USS Cowpens (CVL-25)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS Cowpens (CV-25/CVL-25/AVT-1), pseudonim The Mighty Moo – lekki lotniskowiec floty amerykańskiej z czasów II wojny światowej należący do typu Independence.

Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.

"Cowpens", nazwany tak po bitwie pod Cowpens stoczonej podczas wojny o niepodległość, został zwodowany 17 stycznia 1943 roku w stoczni New York Shipbuilding w Camden w New Jersey. Jego matką chrzestną była M. H. Spruance (córka admirała floty Williama F. Halseya Jr.). Jego przyjęcie do służby odbyło się 28 maja 1943 roku, a jego pierwszym dowódcą był komandor R. P. McConnell. Został on przekwalifikowany na CVL-25 15 lipca 1943 roku.

Bitwa pod Cowpens – starcie zbrojne, które miało miejsce 17 stycznia 1781 r. podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Zakończyła się zwycięstwem sił rewolucyjnych pod dowództwem generała Daniela Morgana, będąc punktem zwrotnym w walkach o odzyskanie Karoliny Południowej z rąk Brytyjczyków.To lista lotniskowców United States Navy zawierająca wszystkie okręty oznaczone symbolami CV, CVA, CVB, CVL, i CVN i mające oznaczenie kadłuba. Lotniskowce z numerami CVA -54 i dalsze są często klasyfikowane jako superlotniskowce (ze względu na rozmiary).

Służba operacyjna[ | edytuj kod]

II wojna światowa[ | edytuj kod]

1943[ | edytuj kod]

Wypływając z portu w Filadelfii 29 sierpnia 1943, "Cowpens" wpłynął do Pearl Harbor 19 września, żeby rozpocząć aktywną i wybitną służbę, za którą nadano mu Navy Unit Commendation. "Cowpens" następnie wypłynął razem z Task Force 14 w celu zaatakowania wyspy Wake 5-6 października. Następnie po ataku na Wake wrócił on do Pearl Harbor w celu przygotowania się do uderzenia na Wyspy Marshalla jeszcze przed inwazją na te wyspy. "Cowpens" wypłynął z Pearl Harbor 10 listopada w celu przeprowadzenia nalotów lotniczych na atole Makin i Milie pomiędzy 19 a 24 listopada oraz na Kwajalein i Wotje 4 grudnia, wracając do swej bazy 9 grudnia.

Rota (czamorro: Luta) – jeden z czterech okręgów administracyjnych wchodzących w skład Marianów Północnych. Okręg obejmuje wyspę o tej samej nazwie oraz niewielką wysepkę przybrzeżną zwaną Angyura. Wyspa znajduje się na samym południu Marianów Północnych i jest przedostatnią południową wyspą archipelagu Marianów.Zatoka Tokijska (jap. 東京湾, Tōkyō-wan) – zatoka w Japonii, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu, w południowej części regionu Kantō w Japonii, otoczona przez dwa półwyspy: Bōsō (prefektura Chiba) od wschodu i Miura (prefektura Kanagawa) od zachodu.

1944[ | edytuj kod]

Myśliwce F6F Hellcat rozgrzewają silniki na pokładzie lotniskowca USS "Cowpens" przed wyruszeniem na misję zbombardowania Wysp Marshalla, styczeń 1944

Razem z innymi jednostkami Task Force 58, "Cowpens" opuścił port w Pearl Harbor 16 stycznia 1944 w celu wsparcia inwazji na Wyspy Marshalla. Jego samoloty bombardowały Kwajalein oraz Eniwetok podczas ostatnich trzech dni tego miesiąca przed atakiem lądowym na te wyspy 31 stycznia. Dzięki użyciu atolu Majuro jako bazy, siły amerykańskie uderzyły na Truk 16-17 lutego i na Wyspy Mariańskie 21-22 lutego przed powrotem do Pearl Harbor 4 marca. Po powrocie na atol Majuro, Task Force 58 stworzyło tam bazę w celu atakowania z tego rejonu zachodnich Karolin. "Cowpens" wspierał także powietrzne oraz przeciwpodwodne patrole podczas nalotów na Palau, Yap, Ulithi i Woleai pomiędzy 30 marca a 1 kwietnia. Po operacjach w pobliżu Nowej Gwinei podczas inwazji na Hollandię pomiędzy 21 a 28 kwietnia, "Cowpens" wziął udział atakach na Truk, Satawan i Ponape między 29 kwietnia a 1 maja, wracając następnie na Majuro 14 maja w celu przeprowadzenia treningów.

Fast Carrier Task Force (szybka grupa uderzeniowa lotniskowców) − główna formacja uderzeniowa United States Navy działająca w czasie II wojny światowej na Pacyfiku od stycznia 1944 do zakończenia działań w sierpniu 1945 roku. Formacja ta składała się z kilku oddzielnych grup uderzeniowych (ang. Task Group), z których każdą tworzyło trzy do czterech dużych lotniskowców i okręty towarzyszące. Eskortę grup stanowiły krążowniki, niszczyciele i budowane już w czasie wojny szybkie pancerniki.Makin – łańcuch pięciu atoli (Aonbike, Kiebu, Makin, Onne, Tebua) na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Gilberta, należących do Kiribati.

