USS Ticonderoga (CV-14)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS Ticonderoga (CV-14) – amerykański lotniskowiec typu Essex (podtyp długi kadłub). Jego nazwa pochodzi od wydarzenia, jakie miało miejsce w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych 10 maja 1775 roku – zajęcia fortu Ticonderoga.

Wojna koreańska (kor. 한국전쟁) – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).SCB-125 – program marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych przeprowadzony pomiędzy 1954 a 1959 rokiem mający na celu ulepszenie lotniskowców typu Essex poprzez dodanie skośnego pokładu lotniczego oraz innych ulepszeń poprawiających loty i żeglugę.

Stępkę okrętu położono 1 lutego 1943 roku w stoczni Newport News Shipbuilding w Newport News. Zwodowano go 7 lutego 1944 roku, a matką chrzestną była Stephanie Sarah Pell. Jednostka weszła do służby w US Navy 8 maja 1944 roku. Pierwszym dowódcą był komandor Dixie Kiefer.

„Ticonderoga” różniła się nieco od wcześniejszych lotniskowców typu Essex – była dłuższa o ok. 4,9 m. z uwagi na zamontowane działka przeciwlotnicze. Po tej modyfikacji utworzono nowy podtyp lotniskowców typu Essex – Ticonderoga.

Program Apollo – seria amerykańskich lotów kosmicznych przygotowywanych od roku 1961 zrealizowanych w latach 1966-1972. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane w 1969 roku, w czasie misji Apollo 11. Program był kontynuowany do roku 1972 w celu przeprowadzenia dokładniejszej naukowej eksploracji Księżyca. Całkowity koszt programu wyniósł 25,4 miliarda dolarów. Ilość pozyskanego i dostarczonego na Ziemię materiału to 381,7 kg.Dictionary of American Naval Fighting Ships (w skrócie DANFS) z ang. Słownik okrętów amerykańskich – publikacja będąca podstawowym źródłem informacji o każdym z okrętów wykorzystywanym kiedykolwiek przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Choć w nazwie pojawia się słowo "słownik" to w rzeczywistości jest ona bardziej specjalistyczną "encyklopedią". W DANFS wraz z opisami głównych okrętów amerykańskich umieszczono dodatki o mniejszych jednostkach pływających, historii okrętów Marynarki Wojennej Skonfederowanych Stanów Ameryki, oraz wiele różnych artykułów o okrętach. DANFS jest publikowany przez Naval Historical Center (Centrum Historyczne Marynarki Wojennej – NHC) i udostępniany w postaci książkowej oraz w postaci witryny internetowej.

Okręt był w służbie w czasie II wojny światowej. 21 lutego 1945 roku został trafiony przez kamikaze. Uczestniczył w wojnie koreańskiej oraz brał bardzo czynny udział w wojnie wietnamskiej, za którą otrzymał trzy Navy Unit Commendation oraz 12 gwiazd bitewnych. Przeszedł przez program SCB-27 i SCB-125.

Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.Newport News – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Wirginia, przy ujściu rzeki James do zatoki Chesapeake. Około 195,3 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu stoczniowego, w tym siedziba Newport News Shipbuilding - największej stoczni należącej do koncernu Northropa Grummana korporacji Huntington Ingalls Industries - jedynego na świecie producenta lotniskowców z napędem jądrowym, a także jednego z dwóch współczesnych amerykańskich producentów okrętów podwodnych.

Brał udział w projekcie program Apollo, 19 grudnia 1972 roku wyruszyła z misją podjęcia załogi Apollo 17 po udanym lądowaniu w pobliżu Amerykańskiego Samoa.

W dniu 23 czerwca 1973 roku, na krótko przed skreśleniem z listy US Navy, okręt podejmował astronautów wracających z misji Skylab 2.

W dniu 5 grudnia 1965 roku okręt w czasie misji z bazy US Navy na Filipinach brał udział w incydencie zagubienia głowicy jądrowej, kiedy to w czasie przewożenia windą z pokładu startowego samolot Douglas A-4 Skyhawk spadł z pokładu lotniskowca do wody wraz z podczepioną bombą jądrową typu B43 około 120 kilometrów od wybrzeża Japonii. Wydarzenie skutkowało dyplomatycznym skandalem pomiędzy USA a Japonią.

