U Thant Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Belmont Island, znana jako U Thant Island – sztuczna wysepka o rozmiarach 30 × 60 metrów w nowojorskiej cieśninie East River, usytuowana na południe od Roosevelt Island. Znajduje się naprzeciwko siedziby ONZ na wysokości 42 Ulicy. Prawnie należy do dzielnicy Manhattan. Ma status ptasiego (ptaki migrujące) sanktuarium przyrodniczego w celu ochrony m.in. małej kolonii kormoranów i nie jest dostępna dla zwiedzających.

Guru (dewanagari गुरु) – w religiach dharmicznych przywódca wspólnoty, przewodnik duchowy i nauczyciel, szanowany, a czasem nawet czczony jako wcielenie bóstwa.Wędrówki ptaków (migracje) – zjawisko przemieszczania się ptaków między dwoma obszarami (lęgowisko i zimowisko) spowodowane zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu. W klimacie tropikalnym wędrówka jest spowodowana zmianami pór: suchej i deszczowej. Poza wyjątkowymi przypadkami na zimowiskach ptaki nie przystępują do lęgów.

Historia[ | edytuj kod]

Wysepka zawdzięcza powstanie Williamowi Steinwayowi, który w latach 90. XIX w. rozpoczął budowę tramwajowego tunelu pod cieśniną, mającego służyć do transportu fortepianów z jego fabryki na Queensie do salonu wystawowego przy 57 Ulicy na Manhattanie. Wyspę usypano z granitowego materiału wydobywanego podczas budowy tunelu. Steinway nie doczekał się zakończenia budowy tunelu. Projekt został sfinansowany i wykończony w 1907 przez Augusta Belmonta, który zadbał o utrwalenie wysepki.

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.East River - cieśnina (wł. estuarium) znajdująca się w granicach administracyjnych Nowego Jorku, łącząca Upper New York Bay (południowy koniec) z Long Island Sound (na północnym wschodzie) oraz inną cieśninę - Harlem River (na północnym zachodzie), poprzez którą ma dostęp do rzeki Hudson. Oddziela Long Island (z leżącymi na niej dzielnicami Brooklyn i Queens) od Manhattanu i Bronxu.

Obecnie tunel ten, jak i inne tunele Steinwaya, służy w części jako trasa linii metra nr 7. Wysepka nie wzbudzała żadnego zainteresowania aż do 1977, kiedy to została „przygarnięta” przez pracowników ONZ związanych z guru Sri Chinmoyem, ówczesnym kapłanem obsługującym kaplicę międzywyznaniową ONZ. Grupa ta nosząca nazwę „Sri Chinmoy: Pokojowe medytacje w Narodach Zjednoczonych”, wynajęła wysepkę od stanu Nowy Jork, zazieleniła ją oraz nazwała imieniem byłego sekretarza generalnego ONZ, U Thanta, dawnego przyjaciela Chinmoya. Pozostałością po tamtym okresie jest znajdujący się na wysepce 9-metrowy metalowy łuk zawierający rzeczy osobiste należące niegdyś do U Thanta.

Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.Sithu U Thant (ur. 22 stycznia 1909 w Pantanaw, Birma, zm. 25 listopada 1974 w Nowym Jorku) – polityk birmański, trzeci sekretarz generalny ONZ, od 30 listopada 1961 do 31 grudnia 1971. W latach 1949-1957 był ministrem informacji.
Warto wiedzieć że... beta

Chimnoy, śri Chinmoy Kumar Ghose (ur. 27 sierpnia 1931 w Shakpura, zm. 11 października 2007 w Nowym Jorku) – Indyjski filozof, poeta, pisarz, autor piosenek, malarz, multiinstrumentalista, atleta, działacz na rzecz pokoju, nauczyciel jogi i medytacji, mistrz duchowy i pomysłodawca programu World Harmony Run, kandydat do pokojowej nagrody Nobla.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Steinway & Sons, a także Steinway, (wymowa /ˈstaɪnweɪ/) to amerykańsko-niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się ręcznym produkowaniem fortepianów, założone w 1853 roku w Nowym Jorku, przez niemieckiego imigranta Heinricha Engelharda Steinwega (później Henry’ego E. Steinwaya).

Reklama