USS John F. Kennedy (CV-67)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS John F. Kennedy (CV-67) – amerykański lotniskowiec zmodyfikowanego typu Kitty Hawk. Jego patronem był John F. Kennedy.

Caroline Bouvier Kennedy (ur. 27 listopada 1957 w Nowym Jorku) − amerykańska pisarka, prawnik i urzędnik. Córka Johna F. Kennedy’ego i Jacqueline Kennedy. Dictionary of American Naval Fighting Ships (w skrócie DANFS) z ang. Słownik okrętów amerykańskich – publikacja będąca podstawowym źródłem informacji o każdym z okrętów wykorzystywanym kiedykolwiek przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Choć w nazwie pojawia się słowo "słownik" to w rzeczywistości jest ona bardziej specjalistyczną "encyklopedią". W DANFS wraz z opisami głównych okrętów amerykańskich umieszczono dodatki o mniejszych jednostkach pływających, historii okrętów Marynarki Wojennej Skonfederowanych Stanów Ameryki, oraz wiele różnych artykułów o okrętach. DANFS jest publikowany przez Naval Historical Center (Centrum Historyczne Marynarki Wojennej – NHC) i udostępniany w postaci książkowej oraz w postaci witryny internetowej.

Stępkę okrętu położono 22 października 1964 w stoczni Newport News Shipbuilding. Zwodowano go 27 maja 1967, matkami chrzestnymi były Jacqueline Kennedy Onassis i Caroline Kennedy. Jednostka weszła do służby w US Navy 7 września 1968. Okręt miał być wyposażony w reaktor A3W, ale z powodów politycznych został zbudowany w wersji konwencjonalnej.

I wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny zapoczątkowany 2 sierpnia 1990 roku zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt, zakończony wyzwoleniem Kuwejtu przez międzynarodową koalicję wiosną 1991 roku, w ramach wojskowej operacji Desert Storm („Pustynna Burza”).John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917 w Brookline, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) nazywany „JFK”, „Jack Kennedy”, „Ken” – 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, zginął w zamachu.

Okręt brał udział w I wojnie w Zatoce Perskiej.

Został odznaczony Marjorie Sterrett Battleship Fund Award w 1974. Zderzył się z USS „Belknap” (CG-26) w 1975 i z USS „Bordelon” (DD-881) w 1976.

Był ostatnim amerykańskim lotniskowcem o napędzie klasycznym pozostającym w służbie.

1 sierpnia 2007 został wycofany ze służby, a 16 października 2009 skreślony z listy jednostek floty.

Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis (ur. 28 lipca 1929 w Southampton, Long Island, zm. 19 maja 1994 w Nowym Jorku) – małżonka 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy’ego, pierwsza dama od 1961 do śmierci męża w 1963 roku. Pięć lat później wyszła za mąż za greckiego armatora, magnata finansowego, Arystotelesa Onassisa. Pozostali małżeństwem, aż do jego śmierci w 1975 roku.Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.

6 października 2021 roku "John F. Kennedy" oraz USS Kitty Hawk zostały sprzedane w celu złomowania za symboliczną kwotę 1 centa.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Thomas Colson, The US Navy sold 2 obsolete aircraft carriers to scrap dealers for a cent each, Business Insider [dostęp 2021-10-08] (ang.).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ten artykuł zawiera treści udostępnione w ramach domeny publicznej przez Dictionary of American Naval Fighting Ships.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Fotografie okrętu (ang.) [dostęp 2012-04-02]
 • Fotografie okrętu (ang.) [dostęp 2012-04-02]
 • Opis okrętu (ang.) [dostęp 2012-04-02]
 • To lista wszystkich typów lotniskowców, lekkich lotniskowców i lotniskowców eskortowych jakie służyły w United States Navy.United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lotniskowce typu Kitty Hawk – typ amerykańskich lotniskowców, które zaczęły wchodzić do służby w 1961. Zbudowano 4 okręty tego typu. Ostatni ze służby USS "Kitty Hawk" (CV-63) został wycofany w 2009.
  Lotniskowce – klasa okrętów, której głównym zadaniem jest prowadzenie operacji bojowych za pomocą bazujących na nich samolotów i przystosowana do tego celu konstrukcyjnie, przede wszystkim przez posiadanie pokładu startowego. Pierwsze okręty tej klasy powstały pod koniec I wojny światowej, następnie odegrały dużą rolę w walkach II wojny światowej, szczególnie na Pacyfiku. W chwili obecnej tylko USA posiadają większą flotę lotniskowców, ponadto Francja, Rosja i Brazylia mają nieliczne lotniskowce uderzeniowe, a Wielka Brytania, Indie, Hiszpania, Włochy oraz Tajlandia lekkie lotniskowce dla samolotów V/STOL. Lotniskowiec porusza się wraz z tzw. grupą uderzeniową, składającą się z fregat, niszczycieli, okrętów podwodnych. Grupa taka jest w stanie samodzielnie prowadzić działania wojenne na wielkim obszarze.
  Newport News Shipbuilding – amerykańska stocznia należąca do koncernu Huntington Ingalls Industries - części okrętowej Northrop Grumman - w Newport News w stanie Wirginia, przy ujściu rzeki James do zatoki Chesapeake, budująca jednostki pływające na potrzeby cywilne oraz marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest jedyną obok Electric Boat amerykańską stocznią dysponującą certyfikatami i wyposażeniem niezbędnym do budowy okrętów z napędem jądrowym.

  Reklama