piłki przez pałkarza i zajęciu przez niego co najmniej pierwszej bazy. Niezaliczany do statystyk w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu fielder's choice przez drużynę broniącą. Wyróżnia się cztery rodzaje uderzeń:

Peter Edward Rose, Sr. (ur. 14 kwietnia 1941) – amerykański baseballista, który występował na pozycji pierwszobazowego, trzeciobazowego i zapolowego. Jest liderem w Major League Baseball w klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby uderzeń (4256), rozegranych meczów (3562) oraz podejść do uderzeń (14053).Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  1. single – w przypadku zajęcia, po uderzeniu piłki przez pałkarza pierwszej bazy
  2. double – w przypadku zajęcia, po uderzeniu piłki przez pałkarza drugiej bazy
  3. triple – w przypadku zajęcia, po uderzeniu piłki przez pałkarza trzeciej bazy
  4. home run

Liderem w klasyfikacji uderzeń w Major League Baseball, biorąc pod uwagę całą karierę, jest Pete Rose (4256)

Błąd (ang. Error, w skrócie E) – w baseballu następuje wówczas gdy zawodnik drużyny broniącej pozwoli na zaliczenie bazy, poprzez niezłapanie pewnej do chwytu piłki, pałkarzowi lub biegaczowi, lub też poprzez nieskuteczne podanie do zawodnika broniącego bazy. O tym komu przypisać błąd decyduje oficjalny protokólant (ang. official scorer), prowadzący zapis meczu, który został wyznaczony przez zarząd ligi.

Extra base hit[ | edytuj kod]

Extra base hit (EBH, XBH) jest zaliczany w przypadku osiągnięcia przez biegacza przynajmniej drugiej bazy. W statystykach liczba wszystkich XBH jest sumą zaliczonych double'ów, triple'ów i zdobytych home runów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zasady. baseball.pl. [dostęp 15 sierpnia 2012].
  2. Hit (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 sierpnia 2012].
  3. Extra-base hit (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 16 sierpnia 2014].
Reklama