USS Decatur (DDG-73)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS Decatur (DDG-73)amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke. Jest to piąty okręt US Navy noszący nazwę upamiętniającą Stephena Decatura.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Niszczyciel rakietowy – klasa współczesnych, wszechstronnie uzbrojonych dużych okrętów rakietowych, zdolnych prowadzić walkę z celami nawodnymi, podwodnymi i powietrznymi, a czasem nawet atakować obiekty na lądzie. W wielu flotach zostały zastąpione przez fregaty i korwety, o również rosnących możliwościach bojowych. Polska marynarka wojenna posiadała do dziś dwa okręty tej klasy.

Stępka okrętu została położona 11 stycznia 1996 roku w stoczni Bath Iron Works w Bath, w stanie Maine. Wodowanie nastąpiło 10 listopada 1996 roku. Niszczyciel został oddany do służby 29 sierpnia 1998 roku i pozostaje w niej do dnia dzisiejszego.

Portem macierzystym okrętu jest Naval Base San Diego.

W 2003 roku USS „Decatur”, operując na Zatoce Perskiej, przechwycił statek przewożący około 1,7 t haszyszu. Załoga statku była według Departamentu Obrony powiązana z Al-Kaidą.

Bath Iron Works (GD/BIW) - stocznia położona nad rzeką Kennebec w mieście Bath, w stanie Maine. Stocznia buduje jednostki zarówno dla odbiorców cywilnych jak i wojskowych. Od 1995 roku jest własnością koncernu General Dynamics.Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of Defense, w skrócie: DoD) - urząd federalny Stanów Zjednoczonych, na którym spoczywa obowiązek koordynowania i nadzorowania agencji i funkcji rządu wiążących się z bezpieczeństwem narodowym i siłami zbrojnymi. Sekretarz obrony jest członkiem rządu (cabinet).

W kwietniu 2013 roku okręt został wysłany wraz z niszczycielem USS „John S. McCain” (DDG-56) w okolice Półwyspu Koreańskiego w związku z nasilającym się w regionie kryzysem.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Barbara Starr, Paul Courson: U.S. links al Qaeda to Persian Gulf drug boat (ang.). CNN, 2003-12-19. [dostęp 2013-05-15].
 2. North Korea nuclear: US vows to 'defend self and South' (ang.). BBC News, 2013-04-03. [dostęp 2013-05-15].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • USS Decatur (ang.). US Navy. [dostęp 2013-05-15].
 • USS Decatur (ang.). Naval Vessel Register. [dostęp 2013-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-23)].
 • Naval Base San Diego – część Commander Navy Region Southwest (CNR Southwest), baza morska marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych w San Diego, Kalifornia.USS John S. McCain (DDG-56) — amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, wchodzący w skład VII Floty Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stephen Decatur (ur. 5 stycznia 1779 w Sinepuxent, zm. 22 marca 1820 w Waszyngtonie) – amerykański wojskowy, oficer Marynarki Wojennej USA.
  Półwysep Koreański – półwysep w Azji Wschodniej, wcinający się na 1100 km w Ocean Spokojny. Od północnego wschodu oblewają go wody Morza Japońskiego, które w Korei Południowej nazywają się Morzem Wschodnim, a w Korei Północnej Morzem Wschodniokoreańskim, a od południowego zachodu – Morza Żółtego. Od Wysp Japońskich oddziela go Cieśnina Koreańska.
  Niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke – typ niszczycieli amerykańskiej marynarki wojennej, których podstawę wyposażenia stanowi zintegrowany system kierowania walką Aegis Combat System. Oryginalnie okręty te projektowane były do zwalczania radzieckich samolotów, pocisków manewrujących oraz okrętów podwodnych. W efekcie powstała konstrukcja której przeznaczeniem jest prowadzenie operacji obrony przestrzeni powietrznej, zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych oraz operacji uderzeniowych. Po wycofaniu ostatnich niszczycieli rakietowych typu Spruance w 2005, wszystkie amerykańskie niszczyciele w czynnej służbie należą do tego typu.
  Haszysz (pot. hasz) – substancja otrzymywana ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich (Cannabis sativa indica) bądź siewnych (Cannabis sativa sativa), bogatych w substancję psychoaktywną THC (do 50%).
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Al-Ka’ida (arab. القاعدة  [ælqɑːʕɪdɐ] dosłownie baza) – sunnicka organizacja posługująca się metodami terrorystycznymi, stworzona w 1988 roku przez Abdallaha Azzama. Początkowo Al-Ka’ida miała na celu przeciwstawiać się radzieckiej napaści na Afganistan, przekształciła się w pansunnickie ugrupowanie, którego głównym celem stało się zwalczanie wpływów Izraela, USA i szeroko pojętego Zachodu w krajach muzułmańskich. Najprawdopodobniej działa jako sieć ugrupowań terrorystycznych na całym świecie.
  Bath – miasto portowe w USA, w stanie Maine, w hrabstwie Sagadahoc, położone na zachodnim brzegu rzeki Kennebec. W 2000 r. miasto to zamieszkiwało 9 266 osób.

  Reklama