Od 6 czerwca do 10 lipca 1944, "Cowpens" brał udział w operacji na Marianach. Jego samoloty bombardowały Saipan w celu wsparcia wojsk lądowych oraz wykonywały także naloty wspierające na Iwo Jimę, wyspy Pagan i Rota oraz na Guam. Jego samoloty wzięły także udział w bitwie na Morzu Filipińskim między 19 a 20 czerwca, uzyskując dużą liczbę zestrzelonych maszyn japońskich. Po krótkim przeglądzie w Pearl Harbor, "Cowpens" szybko dołączył do Fast Carrier Task Force w pobliżu Eniwetok 17 sierpnia. Następnie 29 sierpnia, "Cowpens" popłynął na Palau w celu przeprowadzenia na tej wyspie przed inwazyjnych nalotów. Jego ataki były istotnym wstępem do powrotu na Filipiny. Między 13 a 17 września został on odłączony od swoich sił, by wspomóc lądowania na Morotai. Po wykonaniu tego zadania dołączył on do poszukiwawczych, patrolowych oraz atakujących misji w pobliżu wyspy Luzon pomiędzy 21 a 24 września. "Cowpens" razem ze swoim Task Group wysyłał także naloty lotnicze w celu zneutralizowania japońskich baz na Okinawie i Formozie między 10 a 14 października, a także kiedy USS "Canberra" i USS "Houston" zostały trafione przez torpedy, "Cowpens" zapewnił im ochronę lotniczą w celu ich bezpiecznego wycofania się z pola bitwy. Następnie "Cowpens" powrócił do swojego Task Group 20 października. W drodze powrotnej na atol Ulithi, został on wezwany na Filipiny, kiedy japońska flota zaczęła zagrażać inwazji na Leyte i podczas bitwy w cieśninie Surigao, jednej z faz decydującej bitwy w zatoce Leyte pomiędzy 25 a 26 października, przeprowadzał on bojowe patrole lotnicze dla okrętów US Navy, które ścigały resztki uciekającej floty japońskiej. Podczas kontynuowania swoich operacji wspierających dla sukcesywnych postępowań na Filipinach, w grudniu samoloty z USS "Copwens" atakowały nieustannie japońskie stanowiska na Luzonie. Podczas katastrofalnego tajfunu Kobra 18 grudnia, "Cowpens" stracił jednego członka załogi: oficera lotniczego komandora podporucznika Roberta Price'a oraz kilkadziesiąt samolotów i trochę wyposażenia, ale umiejętna naprawa jego załogi zapobiegła większym uszkodzeniom i okręt dopłynął do atolu Ulithi bez większych problemów 21 grudnia w celu naprawy uszkodzeń zadanych mu podczas sztormu.

Niigata (jap. 新潟市, Niigata-shi) - miasto w Japonii (środkowe Honsiu), nad Morzem Japońskim, ośrodek administracyjny prefektury Niigata.Okinawa (jap. 沖縄本島, Okinawa hontō) – japońska wyspa na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Okinawa będącym częścią archipelagu Wysp Ryūkyū, 1 084 253 mieszkańców (2006), pow. 1,21 tys. km², nizinna.

1945[ | edytuj kod]

USS "Cowpens" w drodze w 1945 roku. Na jego pokładzie widać samoloty Carrier Air Group 22

Od 30 grudnia 1944 do 26 stycznia 1945 "Cowpens" wspierał lądowania w zatoce Lingayen. Jego samoloty bombardowały także w styczniu cele na Formozie, Luzonie, wybrzeże Indochin i rejon Hongkong-Kanton oraz Okinawę. 10 lutego "Cowpens" wypłynął z atolu Ulithi w celu wsparcia lądowania na Iwo Jimie. Jednocześnie jego samoloty zbombardowały rejon Tokio oraz wspierały lądowania na Iwo Jimie między 19 a 22 lutego. Jego samoloty zbombardowały także cele na Okinawie 1 marca.

Wyspy Marshalla (Republika Wysp Marshalla, mah Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, ang. Republic of the Marshall Islands) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, położone na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake.Guam (Terytorium Guamu) – wyspa w południowej części archipelagu Marianów, w Mikronezji, terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych Ameryki.