Navy Unit Commendation – amerykańskie odznaczenie marynarki wojennej ustanowione 18 grudnia 1944 roku przez sekretarza marynarki Jamesa Forrestala, nadawane okrętom, samolotom, eskadrom bądź załogom amerykańskiej marynarki wojennej bądź Korpusu Piechoty Morskiej, które w walce przeciw wrogowi wyróżniły się nadzwyczajnym heroizmem, nie wystarczającym jednak do uzyskania prezydenckiego wyróżnienia Presidential Unit Citation. Warunkiem przyznania wyróżnienia jest sposób pełnienia służby porównywalny do wymaganego dla uzyskania odznaczenia Silver Star.Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.

Wycofany ze służby we wrześniu 1973 roku, został sprzedany na złom w sierpniu 1975 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Naval History and Heritage Command – Ticonderoga IV (CV-14) (ang.). history.navy.mil. [dostęp 2014-04-14].
 2. Philip St. John: USS Essex (CV/CVA/CVS-9). Nashville: Turner Publishing Company, 1999, s. 10. ISBN 1-56311-492-5.
 3. WAR DAMAGE REPORT – U.S.S. TICONDEROGA (CV-14) (ang.). researcheratlarge.com. [dostęp 2016-06-04].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Norman Friedman: U.S. Aircraft Carriers: An Illustrated Design History. Annapolis: Naval Institute, 1983. ISBN 0-87021-739-9.
 • Ten artykuł zawiera treści udostępnione w ramach domeny publicznej przez Dictionary of American Naval Fighting Ships. Treści te są umieszczone tutaj.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona weteranów służących na okręcie (ang.). [dostęp 2016-06-04].
 • Lista lotniskowców US Navy - CV/CVN (ang.). [dostęp 2016-06-08].
 • Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.Apollo 17– ostatnia w ramach programu Apollo, szósta załogowa misja na Księżyc, w której astronauci lądowali na powierzchni. W czasie misji zebrano 110,52 kg próbek. Astronauci przebywali na powierzchni 3 dni 02 godziny 59 minut i 40 sekund. W czasie pobytu na Księżycu wykonali 3 spacery (EVA) o łącznym czasie 22 godziny 03 minuty i 57 sekund.
  Warto wiedzieć że... beta

  Skylab 2 (również Skylab SL-2) – pierwsza misja programu Skylab. Misja trwała od 25 maja do 22 czerwca 1973 roku. Start misji miał nastąpić 15 maja (dzień po starcie stacji kosmicznej Skylab), został jednak przełożony o 10 dni z powodu uszkodzenia paneli baterii słonecznych stacji. Podczas lotu astronauci wykonali liczne badania naukowe i eksperymenty naukowe jak również wykonali ponad 29 000 zdjęć fotograficznych. Misja trwała 28 dni i 50 minut.
  Lotniskowce typu Essex były podstawowymi dużymi lotniskowcami floty amerykańskiej podczas II wojny światowej. Ogółem wprowadzono do służby 24 jednostki tego typu, z budowy 8 kolejnych jednostek zrezygnowano po zakończeniu wojny. W trakcie budowy okręty były nieustannie ulepszane, z reguły przez rozbudowę artylerii przeciwlotniczej.
  SCB-27 - program United States Navy mający na celu ulepszenie lotniskowców typu Essex, zarówno wersji "krótkiej" jak i "długiej" (Ticonderoga), przeprowadzony pomiędzy 1947 a 1955. Program miał na celu dostosowanie lotniskowców z II wojny światowej do wymogów nowych, większych samolotów odrzutowych.
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Komandor (kmdr) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający pułkownikowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.
  Lotniskowce – klasa okrętów, której głównym zadaniem jest prowadzenie operacji bojowych za pomocą bazujących na nich samolotów i przystosowana do tego celu konstrukcyjnie, przede wszystkim przez posiadanie pokładu startowego. Pierwsze okręty tej klasy powstały pod koniec I wojny światowej, następnie odegrały dużą rolę w walkach II wojny światowej, szczególnie na Pacyfiku. W chwili obecnej tylko USA posiadają większą flotę lotniskowców, ponadto Francja, Rosja i Brazylia mają nieliczne lotniskowce uderzeniowe, a Wielka Brytania, Indie, Hiszpania, Włochy oraz Tajlandia lekkie lotniskowce dla samolotów V/STOL. Lotniskowiec porusza się wraz z tzw. grupą uderzeniową, składającą się z fregat, niszczycieli, okrętów podwodnych. Grupa taka jest w stanie samodzielnie prowadzić działania wojenne na wielkim obszarze.
  Kamikaze, shinpū (jap. 神風, spotyka się spolszczoną formę kamikadze) – japońska, wojskowa formacja samobójcza okresu II wojny światowej.

  Reklama