USS John C. Stennis (CVN-74)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS John C. Stennis (CVN-74)amerykański lotniskowiec z napędem atomowym, siódmy okręt typu Nimitz. Nazwany na cześć senatora Johna Stennisa.

Puget Sound Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility - amerykańska państwowa stocznia marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych nad zatoką Puget, w Bremerton w stanie Waszyngton. Stocznia stanowi własność Dowództwa Systemów Morskich (Naval Sea Systems Command) US Navy.John Cornelius Stennis (ur. 3 sierpnia 1901, zm. 23 kwietnia 1995) – amerykański polityk, który w latach 1947-1989 reprezentował rodzinny stan Missisipi w Senacie Stanów Zjednoczonych. Ten członek Partii Demokratycznej był przez szereg lat jednym z najbardziej znanych i wpływowych członków izby wyższej Kongresu.

Stan obecny[ | edytuj kod]

28 września 2007 lotniskowiec rozpoczął półroczny remont w stoczni Puget Sound Naval Shipyard, po powrocie z rejsu trwającego ponad 7 miesięcy. Remont zakończył się 28 marca 2008, gdy okręt pomyślnie przeszedł pięciodniowe próby na morzu. Obecnie okręt szkoli swoją załogę. Kolejny wielomiesięczny rejs okrętu (deployment) planowany jest na 2009.

To lista wszystkich typów lotniskowców, lekkich lotniskowców i lotniskowców eskortowych jakie służyły w United States Navy.Lotniskowce typu Nimitz – typ amerykańskich lotniskowców z napędem atomowym, które zaczęto wprowadzać do służby w 1975. Są to największe okręty wojenne świata, które tworzą w chwili obecnej trzon sił nawodnych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • strona domowa USS John C. Stennis (CVN-74)
  • Lotniskowce – klasa okrętów, której głównym zadaniem jest prowadzenie operacji bojowych za pomocą bazujących na nich samolotów i przystosowana do tego celu konstrukcyjnie, przede wszystkim przez posiadanie pokładu startowego. Pierwsze okręty tej klasy powstały pod koniec I wojny światowej, następnie odegrały dużą rolę w walkach II wojny światowej, szczególnie na Pacyfiku. W chwili obecnej tylko USA posiadają większą flotę lotniskowców, ponadto Francja, Rosja i Brazylia mają nieliczne lotniskowce uderzeniowe, a Wielka Brytania, Indie, Hiszpania, Włochy oraz Tajlandia lekkie lotniskowce dla samolotów V/STOL. Lotniskowiec porusza się wraz z tzw. grupą uderzeniową, składającą się z fregat, niszczycieli, okrętów podwodnych. Grupa taka jest w stanie samodzielnie prowadzić działania wojenne na wielkim obszarze.
    Reklama