13 czerwca po przeglądzie w San Francisco i treningu w Pearl Harbor, "Cowpens" popłynął w kierunku zatoki San Pedro znajdującej się na Leyte. W drodze na Filipiny samoloty z jego pokładu zbombardowały też wyspę Wake 20 czerwca. Po dołączeniu do Task Force 58, "Cowpens" wypłynął 1 lipca z zatoki San Pedro, by wziąć udział w ostatnich nalotach bombowych na japońskie wyspy macierzyste. Jego samoloty bombardowały Tokio, Kure oraz inne miasta znajdujące się na Hokkaido i Honsiu do 15 sierpnia. "Cowpens" był pierwszym amerykańskim lotniskowcem, który wpłynął do portu w Tokio. Znajdując się poza Zatoką Tokijską do okupacyjnych lądowań rozpoczętych 30 sierpnia, samoloty "Cowpensa" rozpoczęły fotograficzne misje rozpoznawcze w celu patrolowania lotnisk i ruchów okrętów oraz do lokalizacji i zaopatrywania obozów jenieckich. Marynarze z USS "Cowpens" byli pierwszymi Amerykanami, którzy postawili swoje stopy na japońskim terytorium i byli w dużej mierze odpowiedzialni za uruchomienie awaryjnego lotniska w pobliżu Yokosuki i wyzwolenie obozu jenieckiego koło Niigata. Od 8 listopada 1945 do 28 stycznia 1946 "Cowpens" przeprowadził dwa rejsy do Pearl Harbor, Guam i Okinawy w celu przewiezienia z powrotem żołnierzy-weteranów w wyniku operacji "Magic Carpet".

Tajwan, hist. Formoza (chiń. upr.: 台湾; chiń. trad.: 臺灣 lub 台灣; pinyin: Táiwān; pe̍h-ōe-jī: Tâi-oân) – wyspa na Oceanie Spokojnym, oddzielona od Chin kontynentalnych Cieśniną Tajwańską. Jest wyspą w większości wyżynną, obrzeża Tajwanu są nizinne.Lotniskowce typu Independence – podstawowe lekkie lotniskowce floty amerykańskiej podczas II wojny światowej. Ogółem wprowadzono do służby 9 jednostek tego typu. Bazowały na kadłubach lekkich krążowników typu Cleveland.

Po wojnie[ | edytuj kod]

3 grudnia 1946 "Cowpens" został przeniesiony do rezerwy i osadzony na Mare Island. 15 maja 1959 roku został przekwalifikowany na transportowiec samolotów z nowym numerem burtowym – AVT-1. Następnie 1 listopada został skreślony z listy floty i sprzedany na złom.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Ulithi – atol w archipelagu Karolinów na zachodnim obszarze Pacyfiku, odległego o 191 kilometrów (103 mile morskie) od wyspy Yap. Składa się z około 40 niewielkich wysepek o łącznej powierzchni 4,5 km² otaczających lagunę długą na około 30 km i szeroką na około 15 km, co czyni ją czwartą co do wielkości na świecie przy powierzchni 548 km².


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Operacja Magic Carpet operacja przeprowadzona bezpośrednio po II wojnie światowej przez United States Navy mająca na celu przewiezienie żołnierzy służących w Europie i na Pacyfiku do USA. W akcję zaangażowane były setki okrętów - od lotniskowców i pancerników do tendrów i innych okrętów pomocniczych. Okręt zostały przystosowane do przewożenia żołnierzy przez wstawienie koi i inne prace przystosowawcze. Odbyto wiele rejsów w latach 1945-1946.
Palau, Republika Palau (ang. Republic of Palau, palau Belau, Beluu era Belau) – wyspiarskie państwo samorządowe, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji, ok. 1160 km na południe od Guam, ok. 800 km na wschód od Filipin i 3200 km na południe od Tokio. Obejmuje zachodnią część archipelagu Karolinów oraz 4 pojedyncze wyspy koralowe (Sonsorol, Merir, Pulo Anna i Tobi) i atol Helen (łącznie ponad 250 wysp).
Enewetak (ang. Eniwetok Atoll) – jeden z atoli grupy Ralik w archipelagu Wysp Marshalla w środkowej części Oceanu Spokojnego. W jego skład wchodzi około 40 wysp, o łącznej powierzchni 6 km². Otaczają one lagunę o średnicy około 37 km. Atol zamieszkuje około 820 osób (1999).
Admirał floty (adm. fl., adm. floty) – wojskowy stopień oficerski w polskiej Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi broni w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.
Indochiny – dawna nazwa regionu w południowo-wschodniej Azji, który pochodzi z okresu, gdy był kolonią Francji pod pełną nazwą francuskich Indochin. Nazwa stosowana również dla określenia wschodniej części Półwyspu Indochińskiego (Azja Południowo-Wschodnia), obejmującej współcześnie państwa Laos, Kambodża i Wietnam. Nazwa ta została nadana przez Europejczyków, którzy zwrócili uwagę na wpływ kultury chińskiej i hinduskiej na kulturę rodzimą tego obszaru.
Lądowanie w Zatoce Lingayen − aliancka operacja desantowa na Filipinach w czasie II wojny światowej. 6 stycznia 1945 roku potężna armada aliancka pod dowództwem admirała Jesse Oldendorfa weszła do obszernej Zatoki Lingayen na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Luzon. Po trzydniowym bombardowaniu domniemanych pozycji japońskich przez okręty US Navy i Royal Australian Navy, 9 stycznia nastąpiło lądowanie oddziałów 6 Armii amerykańskiej generała Waltera Kruegera, która utworzyła 32-kilometrowy przyczółek, by z niego − po przełamaniu oporu Armii Cesarskiej − ruszyć 17 stycznia na południe, w kierunku odległej o 180 km stolicy kraju, Manili.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama